Když se před lety objevila na trhu vidlice F1RST, jakožto nový topmodel mezi XC a maratonskými modely značky RST, při prvním praktickém testu jsme nešetřili slovy chvály. Uběhl nějaký čas, přibyla celá řada nových variant v různých zdvihových třídách i průměrech kol, tedy 29“ i 27,5“, ovšem původní recept na úspěch zůstal zachován. A jaký že je tento recept? Za pokud možno co nejdostupnější cenu nabídnout lehkou vzduchovou vidlici s tuhou konstrukcí a pro danou třídu nadstandardně kultivovaným chodem. Dnes logicky vládne prodejům dvojice průměrů kol 27,5 a 29 palců, ale model F1RST je vedle toho nadále nabízen rovněž v šestadvacítkové variantě, a to dokonce i s čepy pro klasické ráfkové brzdy. Právě takovou vidlici mohou poptávat uživatelé starších kvalitních šestadvacítek. Letité 26“ hardtaily totiž mnohdy slouží doslova do roztrhání těla v rolích „zimáků“ či celoročních tréninkových biků a v případě likvidace původní vidlice může nastat problém, pakliže při výměně nechceme sáhnout po levných pružinových verzích. Zkrátka, máme-li desetiletý bike na ikstéčku či ikstéerku, trochu se nám příčí namontovat na něj vidlici za dva tisíce. Záchrana staré vidlice totiž mnohdy není možná z důvodu nedostatku náhradních dílů či třeba kvůli vydřeným vnitřním nohám a s tím související nerentabilitě takového počínání. V okamžiku, kdy začneme hledat kvalitativně aspoň trochu odpovídající náhrady původní foxky či reby, můžeme být rozčarováni, moc jich není. Právě v tento okamžik přichází F1RST! Když nás nedávno oslovil kamarád, abychom mu pomohli vybrat dobrou vzduchovou 26“ vidlici na véčka, právě F1RST byla jednou z mála možností. V dané souvislosti vznikl i tento test modelu s přesným označením 26 Air 100mm a cenovkou 5390 korun. Vedle čepů pro ráfkové brzdy disponuje rovněž PM uchycením kotoučové brzdy a můžeme si dokoupit i dálkový lockout pro umístění na řídítka.
Konstrukční klasika
Samotná hmotnost těsně pod 1,8 kilogramu s nezaříznutým sloupkem sama o sobě nemusí být vodítkem, jak moc velkou roli hrála redukce gramů při konstrukci. Již první metry jízdy však dají najevo výrazně nadstandardní tuhost konstrukce, a to i se standardním rychloupínacím předním nábojem. Takže vezmeme-li v úvahu celkovou torzní tuhost a s tím související přesné vedení do zatáček, či prakticky nulové křížení při silových nástupech, najednou se hmotnost jeví jako vyloženě příznivá. Průměr vnitřních noh 32 mm, robustní magnéziový odlitek vnějších kluzáků a neméně bytelně působící korunka – zde snad ani nemůže být prostor pro nežádoucí kroucení. Chválíme detaily, kam patří frézovaná krytka ventilku, výrazně odlehčená páčka lockoutu či červeně anodizované kolečko seřizování odskoku. Zmíněné detaily jako by vypovídaly minimálně o desetitisícové cenovce a kultivovaností chodu je testované RST plně srovnatelné s mnoha ještě o dost dražšími konkurenty.
Při prvních metrech jízdy o sobě dá okamžitě vědět citlivost z kraje chodu. Není zde potřeba žádná síla pro „utržení“ z klidové pozice, pružení v prvních centimetrech zdvihu chodí doslova „máslovitě“, tedy neskutečně čistě a lehce. Sice s tím logicky chtě nechtě souvisí určité noření do zdvihu při brzdění a lehké pohupování v plně aktivním režimu, ale vnímavost k těm nejmenším nerovnostem je přímo ukázková. Ani se v ten okamžik nechce věřit, že máme pod rukama vidlici za pouhých pět tisíc. Také další průběh pružení je příkladně kultivovaný, s o něco výraznější progresivitou až ke konci stovkového zdvihu. Podobně pracuje i zpětný útlum, jehož nastavení nabízí ideální rozsah - pro lehké jezdce z řad juniorů i pro stodvacetikilové cvalíky. Kolečko nastavení odskoku se otáčí nečekaně lehce, s čímž sice teoreticky může souviset jemné rozladění původně nastavené hodnoty třeba při transportu kola v autě, my jsme však takový problém nezaznamenali. Jako samotné zanoření pod jezdcem je podobně čistý a plynulý i zpětný chod, ať už nastavíme odskok na jakoukoli hodnotu. Podle nás je však nejdůležitější, že takto jemně vidlice chodila od prvních metrů, nebylo tedy třeba jakékoli zajíždění a ochození vnitřních gufer. Navíc byly první desítky kilometrů absolvovány při vnější teplotě mezi pěti a deseti stupni Celsia, což svědčí jak o příkladné práci konstruktérů, tak o použití ideálního maziva v útrobách vidlice.
Nějaká negativa? Pro někoho může být zprvu matoucí směr otáčení páčky lockoutu, kdy dopředu je vidlice zamčena, dozadu aktivována. Všechny pozice mezi slouží k postupnému přitahování komprese, běžný uživatel však bude využívat hlavně krajní polohy páčky - plná aktivita a takřka plný lockout. Proč jsme v předchozí větě použili slovo „takřka“? Zamčená vidlice disponuje „ochranným“, asi centimetrovým zdvihem, který jezdce navyklé na 100% tvrdý lockout může zprvu při asfaltových přesunech trochu rozčilovat, ale jde pouze o zvyk. Navíc se tento detail netýká jen topmodelu RST, ale i řady vidlic jiných značek.
Přestože se náš test tentokrát, netradičně, zaměřil na tak trochu „mrtvý“ standard 26 palců, většina hodnocení se vztahuje i na 27,5“ a 29“ varianty téže řady. Suma sumárum, model F1RST nás nadchl svou kultivovaností, jíž by mu mohly mnohé, klidně dvojnásobně drahé vidlice závidět. Stejně tak kombinací tuhosti a příznivé hmotnosti jde o hodně zdařilou konstrukci. Tentýž model, ovšem s dálkovým lockoutem, vyjde na 5990 korun a ještě o čtyři stovky dražší bude varianta s kónickým sloupkem, pro 1,5“ spodní ložisko hlavového složení. Důležitý dodatek, dnes nejpopulárnější 29“ a 27,5“ varianty téže vidlice se cenově prakticky skoro neliší od námi zkoušené šestadvacítkové verze. Vedle leskle černé je v nabídce také bílá varianta, zkrátka F1RST dokáže uspokojit všechny uživatele z řad XC a maratonských jezdců, technicky i esteticky.
(kad)
Plusy: citlivost z kraje chodu, využití zdvihu, zpracování detailů, cena
Minusy: nenalezli jsme
Přestože je značka SR Suntour známá spíše svými odpruženými vidlicemi, nezahálí ani na poli zadních tlumičů. Pro letošek přichází s…
Modely kol značky HEAD si pravidelně odnášejí skvělé hodnocení z praktických testů odborných periodik. Určitě ne jen tak náhodou. Výrobce,…