LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Cateye s brzdovkou!

Zadní blikačka s funkcí brzdového světla není sice zdaleka novinkou, ovšem nebyla by to japonská značka Cateye, kdyby tento doplněk maximálně nevyladila. Model s označením CAT TL-LD180K Tight Kinetic je v prvé řadě výkonnou zadní blikačkou s nadstandardní viditelností z úhlu 360°. Ta je dána kompletně průhledným tělem, nikoli jen přesazeným sklíčkem, jak bývá běžné. Vedle toho musíme pochválit také vzhledem k rozměrům velmi nízkou hmotnost 48 gramů včetně dvojice „tužkových“ baterií. Píšeme zde „vzhledem k rozměrům“, protože u testovaného zadního světla konstruktérům nešlo o minimalizaci, ale hlavní byla výdrž a vysoká viditelnost. Právě kvůli výdrži zde není použit akumulátor s dnes již běžným dobíjením pomocím USB portu, ale dostala přesnost klasika s dvojicí AAA baterií, které zajistí sedmdesát hodin provozu v režimu stálého svícení nebo až 160 hodin (!!!) v režimu blikačky – to jsou hodnoty, o nichž se většině dobíjecích světel může jen zdát. A pak je zde ono brzdové světlo, které vytušíme již ze samotného názvu blikačky, přesněji ze slova „kinetic“.

Jak to celé funguje? U Cateye se rozhodli, že je lepší spíše vyšší citlivost systému s tím, že se brzdovka občas výjimečně aktivuje třeba i otřesem při pouhém přejezdu nerovností, než aby byl systém nastaven s nižší mírou citlivosti a třeba někdy nezafungoval. Takto nám to přijde jako rozumné řešení, každopádně k sepnutí brzdového světla dochází při jakémkoli trochu výraznějším zpomalování, a tak by to mělo být. Přestože existují zadní blikačky, které pomocí kontaktu instalovaného přímo na silniční brzdovou čelist fungují prakticky neomylně, elektronický systém s G-senzorem je na brzdě nezávislý. Můžeme jej tedy namontovat na jakékoli kolo, horské, silniční či kterékoli jiné a instalace je navíc otázkou pár sekund – jako u každé jiné klasické blikačky. Decelerační senzor přepne blikačku na dobu dvě a půl sekundy na nejvyšší intenzitu svícení, ať už máme právě aktivovaný kterýkoli z módů.

Jinak máme k dispozici jeden režim stálého svícení a dva módy blikačky. Samotné uchycení se provádí tak, jak jsme u Cateye zvyklí, k sedlovce držák blikačky přichytíme pomocí zoubkatého pásku a otočného kolečka. Pomocí dalšího totožného kolečka zespodu těla (kolem spínacího tlačítka) se dostaneme do útrob světla při potřebě výměny baterií. Vše je pečlivě utěsněno a také zpracování patří k silným stránkám. Udávané hodnoty výdrže baterií pak plus minus odpovídají realitě, v módu stálého svícení jsme dokonce naměřili více, než udává výrobce. Taktéž optika, kdy pětici LED diod kryjí čočky integrované do jednolitého krycího sklíčka, fungovala bezvadně a k výkonu nelze mít připomínku. Bezpečnostní prvek v podobě brzdového světla pracuje spolehlivě a řidičům či cyklistům za námi dá skutečně vědět, že právě brzdíme. Chválíme rovněž spínací tlačítko, vyžadující minimální ovládací sílu, navíc se dá nahmatat i poslepu v prstových rukavicích.

Cena blikačky včetně baterií je 599 korun.

(kad)

datum: 08.10.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign