Je jasné, že pokud má nějaká přilba dokonale a maximálně chránit nějakou hlavu, tak to je dětská hlavička. Už proto, že děti jsou velmi zranitelné, nemají ještě vypracované instinkty a většinou neumí příliš dobře na kole jezdit. Takovou bezpečnou přilbu nabízí například firma ABUS v podobě modelu Smiley 3.0.
Přilba již na první pohled vypadá velmi exkluzivně a draze. Ale ceny se není třeba bát, protože tento krásný kousek cyklistické výbavy pořídíte za cenu pod 12 stokorun. A to, s ohledem na zpracování přilby a její užitné vlastnosti, opravdu není mnoho.
Nám zapůjčená přilba měla barvu označenou jako Ace Led Royal Blue. A barva to je skutečně královská. Nebojíme se napsat, že je velmi exkluzivní.
Přilba je vyrobena metodou In Mold, spodní absorpční materiál přilby je tedy pevně vlisován do vrchní skořepiny. Tady již na první pohled zaujmou spodní okraje přilby, které jsou také skořepinové. Dítě často s přilbou mrskne do kouta, a tak jsou hrany přilby chráněny lépe, než když jsou z vnitřního měkčího, absorpčního materiálu.
Přilba má šest otvorů. Přední tři, kudy vzduch pod přilbu vniká, jsou chráněny síťkou proti hmyzu. To je výborné, protože dovedete si představit řev malého dítěte, kterému pod přilbu vlétne moucha, která tam začne řádit.
Vnitřní polstrovaný mechanizmus, který dosedá na hlavu, je veden kolem celého obvodu hlavy a seřizuje se na správný obvod kolečkem v zadní části přilby. Polstrování je k přilbě přichyceno suchým zipem, a lze ho tak kdykoliv odejmout a vyprat. Výhodné je, že děvčátka s dlouhým culíkem si ho mohou protáhnout otvorem nad seřizovacím kolečkem. Culík tedy nepřekáží. Boční pásky vedoucí pod bradu k upínacímu mechanizmu jsou samozřejmě také nastavovací a jsou provedeny v pěkné hnědé barvě, která s modrou přilbou dobře barevně ladí, a především s velkým nazlátlým nápisem ABUS na bocích přilby. Nápisy jsou reflexní, další najdeme na čele přilby a na zadní straně. Reflexní prvky jsou důležité. Pasivní bezpečnost také zajišťuje blikačka na zadní části přilby, která se nabíjí USB kabelem. Blikačku lze od přilby oddělit vysunutím do boku.
Přilba má velmi pěkný tvar. Ale přilby bývají samozřejmě o bezpečnosti, a ne o kráse. ABUS ale tyto vlastnosti u každé přilby dokáže skloubit. V případě této přilby je patrné, že důraz je kladen na zadní část hlavy, když boky přilby spadají až ke spánkům a vzadu dost hluboko dolů za krk. Takto nějak by měla bezpečná přilba pro dítě vypadat. Pro nás to je doslova prototyp ochrany dětské hlavy.
Důležitá je také hmotnost. Z těžké přilby bolí hlava i nás, dospělé, natož dítě. ABUS sice u velikosti M (50-55 cm) uvádí v manuálu hmotnost 250 gramů, ale naše přesná váha ukázala dokonce pouze 227 gramů. To je chvályhodné zjištění.
Přilba vypadá opravdu velmi dobře a bezpečně. Samozřejmě dětskou přilbu nelze otestovat, protože dítě nikdy nedokáže popsat své pocity. A navíc, už se nám několikrát stalo, že když jsme dítěti dali přilbu na hlavičku, už nám ji nechtělo vrátit. V tomto případě by nám ji asi nevrátila ani matka dítěte – estétka. Tak ji raději na hlavu nikomu nedáváme. A v našem popisu se musíme opřít pouze o naše letité zkušenosti z testování přileb. Vždyť za těch 30 let, co Cykloservis vychází, jsme jich otestovali možná už pět set.
(kany)
Nevozím platformy, tedy ne na silničce a většinou ani na redakčním mulletu, kde v devadesáti procentech dávám na biku už víc jak čtvrt…
Ať už na silnici, trailu nebo enduro trati, tam všude se švédské přilby POC staly určitým symbolem kvalitnějšího vybavení pro ty…