Kotoučové brzdy na silničních kolech – zdá se, že právě to je trend následujících let. V kolekcích 2015 nabídne aspoň pár silničních modelů na kotoučích většina výrobců, takže teď jen počkat, až zkostnatělá UCI povolí diskové brzdy na silničních závodech. Ovšem stejně jako mnohé značky u svých sériových topmodelů značně pokořují dávno přežitý hmotnostní limit závodních kol, tak podobně nechtějí být zpátečnické v případě brzd, když jsou aktuální technologické možnosti mnohem dále než u obyčejných brzdových špalků ráfkových brzd. Jednou z takových novinek je Defy Advanced Pro 1 značky Giant. Ta kotoučovým brzdám v silničním segmentu evidentně věří, neboť je najdeme na řadě strojů pro příští rok.
Charakteristika modelu Defy Advanced by zněla asi takto: závodně laděné kolo pro dlouhé tratě s nekvalitním povrchem. Výrobce jej koncipuje na podniky typu Paříž-Roubaix, kde je nezbytné zajistit co nejlepší schopnost rámu pohlcovat otřesy a tím oddálit únavu jezdce. I když se Giant pro nejbližší dobu bude muset bohužel popasovat s tím, aby na kola jím sponzorovaných týmů dostal ráfkové brzdy. Inovovaný model Defy byl totiž konstruován jen pro použití kotoučovek, o čemž vypovídají ultraštíhlé, lehce prohnuté sedlové vzpěry s absencí můstků. Současně ale novinka přebírá některé zásadní prvky od předchůdce - týká se to osvědčené geometrie, opět kladoucí důraz na pohodlí. Typickými znaky jsou zde o něco kratší přední rámový trojúhelník, a naopak lehce prodloužená zadní stavba, jejímž úkolem je zlepšit vedení přímého směru. Nepřehlédnutelný je profil spodní trubky a především poměrně velký sloping, navíc doplněný o tři a půl centimetru vysokou sestavu podložek pod představcem. Díky tomu kolo nabídne nadstandardní variabilitu seřízení výšky řídítek. Sériové nastavení bychom označili jako superpohodlné, my jsme pro dosažení výkonnostního posedu nakonec přesunuli dvě z podložek nad představec.
Tím prvním, co příjemně překvapí, je nekompromisní torzní tuhost rámu. Jakýkoli náznak kroucení vůbec nezná a mezi koly zaměřenými na komfort jízdy je z hlediska kvality přenosu síly jedním z nejlepších. Svůj díl na tom mají také velmi tuhá zapletená kola, která bychom doporučili i více jak stokilovému jezdci. Na druhou stranu, z našeho pohledu by si kola zasloužila mírnou redukci obvodové hmotnosti, čímž by se ještě zlepšila akcelerace - použitý profil ráfku nám totiž přišel zbytečně vysoký. Pocitové zrychlení 7,6 kg vážícího kola určitě nebylo špatné, ale jistě by se dalo vylepšit.
K použité geometrii nemáme připomínky. Je to především ona, co informuje, že Defy Advanced není koncipovaný pro sportovní cykloturistiku, ale spíše pro závodní nasazení. I přes pohodlný posed velmi rychle reaguje na všechny podněty, a to jak od řídítek, tak od přesunu těžiště. Na jízdu jako po kolejích zde zapomeňme, geometrie je totiž poměrně živá a vyžaduje o něco zkušenější ruku. Ta z ní dokáže dostat maximum a průjezdy zatáček se stanou doslova radostí.
Nabízený jízdní komfort je o určitém kompromisu, kdy je zadní část kola ultrapohodlná, a přední patří z hlediska schopnosti pohlcovat otřesy pouze k průměru. Zatímco u zadní stavby byl primárním požadavkem jen a pouze komfort, přední vidlice jej musela skloubit s tuhostí, nezbytnou pro použití kotoučové brzdy, s níž souvisí nemalé asymetrické zatížení její konstrukce. Z našeho pohledu to však není velká daň a samotný rám, konkrétně jeho sestava se sedlovkou, jsou tím, co dokáže jízdu hodně zpříjemnit, ať už zrovna jedeme po rozbitém středočeském asfaltu, či po kostkách. Zázračný je v praxi průřez sedlové trubky a sedlovky D-Fuse, jenž je sice převážně kruhový, ale s výrazným zploštěním vzadu. Nevšední je také upnutí sedlovky, jištěné shora stahovatelným prvkem. Sestava „pletence“ sedlové a horní trubky, společně se sedlovkou a propracovanou zadní stavbou, dokáže nejen absorbovat otřesy, které se jednoduše ztratí v rámu, ale současně umožní sedlu značný předozadní pohyb při přejezdu nerovností. Vzorem pohodlí je i sedlo Aliante, které do tohoto konceptu skvěle zapadá, stejně jako výborné pláště Giant s šířkou 25 mm. Suma sumárum to má za následek, že se jezdec občas musí přesvědčit, zda náhodou nemá nižší tlak v zadním kole – takový jízdní komfort rám a sedlovka nabídnou. O to víc pak vynikne, že přední část s mohutnějším profilem ramen celokarbonové vidlice a kónickým sloupkem (nahoře se „superoversize“ ložiskem), je zkrátka trochu tvrdší. Pořád ale dokáže pohltit část otřesů, sestava vidlice a řídítek s představcem navíc nabídne dokonalou jistotu při vedení kola do zatáčky.
A brzdy? Hydraulické kotoučovky se 140mm kotouči byly v reálu velmi přátelské a především kultivované. Pokud se obáváte možného „utrhnutí“ pláště a omezené citlivosti, pak budete hodně mile překvapeni. Na tyto brzdy si zvyknete prakticky okamžitě a ani nebude potřeba soustředění na redukci ovládacích sil. S malými kotouči (se zajímavými duralovými unašeči) byl brzdný výkon velmi plynulý, rozhodně ne ostrý či dokonce nevyvážený. Navíc prakticky identický, ať už pojedete za sucha, či mokra, a především při delším brzdění znatelně nevadne, což je asi největší přínos, stejně jako nezávislost na kvalitě vycentrování ráfku, například v případě prasklého drátu. Kotoučovky na silničním kole tedy schvalujeme, snad jen design třmenů, navíc doplněných chladicími žebry destiček, se nám v kontrastu s elegantním tvarem ostatních dílů Ultegra úplně nezamlouval.
Pokud chcete jít s dobou, u Defy Advanced Pro 1 s cenovkou 79 999 korun jste na správné adrese. Vašemu oku bude lahodit stylisticky čisté vnitřní vedení bovdenů i hadice zadní brzdy, stejně tak třeba integrovaný senzor (pro computer) zasazený v levé řetězové vzpěře. Oblíbíte si dokonale fungující řazení nebo příjemný tvar řídítek s mělkým obloukem. A abychom nezapomněli, samotný rám testovaného modelu váží jen 770 gramů!
Rám: Advanced-Grade Composite
Vidlice: Pro-Spec, Advanced-Grade Composite
Kliky: Shimano Ultegra 50/34
Brzdy: Shimano BR-RS785, 140 mm
Řazení: Shimano Ultegra
Přehazovačka: Shimano Ultegra
Přesmykač: Shimano Ultegra
Kazeta: Shimano Ultegra 11-28 (11)
Kola: Giant P-SLO Disc
Pláště: Giant P-SLR1 25
Řídítka: Giant Contact SL
Představec: Giant Contact SL
Sedlovka: Giant D-Fuse SL
Sedlo: Fi'zi:k Aliante K:ium
Hmotnost: 7,6 kg (vel. M)
Cena: 79 999 Kč
Držet se několik let podobné koncepce celoodpruženého rámu a postupně ji ladit, to musí přinést své ovoce. A právě tohle se povedlo Meridě…
Celoodpružený AdaptEdge - ať už v devětadvacítkové či „sedmadvacítkové“ verzi - je jednou z nejdůležitějších novinek značky Head. Naším…