Speciální elegantní nástroj Dynaplug Micro Pro na bleskovou opravu bezdušových plášťů přímo v terénu jsme už testovali. Instalace knotu vybaveného trnem je opravdu rychlá, ovšem Dynaplug nabízí ještě rychlejší nástroj, který plášť rovnou nahustí.
Základem je samozřejmě knot vybavený hrotem, nasunutý v aplikátoru. A tady přichází ono vylepšení v podobě aplikátoru našroubovaného do adaptéru, který lze našroubovat na bombičku s CO2. V kapse dresu lze samozřejmě vozit jen aplikátor na hliníkovém adaptéru, chráněný hliníkovým krytem, a bombičky mohou být třeba v držáku na rámu. Samotný aplikátor s adaptérem má délku jen 63 mm, průměr 16 mm a hmotnost 20 gramů. Bombičky dodávané v sadě jsou pak 16g klasikou, lze ale díky standardnímu závitu použít jakékoliv, takže na devětadvacítky nebo objemnější pláště bude vhodnější 25g provedení. V sadě jsou také tři náhradní knoty a kartáček pro čištění aplikátoru, celá tahle luxusní souprava vyjde na 1990 korun. Bez zajímavosti není ani to, že nově lze dokoupit kratší aplikátor s hroty pro silniční nebo gravel pláště či megaknoty s velkou půlkulatou hlavou pro zacelení větších otvorů.
My jsme otestovali tenhle kousek na standardním bezdušovém plášti a rychlost opravy je vyloženě omračující. Tedy za předpokladu, že se sejdou všechny ideální faktory, takže dostatek těsnicího (a hlavně nevyschlého) tmelu v plášti, otvor rozměru odpovídajícího průměru knotu a šikovné ruce mechanika.
Aplikátor stačí lehce našroubovat na bombičku, která tak tvoří docela pohodlnou rukojeť a usnadní celkovou manipulaci, a pak nadoraz zasunout knot do pláště. Pokud je otvor opravdu malý a těsný, jde to ztuha, a rukojeť v podobě bombičky se vyloženě hodí. Pozor ale na přílišné dotažení, to bychom propíchli bombičku a CO2 by unikl předčasně. Stále máme aplikátor až po adaptér v plášti a můžeme dotáhnout bombičku, čímž plášť nahustíme. Adaptér v tom okamžiku výrazně omrzne, takže je to ideální provádět v rukavicích. Z nahuštěného pláště potom rychle vytáhneme aplikátor a v otvoru nám zůstane pouze knot. Toto místo přetočíme směrem dolů, aby se tam dostalo maximum těsnicího tmelu, a máme zalepeno. Do aplikátoru nasuneme další knot, nasadíme kryt a jsme připraveni na další defekt. Oproti loni testované klasice, která byla do dlaně menší a pouze zacelila otvor, je tohle řešení mnohem praktičtější, díky rychlosti opravy. Samozřejmě, že cena není úplně nejnižší, ale je to designově perfektní a hlavně funkční nástroj.
(už)
Plusy: rychlost opravy, bombička/rukojeť
Minusy: cena?
Tak tahle kombinace písmen a čísel je snad nejdéle očekávanou u všech, kdo se spoléhají výhradně na komponenty japonského výrobce. Jestliže…
Více než s komponenty z německé oblasti Schwarzwald (Černý les) se setkáváme spíše s tamní šunkou, která patří mezi oblíbené pochoutky.…