Proč je rychlost důležitá i po sportu
V minulém fyziologickém okénku jsme si popsali důležitost regenerace a její přinos pro růst výkonnosti. Zmínili jsme také, že rychlost je v první fázi regenerace podstatná. Rychlost, jakou se dostanou potřebné látky ke svalům, aby je tělo mohlo využít. Teď si o ní povíme víc a vysvětlíme, proč tomu tak fyziologicky je.
Základ je jasný: sportující organizmus vydává energii, vypocuje tekutiny i minerální látky, svalová vlákna trpí mikrotrhlinkami a na nás je, abychom pomohli tělu s opravou. Proces obnovy nazýváme regenerací a ačkoli trvá poměrně dlouho (po velmi náročných výkonech i 72 hodin), klíčová je na začátku rychlost. Záleží totiž na tom, jak rychle jsme schopní tělu doplnit potřebné látky, a jak rychle jsou tyto látky schopné organizmu pomoci.
Anabolické okno
Proč tomu tak je, na to odpovídá fyziologie – existuje totiž tzv. anabolické okno. Krátký časový úsek po sportovním výkonu, kdy jsou svalové buňky více než jindy otevřeny příjmu živin. To se pozitivně odráží v regeneraci – obnově energie a svalových vláken. A proto také anabolismus – od slova výstavba, růst.
Vysvětlení jevu zvaného „anabolické okno“ je poměrně jednoduché. Během sportu se v organizmu nastartují různé procesy zrychleného zásobování svalových buněk energií ve formě glukózy a fruktózy. Transportéry glukózy dopravují glukózu přes buněčnou membránu a jejich počet se během výkonu na povrchu buňky zvýší na 20-30násobek. Tento stav pak přetrvává i během dalších zhruba 30 minut po skončení výkonu – v době tzv. anabolického okna.
Když si to shrneme, tak platí, že aby mohl tento jev nastat, je třeba nejdřív sportovat. A také je jasné, proč je rychlost doplňování živin po sportu tak důležitá. Maximálně využít bychom totiž měli zmiňovaných 30 minut po skončení intenzivní fáze výkonu, protože s přibývajícím časem schopnost těla popisovaná výše rapidně klesá, jak znázorňuje graf níže. Z něho plyne, že například po hodině je tato schopnost už jen na 20 procentech.
Co a jak doplňovat
Protože jsme si už řekli, že důležitá je rychlost, a anabolické okno vychází ze schopnosti lepšího transportu glukózy a fruktózy, je ideální formou pro doplňování potřebných živin nápoj (zaručuje rychlé vstřebání) s převládajícím obsahem sacharidů (pro doplnění energetických zásob). Kromě energie je ale potřeba dodat tělu i další látky – vitaminy a aminokyseliny. Proto je bezprostředně po sportu nejlepší regenerační nápoj. Třeba Enervit R2 Recovery Drink obsahuje v jedné dávce 41 g sacharidů, 4,85 g aminokyselin BCAA (leucin, izoleucin, valin), 1 g glutaminu a k tomu mix vitaminů (skupiny B, C a E).
Jednu dávku regeneračního nápoje je tedy vhodné přijmout ihned po sportovním výkonu, další pak s půlhodinovým odstupem v případě, že se nedostanete do hodiny ke klasickému jídlu (převážně sacharidovému). Proces regenerace následně trvá další hodiny až dny v závislosti na intenzitě a délce sportovního výkonu a je třeba ho podpořit adekvátní výživou v podobě vašeho jídelníčku, případně se zapojením dalších doplňků sportovní výživy.
Fyziologické okénko pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značek ENERVIT a ROYAL BAY v Česku.
To, že má značka Isostar v nabídce kolekci BIO produktů, jsme zmínili už v testu jejich cereální kaše, která do této řady patří. To, že má…
Také jste jako děti milovali sojový suk a neodoláte mu ani dnes? Pro doplnění energie během vyjížďky sice takhle sladkost není úplně ideáln…