LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Gripy Ciclovation anatomicky

Značku Ciclovation si asi nejčastěji spojujeme s luxusními omotávkami řídítek, ovšem minimálně stejnou energii věnuje tento výrobce také bikovým gripům. Dvojice anatomicky tvarovaných modelů řady Tomahawk nás nadchla a jedná se pravděpodobně o nejpohodlnější gripy, s jakými jsme v dané kategorii dosud přišli do styku. U modelu s dodatkem „enduro“ asi není třeba dodávat, komu je primárně určen, byť cílová skupina zde může být podle našeho názoru daleko širší. Varianta „lite“ pak zaujme všechny notorické gramhoniče z řad XC závodníků a maratonců, kteří v ní najdou nepoznanou míru pohodlí.

Tomahawk Enduro Performance Grip, to je jedním slovem pohádka. Zde se neřešily gramy, jen co nejideálnější tvar. Výsledkem je fantastické spojení s naší rukou, až máme skoro pocit, že tyto gripy vyrobili přesně na míru přímo pro nás. Jistě, šířka profilu není v tomto případě nic pro drobnější ruku, endura s délkou 140 milimetrů a hmotností páru 251 gramů jsou tady pro pořádné chlapáky, často jezdící i bez rukavic. Každý záhyb, každá profilace povrchu, vše zde má svůj úkol. Tím byla co největší redukce otřesů, vibrací a s tím související oddálení naší únavy. Hodí se pro tvrdý terén, pro enduristy, sjezdaře a také pro stále početnější skupinu e-bike jezdců brázdících náročné tratě.

 

Základ koncepce vychází ze standardních „lock-out“ modelů značky, takže pevný plastový tubus k řídítkům stahuje vždy dvojice objímek – v případě té vnější se stejně anatomickým vytvarováním jakým disponují gripy samotné. Tlumicí účinek má na starosti nečekaně odolný materiál s jednoduchým názvem Syntetic Rubber. Speciální měkčená pryž, jejíž přilnavost a redukce otřesů jsou podpořeny profilací povrchu, má největší tlumicí schopnost pod vnější partií dlaně, tedy přesně tam, kde máme citlivá nervová zakončení, z nichž u běžných gripů při delší jízdě vyplývá znecitlivění či brnění prstů. To je v případě modelu Enduro Performance neznámý jev, alespoň na základě našich několikaměsíčních zkušeností. Zde byl na prvním místě komfort, vše ostatní šlo stranou. I proto nám cena 490 korun nepřijde nijak vysoká – kupujeme si totiž Rolls-Royce mezi gripy!

 

Nyní už ale k modelu Tomahawk Lite Performance Grip. Ten spojuje s předešlým endurovým provedením nejen název a anatomický tvar, ale i základ koncepce s plastovým tubusem, byť v tomto případě pouze s jedinou stahovací objímkou, tentokrát umístěnou u brzdové páky. Vše ostatní je ale jinak, o čemž vypovídá také hmotnost páru pouhých 84 gramů. To je mimochodem fantastická hodnota na gripy se stahovacími objímkami, u nichž nehrozí nežádoucí protáčení na řídítkách. Ostatně právě u podobně anatomicky řešených modelů je „lock-on“ koncepce mnohem důležitější než u variant se standardním kruhovým průřezem. Délka verze Lite je 132 milimetrů, tedy opět zcela dostačující i pro mohutnější dlaň, nicméně ani jezdci či jezdkyně s menší rukou nemají tyto gripy zapovězeny.

 

Jak je dobře patrné z fotografií, Tomahawk Lite nejsou tak nekompromisně anatomické jako endurová varianta, přesto je tvar velmi příjemný a i v tomto případě je uděláno maximum pro redukci otřesů a především pro optimální rozložení tlaku mezi gripem a naší rukou v oblasti zmíněných nervových zakončení. Na rozdíl od předešlého enduro modelu, který je symetrický, a lze jej v tedy případě opotřebení jednoduše prohodit na opačnou stranu řídítek, jsou superlehké XC gripy mírně asymetrické, na což je nutné myslet už při montáži. Nicméně výsledný komfort je mezi obdobně lehkými modely takřka bezkonkurenční, to je z nemalé části zásluha použitého materiálu High Density Foam, tedy pevné pěnoviny. Pakliže nedáte dopustit na superlehké legendární gripy Ritchey WCS, tak zde je svrchní materiál velmi podobný a dokáže v podobné míře pohlcovat otřesy. Cena modelu Tomahawk Performance Lite je 450 korun.

 

Na trh dodává: www.vokolek.cz

(kad)

datum: 25.07.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign