LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Domácí městské stylovky

Stylový retro vzhled, elegance, nečekaně dostupná cenovka a k tomu maximálně komfortní posed při jízdě po městě či třeba v létě k rybníku – taková je trojice modelů, které vám chceme představit. Pocházejí od českých značek a tedy i domácích designérů, částečně se inspirují koly holandského typu, částečně také nezdolnými předválečnými cesťáky či luxusními anglickými stylovkami – ovšem s využitím moderních prvků, lehkých duralových rámů, výkonných brzd a jemně fungujících řadících systémů. Ve všech případech se cena pohybuje okolo deseti tisíc, přesně je to 9390 korun v případě Galaxy Juliet a 10 990 korun u dvojice modelů Author, Gloria a Voyage. Určitě by se mezi českými značkami našli další výrobci nabízející obdobný typ kola, ale u vybrané trojice modelů nás nadchl právě retro vzhled či líbivé barevné kombinace. Jistě, nejedná se o kola typická pro běžného čtenáře cyklo-časopisu, ale poměrně často se na nás někdo známý obrací s prosbou o radu ohledně městského kola pro manželku či postarší rodiče, a to mnohdy s dodatkem: „Něco trochu stylového, ale ne zase za třicet tisíc, kdyby to náhodou někdo ukradl“.

 

GALAXY Juliet

Nejprve se tedy zastavíme u písecké značky. Galaxy Juliet, jak ji samotný výrobce charakterizuje, je dámská městská retro stylovka holandského typu, za kterou se každý otočí. Design rámu z hliníkové slitiny 6061 přesně kopíruje historická kola – se vzpřímeným posedem a typickou dvojicí vzájemně propojených, ladně zakřivených trubek předního trojúhelníku. Snížený nástup dámského rámu je doplněn vyloženě moderními prvky, jako jsou třeba integrovaná ložiska hlavového složení nebo odlehčené zadní patky. K tomu si přičtěme retro tvar řídítek, současně ovšem maximálně pohodlný, jak u kol bývalo zvykem. K detailům dotvářejícím elegantní celek patří dlouhé blatníky, plechový kryt řetězu a nosič, vše v barvě rámu, tedy v pro Juliet typické tyrkysové metalíze. O změnu převodu se stará decentní, prakticky bezúdržbový třírychlostní zadní náboj Shimano Nexus s lehce pracujícím řazením Revoshift. Jedinou designovou modernou, ovšem skvěle zkomponovanou se zbytkem kola, jsou kliky Prowheel. Nemůže chybět přední a zadní osvětlení, v případě předního reflektoru opět v typickém „oldschool“ nádechu, jak se dnes říká. Dalšími retro prvky jsou světlé balonové pláště, případně prošívané anatomické gripy či extra pohodlné sedlo, svou barvou však imitující přírodní kůži. Zkrátka perfektně dotažený celek.

 

 

 

AUTHOR Gloria a Voyage

Nyní už ke dvojici Author Gloria a Voyage. Jde o městské stylovky s totožnou koncepcí, vzájemně identickým osazením i cenovkou, v prvním případě s dámským rámem, v druhém pak v pánském či „unisex“ provedení. Dámská verze Gloria je navíc nabízena ve dvou barevných kombinacích, přičemž obě vypadají v reálu fantasticky – jak slonová kost s čokoládově hnědou, tak bledě modrá metalíza, rovněž s čokoládovým doplňkovým odstínem.

Gloria vsadila na snížený dámský rám s rozdvojenou horní trubkou, plynule obcházející trubku sedlovou a napojující se až na sedlové vzpěry zadní stavby. Právě na těchto středních vzpěrách je na můstku uchycena klasická čelisťová zadní brzda. Hlavová trubka se tentokrát nevydala cestou moderny a integrace, naopak se chromované hlavové složení stalo dalším ze žádoucích retro prvků, krásně kontrastujících s odstínem laku. Rám je i v tomto případě svařen z trubek slitiny 6061 a nabízen ve dvou velikostech, 17 a 19 palců. Na rozdíl od výše představeného městského kola zde bylo vsazeno na klasickou přehazovačku spolupracující s osmi pastorky, ani tady však nechybí pohledný plechový kryt řetězu a dlouhé blatníky zakrývající 28“ kola. K dalším retro prvkům patří opět prošívané anatomické gripy, extra pohodlné sedlo, lakovaný nosič nebo i samotná podoba fontu nápisu Author a označení modelu. Také zde se řadí otočným Revoshiftem od Shimana. Celková hmotnost dámského Authoru Gloria je 13,7kilogramu.

Voyage, jak již bylo zmíněno, je pánská obdoba modelu Gloria, s ním Voyage spojuje jak materiál rámu, tak i veškeré komponenty, byť komfortní sedlo je zde logicky pánské. Opět přehazovačka Altus, řazení Revoshift, pěkné duralové kliky či pláště CST šířky 35 milimetrů. Maximálně pohodlný posed s přirozenou pozicí rukou poskytují k jezdci výrazně zahnutá řídítka, další krásný detail inspirovaný předválečnými jízdními koly. Nabídka velikostí je zde ještě širší, tedy 18“, 20“ nebo 22“, takže Voyage může sedlat i takřka dvoumetrový čahoun. Hmotnost kola v prostřední z velikostí je rovných třináct kilogramů a v nabídce je jediná, zato extra stylová barva – modrá metalíza, našincům evokující primárně legendární kola Favorit.

 

 

 

Ale aby nedošlo k omylu, prezentované modely jsou sice určeny hlavně do města a na stezky vedoucí podél řek, ale určitě bez problémů zvládnou i několikadenní letní putování. Author Voyage si totiž díky své odolné konstrukci vyloženě říká o ověšení brašnami, doplnění dvojice košíků s pitím a vyražení na cyklo-dovolenou. Dovolenou v retro stylu, nejlépe někam k Balatonu...

(kad)

datum: 07.04.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign