LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Ibera na cesty

Vyrazit na kole někam „natěžko“ znamená pořídit si odolné brašny. Dnes je na výběr buď z klasiky, nebo stále populárnějšího bikepackingového beznosičového provedení. Obojí má své výhody i nevýhody, ale zatímco bikepackingové brašny jsou tak trochu limitovány objemem, u těch nosičových je to s prostorem tradičně mnohem velkorysejší.

Vyzkoušeli jsme zadní nosičovou brašnu Ibera BA20 Panniers, která je ve vodotěsném provedení, navíc vybavená montážním systémem PakRak a zvládne až patnáct litrů nákladu. Jejím základním materiálem je tarpaulin a polyester, kdy jsou jednotlivé panely svařované k sobě a nosný systém je pevně nanýtovaný. Brašna sází na osvědčený rolovací uzávěr, kterým jednak nepronikne voda, navíc jím lze částečně regulovat i objem. Základní tvar drží díky vnitřní plastové výztuze na straně výpletu, která nese zmíněný systém PakRak. Dno lze rovněž vyztužit vyjímatelnou plastovou deskou, ale celkově je brašna z tužšího materiálu, takže tvar drží velice dobře. Nechybí také voděodolná vnější kapsa na zip nebo vnitřní kapsička na drobnosti a samozřejmostí jsou reflexní prvky vpředu i vzadu. I přes zmíněný objem je nosnost 8 kg a samotná brašna s rozměry 350x320x180 mm váží 2084 kg. Dodejme jen cenu 1650 korun za jednu brašnu, takže na zadní komplet si zákazník musí připravit tři a půl tisíce a ještě něco na nosič, nejlépe stejné značky.

Tím jsme u montáže, která je doslova blesková, a totéž se týká sejmutí brašny z nosiče. Drobnou nevýhodou je ovšem horší kompatibilita s některými nosiči, jelikož systém s dvojicí horních háčků s vnitřní mechanickou pojistkou, ovládanou táhlem s páčkou, nemusí všude pasovat. Je to dané také tím, že u výpletu drží spodní část brašny další plastový háček, který lze vodorovně posouvat po kolejnici, na které může být umístěn vertikálně nebo horizontálně, aby bylo možné jej zacvaknout pod jednu ze stojek nosiče. Tenhle háček ale stačí nastavit a v požadované pozici pak imbusem zajistit, abychom napříště už mohli brašnu lehce nasadit. Zajištění k nosiči je potom ve vertikálním směru perfektní, tam plní svoji funkci vnitřní pojistky horních háčků, a totéž platí do stran. Jen v předozadním směru se může s ohledem na pozice stojek a spodního háčku brašna nepatrně posouvat. To buď vyřeší jiná pozice spodního háčku, nebo nějaké dodatečné jištění. To ale hovoříme o extrémech, jako je nějaký prudký sjezd hodně pod brzdami nebo průjezd dolíkem, a samozřejmě s nosičem jiné značky, kde je to vždy o nějakém kompromisu, co se týče pozice úchytů.

K provedení brašny ovšem nemáme připomínky, jak zapínání na dvojice větších přezek, tak vodotěsnost při testu hadicí, to vše je spolehlivě funkční. Nápadná barva spolu s reflexí rovněž přispívá k bezpečnosti a rychlost montáže i sundání brašny je prostě bezkonkurenční. Na nějaké extrémní putování bychom tenhle model sice kvůli závěsu nejspíš nezvolili, ale na trochu náročnější cykloturistiku za jakéhokoliv počasí je to perfektní společník.

(už)

 

datum: 10.12.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign