Dá se cílit na hubnutí i růst výkonnosti zároveň?
Tento typ dotazu patří k velmi častým a na začátku roku bývá mnohdy podpořen novoročním předsevzetím. Jenže odpověď může zklamat – tyto cíle jdou proti sobě. Každý z nich totiž vyžaduje zcela opačný přístup. Když se však budete soustředit jen na jeden, a to ten správný cíl, přinese vám obojí. A my řekneme, jak na to.
Chcete-li se dostat ke kýženému výsledku, musíte dodržovat dvě základní věci: Řešit vždy pouze jeden cíl (na ten druhý úplně zapomeňte) a udržovat svoji energetickou bilanci v rovnováze (v praxi to velmi často znamená, že byste měli více jíst).
Proč řešit vždy jen jeden cíl?
Jde o to, že hubnutí vyžaduje zcela opačné přístupy než růst výkonnosti, protože zatímco pro hubnutí byste se měli pohybovat rovnoměrným tempem na nízké či nižší střední tepové frekvenci, růst výkonnosti si žádá, abyste si občas dali do těla formou tréninku ve vyšší tepové frekvenci. Také byste měli hodně jíst, aby tělo správně regenerovalo, zatímco při hubnutí budete přijímat energie méně, než kolik jí vydáváte. Ve stravě byste se pak měli více zaměřovat na příjem bílkovin než sacharidů, zatímco pro pořádný trénink musíte mít k dispozici dostatek zásob energie – a klíčové pro vytrvalce jsou především ty glykogenové tvořené nejefektivněji ze sacharidů.
Liší se i fáze po výkonu – chcete-li zvyšovat výkonnost, je důležité nastartovat ihned regenerační pochody vypití regeneračního nápoje s obsahem sacharidů (doplnění energie) a aminokyselin (oprava poškozených svalových tkání); chcete-li hubnout, pak nejspíš necháte tělo po výkonu bez příjmu živin – s cílem prodloužit tukový metabolismus.
Energetická bilance
Zvláště klíčová je pak energetická bilance, protože hubnutí je velmi často spojeno s redukcí příjmu potravy a tedy i energie. Což je ale katastrofa pro sportovní výkon, protože nižší příjem energie v porovnání s jejím vysokým výdejem přináší z dlouhodobého pohledu zvýšenou míru únavy, psychické potíže a zpomalení metabolismu. To krátkodobě možná vede ke snížení hmotnosti, ale dlouhodobě se utlumí vitalita organizmu, který sníží obrátky. Když vás pak po čase přestane „dieta“ bavit a vrátíte se k předchozím stravovacím návykům, organizmus už bude zvyklý na nižší obrátky a vyšší příjem energie je pro něho rázem nadbytek, který se začne ukládat do tukových zásob.
Efektivnější cestou je proto soustředit se jen na jeden cíl – a tím správným cílem je růst výkonnosti. Za tímto účelem koncipovaný trénink má vliv nejen na výkonnost, ale i stavbu organizmu, úroveň metabolizmu a regenerační procesy. Má-li k tomuto všemu organizmus dostatek energie a správných živin (proto je klíčová otázka výživy, i té sportovní), pak se začne měnit také skladba tělesné schránky a začne ubývat tuková tkáň. Tím nepřímo dojde ke splnění druhého cíle, který jste si vytkli.
Fyziologické okénko pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značek ENERVIT a ROYAL BAY v Česku.
Vitamin D: „sluneční“ vitamin, který na jaře chybí Vitamin D patřil k nejdiskutovanějším vitaminům během pandemie covidu. Epidemiologické…
Výrobce sportovní výživy, italská značka Enervit, přišel s novou řadou svých produktů nazvanou C 2:1, kdy název v podstatě označuje…