Na první pohled tak trochu „softšelka“, ale na ten druhý pláštěnka. Nová bunda od značky Haven totiž umí navenek lehce klamat, ovšem zevnitř je to díky viditelné voděodolné úpravě a podlepeným švům jasné, je určena do deště a hodně mizerného počasí.
Strečový materiál není u pláštěnek zrovna často k vidění, takže první dojmy z polyesteru s jemnou, ale ne hladkou vnější strukturou, navíc pružného ve všech směrech, jsou lehce zavádějící. Materiál ale disponuje poměry voděodolnosti vůči paropropustnosti 10000:3000, takže je primární zaměření na ochranu jezdce proti vodě jasné. Střih bundy s klasickým provedením rukávů respektuje i přes univerzální použití cyklistický posed, takže zadní díl je oproti přednímu výrazně prodloužený. Vyšší límeček ukrývá zezadu kapuci, přes celá záda je veden větrací otvor překrytý lemem a dole na zádech nechybí kapsa na zip, rovněž krytý lemem. Po stranách kapsy jsou reflexní nášivky, a když kapsu obrátíme naruby, lze do ní celou bundu jednoduše složit a zapnout. Není to zrovna minibalíček (17x17x8 cm) do zádové kapsy dresu, ale do ledvinky či menšího batohu už se pohodlně vejde. Zakončení rukávů jednoduchým lemem, v pase samostatné lemování v nápadném fluo-zeleném odstínu (šedá varianta bundy má černý lem) a podložení zipu v celé délce, samozřejmě s garáží pro jezdec. K tomu pak laserem řezané ventilační otvory v podpaží a tím výčet technických detailů tohoto kousku za necelých patnáct stovek končí.
Testovaná velikost XL nabídla příjemně padnoucí střih s perfektním obepnutím těla díky slušné elasticitě materiálu. Rukávy střední délky i celkový střih byly optimální pro maximálně 185 cm vysokého jezdce, a co nás okamžitě nadchlo, bylo provedení kapuce, která svým střihem dokonale pasuje pod přilbu a nijak neomezuje ani výhled, ani pozici řemínků pod bradou. Samozřejmě pokud kapuci vybalíme z límce, kde je jinak schovaná pro případ potřeby. Délka zádového i předního dílu perfektně sedí i při nataženějším posedu a absence „protivyhrnovacích“ vnitřních prvků vzadu nakonec nebyla v praxi nijak výrazně znát. Jen lehké vysunutí bundy vzadu nahoru nepokračovalo dál, takže nebylo nutné zadní díl popotahovat a upravovat. Pružný materiál se dobře přizpůsobil a netáhl ani v ramenou, nicméně klasický střih rukávů zde přechod dílů nepatrným vyboulením přiznal, co se týká límce, ten je těsný tak akorát, aby pod něj netáhlo, ale zároveň aby díky tužšímu provedení kapuci uvnitř neškrtil.
Provedení materiálu, detailů i celkového střihu tedy za nás schváleno a hodně zvědaví jsme byli na odolnost vůči vodě a hospodaření s vlhkostí zevnitř. Kapky deště nebo stříkající vodu umí materiál díky vodoodpudivé úpravě odrazit, jakmile došlo na déšť nebo větší nápor vody v místě kontaktu s popruhy batohu či na intenzivnější nápor vody, materiál z vnějšku navlhnul. To už ale přibírá samotnou funkci vnitřní nepromokavá úprava, takže k tělu se vlhko nedostalo a funkce pláštěnky byla stoprocentní. Navíc zde stále musíme brát v potaz vynikající pružnost materiálu, která neomezovala ani v náročnějším terénu, což je velké plus. Paropropustnost pak hodně závisela na intenzitě zátěže a vnější teplotě, kdy kolem pěti stupňů byl odvod vlhka zevnitř celkem dostatečný, ale vyšší teploty a intenzita pohybu už jsou přece jen vůči vlhkosti uvnitř méně vstřícné. Tenčí materiál ale i tak nepůsobil dojmem, že bychom se v bundě nějak rychle zapařili, takže celkově na tom byl poměr ochrany před deštěm a blátem vůči celkovému teplotnímu komfortu docela dobře. Pioggia tedy nabízí neotřelé a hlavně funkční pojetí pláštěnky nebo chcete-li bundy do deště, navíc za příjemnou cenu.
(už)
Je to již dvacet let, kdy se značka Apache objevila na českém trhu. Netrvalo dlouho a domácí výrobce slavil jeden z největších úspěchů,…
Nová generace silničního bestselleru značky Continental se oproti svému předchůdci opticky změnila především ve členění povrchu běhounu, na…