LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Bezpečnější kotouč od BBB

Kotoučové brzdy, bikový standard a naprostá nutnost, u silničních kol pak na jedné straně nadšené přijetí, na druhé tradicionalistické a estetické odmítání. Co se ale týká bezpečnosti nikoliv jen s ohledem na účinek a výkon za každého počasí, ale také provozu v pelotonu, kdy se pár fotek kotouči naříznutých lýtek po hromadném pádu objevilo, tam hlasité obavy chápeme. Jenže doba silniční - disková je tady, takže pro navýšení bezpečnosti v „balíku“ buď sáhneme po speciálním krytu kotouče, nebo alespoň po kotouči se zaoblenými hranami.

 

 

To, co nám na biku nikdy nepřišlo jako nutnost, se na silnici jeví jako logické preventivní řešení. Když jsme před montáží „osahávali“ brzdový kotouč BBB CenterStop BBS-121 za 699 korun, zaoblená vnější hrana byla tím, co na jednoduchém kusu nerezu člověka po těch letech s kotoučovkami přece jen trochu překvapí. Kotouč s ocelovým centerlock unašečem a pevně nanýtovanou brzdnou částí má nejen zaoblenou vnější hranu pro bezpečnější používání na silničním kole, ale nese také indikátory opotřebení, podobné jako známe z bočnic ráfků pro ráfkové brzdy. Ráfky měly někdy mělké indikační otvory nebo většinou drážku po obvodu, tady je to řešeno trojicí mělkých indikačních otvorů na každé straně kotouče. Až tedy z původní tloušťky 2 mm zeštíhlí na minimálních 1,6 mm, otvory by měly splynout s brzdnou plochou a kotouč bude zralý na výměnu. Jednoduché, ovšem na praktický test bychom potřebovali asi tak tři roky nebo mokrou sjezdovou trať s pískem a blátem a také několik sad brzdových destiček, než bychom kotouč obrzdili. Přece jen není jeho provedení tak děravé, jako některá extrémně „odvětraná“ řešení s nízkou hmotností, kde se středová žebra brzdné plochy znatelně ztenčí už za jednu sezónu.

 

Tady má brzdná plocha šikmé příčné výřezy, takže je masa materiálu víc než dostatečná a při testování (na biku) kotouč necukal, a nabídl plynulý brzdný výkon se standardním účinkem. Výška brzdné plochy 14 milimetrů odpovídá shimanovským 14,5mm destičkám, takže tady pozor na kompatibilitu, aby to na levnější shimanovské brzdy a destičky s výškou 19 mm nebylo málo a destičky nebrzdily o nosná ramena. Hmotnost 154 gramů bez matice neatakuje rekordy, tady se sází spíše na životnost a odolnost, což dokazuje i dvanáctka nosných ramen a celková boční tuhost s odolností vůči házení či houževnatostí při pokusech s rovnákem. Nýtovaný spoj během testování nikde nepovolil, takže za nás celkově prověřené a funkční řešení. BBB toto provedení dodává i v průměrech 140 nebo 180 a 203 mm nebo verzi PowerStop, určené pro šestišroubové uchycení k náboji, rovněž se zaoblenými hranami a indikátory opotřebení.

(už)

 

 

datum: 18.01.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign