LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Cube Reaction GTC Race - test kola

CubeReaction GTC Race je klasickým zástupcem své třídy, je rychlý, dobře ovladatelný a nabídne i nemalou porci jízdního komfortu. Takže ideální vybavení pro výkonnostní či přímo závodní cross-country. Za pětačtyřicet tisíc korun snad ani nelze chtít více, tento bike disponuje luxusně provedeným karbonovým rámem, vynikající vidlicí a komponenty Sram X.0.Použitá grafika navíc zdařile doplňuje tvarování rámu, ne náhodou získal právě tento model hlavní cenu v soutěži RedDot design award.

Cube Reaction GTC Race - test kola

Přestože se nejedná o topmodel mezi karbonovými hardtaily Cube, mohl by jím daný rám s přehledem být. Provedení všechjeho detailů totiž zaslouží pouze superlativa, v dané cenové relaci takto dotažený karbon jen tak nenajdeme. Klidně bychom si na tomtéž rámu dokázali představit i stotisícový bike.Monocoque technologie zde využívá mohutné profily, dolní trubka svou šířkou plynule přechází ve středové pouzdro s Press Fit ložisky a dále v řetězové vzpěry zadní stavby. Celá partie středového pouzdra nabídne již od pohledu maximální tuhost, čemuž napomáhá i výrazné dolní rozšíření sedlové trubky. Tvarově zcela plynulý přechod ovšem nabízí i napojení sedlových vzpěr na horní trubku. Namísto často používané monostay konstrukce jdou ale odshora obě vzpěry samostatně, ovšem s plochým propojením zvyšujícím celkovou tuhost. K typickým detailům patří „utopená“ objímka sedlovky či vedení řadicích lanek vnitřkem spodní trubky. V duchu posledních trendů jde 1,5“ spodní ložisko hlavy či Post Mount uchycení zadního brzdového třmenu. Pod převodníky pak nechybějí nalepené duralové plíšky, jako ochrana před poškozením od zasukovaného řetězu.

Sram & Formula

Cube Reaction GTC Race - test kolaV případě komponentů padla volba téměř kompletně na americký Sram, jenž dodal jak vidlici Rock Shox Reba RL se 100 mm zdvihu a ovládáním lockoutu na řídítkách, tak i díly řazení X.0. Na klikách Sram pak mile překvapil velký převodník se 44 zuby. V případě brzd, pokud už výrobce nezvolil kompletní Sram, bychom čekali možná spíš německou maguru nežli italskou formulu. Nicméně model Formula RX „Tune“ nabídl vysoký výkon ve spojení se širokou možností regulace. Vedle nastavení vzdálenosti páčky od řídítek lze totiž vyladit také moment dosednutí destiček na kotouč. Kotouče s modře anodizovanými duralovými unašeči jsou přímo pastvou pro oko, namísto předního 180 mm by ale stačila 160mm klasika.

Zapletenákola Sun Ringlé Radium s atraktivními bílými nábami na průmyslových ložiscích jsou vhodnou oporou pro sportovní jízdu. Pláště o šířce 2,25“ na závodně zaměřeném XC stroji jsou německou specialitou a podle nás by zde byly vhodnější klasické dva jedničky.

Z dalších dílů potěší luxusní představec a řídítka Syntace. Plusem je i sériové vybavení kola rohy, i když jejich červené špunty se zbytkem zrovna neladí. Přitom všechny ostatní detaily jsou dotaženy k dokonalosti, modrá anodizace nechybí třeba na zámku sedlovky a k představci jsou přiloženy také modré přední půlobjímky, jejichž instalace závisí pouze na vkusu majitele. Německou preciznost dokládá namazání vnitřku sedlové trubky speciálním „grip“ mazivem zabraňujícím nežádoucímu zasouvání sedlovky.

Rychle, ale pohodlně!

Jízdní vlastnosti jsou přesnou odpovědí napožadavky rychlých XC jezdců, což podtrhuje také celkem příznivá celková hmotnost 10,9 kilogramu. Dominantními znaky jsou velice dobrá akcelerace a příjemná stabilita, jež ovšem není na úkor ovladatelnosti.Použité pláště Schwalbe Rocket Ron s poměrně univerzálním vzorkem ale ochotu zrychlovat lehce potlačují, užší provedení by celkovou hbitost kola navýšilo. Na druhou stranu šířka 2,25“ dovoluje huštění na nižší tlak, s čímž logicky roste komfort. Takže pokud se někdo pouze vozí terénem při celodenních vyjížďkách, tak ten jistě použité pláště uvítá, závodník je ale časem možná vymění.

Cube Reaction GTC Race - test kola

Celková tuhost rámu je nahodně dobré úrovni, i když zdaleka není absolutní.Přenos síly je v praxi zcela bez připomínek, současně ale lehký karbonový rám z jezdce nevytřese duši. Dokáže totiž pohltit, nebo lépe řečeno spíše otupit, celkem znatelnou část otřesů, při čemž mu vpředu skvěle pomáhá RS Rebas pozitivní i negativní vzduchovou komorou a se samostatným nastavením tlaku v každé z nich. Díky tomu lze dosáhnout opravdu perfektní citlivosti a současně optimální progresivity chodu.

Cube Reaction GTC Race - test kola

Zaměříme-li se na posed, tak ten je čistě výkonnostní, ovšem ne nepohodlný. Rovná řídítka však k tomuto rámu byla rozhodně správnou volbou.Cube ve vyšších rychlostech perfektně drží směr a ve sjezdech je příjemně předvídatelný, pokud se s ním však vydáme na úzké pěšiny, nechá se velice čistě vést zvolenou stopou. Jako ryba ve vodě se cítí nejen na rychlých úsecích klasických polních a lesních cest, ale i v prudkých výjezdech, kde přijde nejvíce vhod sportovní posed.

Na brzdy jsme si museli chvilku zvykat, ovšem po krátkém zajetí nám padly do ruky a nabídly dobrou dávkovatelnost. Řazení fungovalo spolehlivě a přesně, nicméně pro zastánce Shimana a jeho preciznosti jsou v nabídce také varianty s osazením Deore XT.

Shrneme-li všechny naše dojmy, tak Cube Reaction GTC Race je závodně koncipovaný bike s naprosto luxusně provedeným rámem a vyváženým osazením, navíc za hodně lákavou cenu.

 

Plusy: provedení rámu, jízdní komfort, velký převodník se 44 zuby, cena

Minusy: zbytečně široké pláště

 

Rám: GTC Twin Mold Monocoque Technology

Vidlice: Rock Shox Reba RL 100mm, PopLoc

Kliky: Sram Alloy Z-Piece 44x33x22

Brzdy: Formula RX Tune 180/160 mm

Řazení: Sram X.0

Přehazovačka: Sram X.0

Přesmykač: Sram X.0

Kazeta: Sram 11-36 (10)

Kola: Sun Ringlé Radium

Pláště: Schwalbe Rocket Ron Kevlar 2.25”

Řídítka: Syntace Duraflite 2014

Představec: Syntace F149

Sedlovka: RFR Prolight 31,6mm

Sedlo: Selle Italia X1

Hmotnost: 10,9 kg (vel. 20”, s pedály)

Cena: 44 990 Kč

datum: 08.06.12 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Replica Rolex

    v dané cenové relaci takto dotažený karbon jen tak nenajdeme. Klidně bychom si na tomtéž rámu dokázali představit i stotisícový bike

    20.06.13, 10:39:52
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign