Model Tsunami měl za dobu své existence už mnoho podob, nicméně celoodpružená devětadvacetipalcová verze se zdá být designově nejzdařilejší. Agresivní prohnutí horní trubky, čtyřčepové zavěšení zadní stavby a kónická hlavová trubka vytváří na první pohled zajímavý celek, který nabídne neméně zajímavé svezení.
Koncepce rámu tentokrát nevychází z virtuálního závěsu, jako u dalších modelů značky, ale jde o čistokrevný čtyřčep, s osou zadního kola výrazně nad čepem oddělujícím řetězové vzpěry od sedlových. Hlavní bod otáčení zadní stavby na úrovni nejmenšího převodníku by pak spolu s výše zmíněným posunem osy zadního kola měl zajistit imunitu odpružení vůči vlivu brzdy a také částečné zamykání při jízdě na nejlehčí převod. Dvoudílné vahadlo přepákování na tlumič je posledním článkem řetězce, který sice spoléhá na cenově dostupnější tlumič, ovšem svým projevem velice příjemně překvapil.
Přednímu trojúhelníku dominuje prohnutá horní trubka, která opticky rám výrazně snižuje a za jízdy dovolí výborné manévrování koleny nad rámem. Kónická hlavová trubka by měla být u devětadvacítek samozřejmostí, což je zde splněno, ne tak ale pevná osa vidlice, která spoléhá na rychloupínák.
Obě tlumicí jednotky z produkce Suntouru disponují lockoutem, přední pak velice dobře ovladatelnou verzí z řídítek. U vidlice bychom namísto pružiny viděli raději vzduchovou komoru, kvůli možnosti nastavení pro širší hmotnostní rozpětí uživatelů, ale se vzduchovým tlumičem si tento model za jízdy docela notoval. Shodných sto milimetrů zdvihu na obou osách bylo o poznání kultivovanějších u zadní stavby, kde i přes absenci vnější regulace odskoku nabídl tlumič velice příjemný chod. Citlivé odpružení z kraje zdvihu nepůsobilo hlubokým dojmem, naopak v rámci XC zaměření bychom projev zadní stavby směle přirovnali k mnohem dražším maratonským speciálům s výrazně dražším odpružením. Vnímavost k terénu totiž byla ideálně v rovnováze mezi citlivou, a přitom dostatečně výkonnou, takže systém dobře kopíruje, ale nejde do zdvihu nijak přehnaně. U vidlice to bylo o trochu vyšší citlivosti, takže tam jsme občas při jízdě po asfaltu využili možnosti blokace z řídítek, a v terénu pak bylo hlavně ve sjezdech znát, že dražší model s nastavením tlaku vzduchu a regulací komprese a odskoku by kolo posunul o třídu výš.
Komponentové osazení spoléhá na sady Deore a Alivio, s klikami na čtyřhran, a brzdy Shimano, vše rozumně namixované vzhledem k ceně. Pro rekreačního jezdce plně funkční a zcela bez připomínek, naopak z lepší kategorie jsou pláště, které patří k univerzálům na tvrdší povrch.
Posed na testované devatenáct a půlce usadí jezdce s výškou 190 cm poměrně dozadu, s rukama nataženýma, byť v rozumné výšce pro maraton i techničtější bikování. Šlapání více před sebe a rozloženější posed si ale jezdec za chvíli osvojí a s kolem se poměrně brzy sžije. První dojmy z výkonu jsou jasné, setrvačníky kol zde díky hmotnosti dají poznat, co je to devětadvacítka, tedy při rozjezdu, jakmile se jednou roztočí, valí přes překážky neohroženě kupředu. S tímhle projevem koresponduje i celkové chování kola, které nenabídne dominantní hravost, ale naopak velice dobře drží směr ve vyšších rychlostech, a přitom v pomalých technických úsecích dovolí, díky úhlu vidlice, bez omezení hbitě zatočit. Přední partie je pocitově o něco obratnější než zadní, ale ve finále působí kolo jako celek v ovládání hodně vyrovnaným dojmem.
Nájezd do terénu okamžitě ukázal nižší pozici těžiště, což jsme obzvláště v rychlejších zatáčkách kvitovali s povděkem, protože bike není třeba, i přes celkově delší geometrii, silou nutit ke svižnějšímu průjezdu. Ve sjezdech pak dovolil i nějakou tu parádičku, i když omezenou klidnějším projevem, takže je třeba počítat vždy s delší dráhou. Delší posed paradoxně nijak nebránil přizvednutí předního kola při odskakování, tedy samozřejmě po razantnějším přitažení řídítek, ale kolo dokáže ve sjezdech velice slušně valit a překonávat nerovnosti. Na rovině je to pak o přímé rychlé jízdě bez nějakých ambicí na akceleraci v ostřejším tempu, ale jízdní projev je i přes celkovou hmotnost na slušné úrovni. Stoupání bychom rozdělili na dvě kategorie. Strmé výjezdy na nejlehčí převod velice účinně podpoří zadní odpružení, ale geometrie dovolí předku občas se nadzvednout. Rychlejší stojky ze sedla nebo na těžší převod se silovým šlapáním prozradí střední tuhost rámu, byť to zadní odpružení svým perfektním projevem dohání, jak může. Závodní tempo do kopce tedy bude hlavně o kruhovém šlapání a klidném posedu více vpředu, žádné kymácení se do stran.
Celkový dojem z nového Tsunami je jednoznačně pozitivní, co se týče systému odpružení, zde je pro výkon a komfort nastaven ideální poměr. Kdo má závodní ambice, bude trochu žehrat na akceleraci, ale s tím je třeba v této cenové kategorii počítat. Naopak ovladatelnost nabídne jistotu a ve sjezdech i na rozbitém rovném povrchu bude jezdec určitě nadmíru spokojen.
Rám: Alu 6061 T6, 100 mm
Tlumič: Suntour Raidon
Vidlice: Suntour XCR RL 29, 100 mm
Kliky: Shimano Alivio, 22-32-44
Brzdy: Shimano M446
Řazení: Shimano Alivio, 3x9
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano Alivio
Náboje: Shimano M475
Ráfky: Weinman Taurus 2000
Pláště: Schwalbe Rapid Rob
Kazeta: Shimano HG30, 11-34
Sedlo: WTB Volt
Sedlovka: Ritchey
Řídítka: Ritchey
Představec: Ritchey
Hmotnost: 15,3 kg
Počet zástupců standardu 27,5" rapidně přibývá, přičemž domácí AGang nabízí "sedmadvacítky" dokonce i dámám, a to prostřednictvím modelu…
Kalifornský Marin se může pochlubit značným záběrem své nabídky, vedle klasických biků, pevných i celoodpružených, nebo silničních modelů,…