(Článek z Cykloservis z června 2018) Tak tahle kombinace písmen a čísel je snad nejdéle očekávanou u všech, kdo se spoléhají výhradně na komponenty japonského výrobce. Jestliže v souboji o odstranění přesmykače a nabídnutí odpovídajícího rozsahu převodů dosud Sram vládl, Shimano nyní konečně přišlo s pádnou odpovědí na dané téma, a jak už bývá jeho zvykem, důkladně promyšlenou a samozřejmě vysoce variabilní.
Odhalení nového „erka“ proběhlo v Novém Městě na Moravě, ovšem už předtím novináři bedlivě sledovali stroj Jolandy Neff v německém Albstadtu, aby zachytili něco z utajované novinky. Každopádně právě Jolanda si vloni při přestupu do formace Kross stěžovala na to, že si najednou musí zvykat ze shimanovského dvoupřevodníku a jedenáctky vzadu na sramovské 1x12. Rok se s rokem sešel a blonďatý andílek už má na kole zpátky Shimano, ovšem bez přesmykače.
Nová sada reflektuje současné trendy, kdy každá disciplína vyžaduje trochu odlišné komponenty, respektive spíše převody a brzdy. Někdo nedá stále dopustit na dvojpřevodník, který je pro členité tratě etapáků a maratonů pořád velkou výhodou a jiný zase vyžaduje strohost jediné placky. Endurista chce výkonnější čtyřpístkové brzdy a XC závodník si vystačí s dvoupístky. Sada XTR 2019 je tedy jakousi stavebnicí.
Začněme hezky od klik, které sází na tradiční hliníkovou slitinu a duté kované provedení Hollowtech. U nich je nové uchycení převodníku Direct mount přes speciální matici, jisticí jej na ozubeném tisícihranu. Na kliky bude možné namontovat buď jednopřevodník v provedení 30 – 38 zubů, případně dvoupřevodník, kdy větší bude rovněž na Direct mount a menší bude našroubovaný na něj. Zatímco jednopřevodník má speciální profilaci zubů (zapomeňme na shodné zuby s hranatým tvarem) kvůli zajištění řetězu, dvojpřevodník má klasiku pro rychlé přeřazení na a z menšího převodníku. U dvojpřevodníku by měla být dostupná zatím jen verze 28/38 zubů, ovšem kliky budou ve dvou provedeních s odlišným Q-faktorem 162 či 168 mm a řetězovou linkou 52 mm pro jednopřevodník a 162 mm s linkou 48,8 mm či 168 mm s linkou 51,8 mm pro dvojpřevodník. Hmotnostně na tom pak budou následovně 586 g (30z.) - 616 g (36z.).
Kazeta byla zcela určitě větší výzvou než kliky a nadneseně řečeno má Shimano proti minulosti nejen o kolečko víc, ale proti Sramu i o zub víc. Kazeta má totiž v největším provedení rozsah 10-51 zubů, kdy si konstrukce vynutila nejen nové provedení volnoběžného ořechu, ale i nábojů. Shimano proti Sramu sází na plynulejší změnu převodů, takže rozsah 10-12-14-16-18-21-24-28-33-39-45-51 zubů zajistí plynulejší přechod mezi dvěma největšími pastorky. K dispozici bude i kazeta 10-45 zubů, nebo pak jedenáctirychlostní verze 10-45 zubů. Zajímavá je kombinace tří materiálů, tedy hliníkové slitiny u trojice největších pastorků a jejich unašeče, titanového prostředku kazety a nejmenších ocelových pastorků. Hmotnost největší kazety pak má být jen 359 gramů, což je velice slušné.
S kazetou souvisí i náboje, které mají speciální technologii ořechu s drážkování nekompatibilním se staršími kazetami Shimano, ani současnými Sram. Ořech Micro Spline má jemné vnější drážkování a také záběr by měl být rychlý a umožnit jen 7,6° pohyb kazety. Konstrukce nábojů Scylence by měla přinést o 30 % vyšší tuhost a přesnější vedení směru. Náboje jsou jak pro přímé, tak zahnuté dráty, zadní je ve dvou šířkách pro odlišný sklon drátů a verze ráfků a u kazety je vždy větší průměr příruby. Počítají samozřejmě pouze s CenterLock upevněním kotouče maticí, ale to jsme si u Shimana už zvykli. Hmotnostně jsou na tom pak náboje v průměru 138 gramů přední a 231 gramů zadní, takže opět jdeme váhově dolů. Řetěz pak spoléhá na vlastní rychlospojku, takže tady je to logické následování toho, co už tu je i pro jedenáctku.
Přehazovačka designově vychází z osvědčené klasiky, tedy maximálně kompaktní řešení, ovšem se zcela novou pozicí větších kladek (mají už 13 zubů) a z toho plynoucím tvarem vodítka. Nechybí mechanismus navyšující pnutí řetězu i provedení s ramínky GS a SGS, ovšem na výběr bude několik variant podle zamýšlené kombinace kazety a převodníků. Přesmykač pak v podstatě vychází z klasiky Side Swing a opět bude několik typů podle systému uchycení k rámu, ovšem novinkou jsou vlastní vodítka řetězu pro jednopřevodník, také v trojici modifikací dle uchycení.
Řadicí páčky jsou na tom se změnami výrazně lépe, tam totiž došlo ke zrychlení reakce o 20 %, snížení ovládací síly o 35 % (tedy pokud to někdo nezabije starým bovdenem) a možnosti posunu do strany až o 14 mm na držáku I-Spec EV, kde je lze navíc naklápět až o 60 stupňů. Páčka přesmykače Rapidfire Plus Mono je navíc jen jednopáčková! Jednoduché řešení prostě jednou zařadí nahoru a podruhé dolů, žádné zbytečnosti navíc. K tomu všemu pak ještě přibyla vlastní páčka ovládání teleskopické sedlovky, obsazující místo páčky přesmykače.
To všechno by ale nefungovalo bez upevnění na řídítka, což mají na starosti objímky brzdových pák. Samotné páky dostaly vylepšenou těsnicí membránu pro lepší vyrovnávání rozdílu tlaku uvnitř a navíc se zrychlil návrat páčky, a tedy i pístků do výchozí pozice. Páky i brzdy jsou v provedení pro XC a enduro, takže zatímco ty první mají menší tělo i pístek a vnější regulační šrouby, ty pro čtyřpístkové enduro třmeny jsou větší a nabídnou možnost nastavení páčky i za jízdy. XC verze je o 26 gramů lehčí proti předchůdci a má jednodílný magneziový třmen s rychlejší reakcí pístků, tedy kratším „free stroke“ chodem páčky naprázdno. Endurové čtyřpístky jsou rovněž rychlejší, ale mají výrazně vyšší účinek. Vše pak funguje s destičkami, s chladičem (čtyřpístky) nebo bez a s novými kotouči Ice Tec s odlišným vnitřním žebrováním a dle testů o 20 C° sníženou teplotou na povrchu.
Všechny tyto novinky by tak měly nabídnout sadu XTR ve verzi odpovídající XC, tedy dvoupístky, jednopřevodník a kazeta 11-50, či enduro specifikaci doplněné o čtyřpístky, nebo maratonském provedení s dvoupístky, dvoupřevodníkem a menší kazetou. Stačí si jen vybrat a nachystat si zhruba třicet tisíc na komplet kazeta-kliky-přehazovačka-řazení.
(už)
Více než s komponenty z německé oblasti Schwarzwald (Černý les) se setkáváme spíše s tamní šunkou, která patří mezi oblíbené pochoutky.…
V případě, že chceme mít mobilní telefon i při jízdě na kole neustále na očích, máme vícero možností. Buďto zvolíme držák ne nepodobný tomu…