Vitamin D: „sluneční“ vitamin, který na jaře chybí
Vitamin D patřil k nejdiskutovanějším vitaminům během pandemie covidu. Epidemiologické studie navíc potvrzují nedostatek vitaminu D v české populaci a další studie publikované na začátku tisíciletí poukázaly na nové důležité přínosy této látky pro lidský organizmus mimo těch notoricky známých. Není tedy divu, že by se o něj měli zajímat i sportovci.
O vitaminu D a imunitě se v minulosti mluvilo méně než v případě jeho vlivu na kosti a zuby, ostatně vitamin D je nazývaný též jako antirachitický vitamin. V době pandemie se ale pozornost veřejnosti upřela právě k jeho přínosu obranyschopnosti organismu.
Co „déčko“ umí
Neoddiskutovatelným faktem a pozitivem vitaminu D je, že významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Tyto látky se tedy v těle lépe vstřebávají, přičemž fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. Vitamin D je proto významný pro uchování kostí a zubů silných a nepoškozených a potřebný je především při jejich stavbě. Z toho vyplývá důležitost vitaminu D pro malé děti, kterým se doporučuje jeho dostatečný příjem hned po narození. Nedostatek vitaminu D se projeví změknutím kostí, proto je známý jako vitamin zdravých a silných kostí. Což potřebují i sportovci.
Tím však přínos vitaminu D zdaleka nekončí. Je velmi důležitý i pro náš imunitní systém, a to tím, že „vyzbrojí“ buňky k boji proti infekci, jak dokazuje třeba studie zveřejněná v Nature Immunology. Sečteno, podtrženo – vitamin D je velmi diskutovaným a podle všeho zároveň velmi přínosným vitaminem, jehož příjem bychom neměli jako sportovci podceňovat.
Vitamin D v našem těle
Naše tělo je schopné si vitamin D samo vyrobit, ovšem pod jednou podmínkou – že má dostatek slunečního svitu. Vitamin D se totiž v našem organizmu syntetizuje v kůži díky UVB záření. Jenže tady přichází první háček – kdo vystavuje své tělo dostatečně dlouho slunci?
Další potíž je v tom, že UVB záření zastaví sklo, takže dotyk slunečních paprsků v kanceláři za stolem se moc nepočítá. A teď si k tomu přičtěte ještě období, které v našich podmínkách není na sluneční svit příliš bohaté – podzim a zimu. Není tedy divu, že právě v zimě a na začátku jara vitamin D může chybět, protože jeho tělesné zásoby jsou vyčerpané.
Kde ho brát?
Další možnost, jak získat vitamin D (kromě jeho syntézy v těle), nabízí samozřejmě náš jídelníček. Jenže narozdíl od jiných vitaminů, ten s označením D v mnoha potravinách nenajdete. Výčet těch vhodných a na vitamin D bohatých se v zásadě omezuje na rybí tuk, tučné ryby typu lososa, makrely nebo tuňáka, játra, vaječný žloutek, fortifikované oleje či tuky nebo mléko.
Vitamin D ale můžeme přijímat i v doplňcích stravy, které ho obsahují přesně dané množství. To většinou vyjadřují na etiketách tzv. mezinárodní jednotky (IU), pro jejichž přepočet můžete využít rovnici 40 IU = 1 µg. Množství mikrogramů byste pak vždy měli najít ve složení.
Dodejme, že referenční hodnota příjmu vitaminu D je dle české legislativy 5 µg (200 IU), běžně ale odborníci označují jako potřebné množství i daleko vyšší dávky, zvlášť třeba u sportovců. Proto se běžně v doplňcích stravy setkáte třeba s dávkou 1000 IU vitaminu D (např. u českých značek Vitar nebo Maxi Vita).
Fyziologické okénko pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značek ENERVIT a ROYAL BAY v Česku.
Výrobce sportovní výživy, italská značka Enervit, přišel s novou řadou svých produktů nazvanou C 2:1, kdy název v podstatě označuje…
Z letošní novinkové řady C2:1 od značky Enervit jsme už představili tyčinku Carbo Bar a teď došlo na Carbo Jelly C2:1, tedy energetické…