I v době smartphonů a velmi sofistikovaných cyklopočítačů s navigací a dalšími desítkami funkcí jsou nejprodávanější jednoduché cyklopočítače se základními funkcemi. Stačí se dívat na řídítka míjejících cyklistů nebo opřených kol u restaurací v cyklistických lokalitách. Tak to prostě je a asi ještě dlouho bude.
Značka Cateye doprovází cyklisty v naší republice už zhruba třicet let. Jsou to především cyklopočítače, které ji proslavily. Pak se přidalo osvětlení na kola, přední svítilny a zadní blikačky. Ty tam jsou doby, když jsme si obtáčeli kolem brzdového bowdenu vedení od snímače upevněného na přední vidlici vedoucí do cyklocomputeru. Ale i takové cyklopočítače jsou pořád žádané. Vzpomínám si také na jednu historku z dřevních dob Českého poháru v cross country. V cíli závodníkům odstřihával z řídítek startovní čísla jeden z hlavních pořadatelů, jmenoval se Víťa. Tehdy tito lidé dělali skoro vše. Ale spletl se a místo pásku na čísle přestřihl vedení cyklocomputeru. Do dnešního dne vidím nebohého závodníka a jeho užaslé oči. Asi nikdy nezapomenu na jeho slova: „Tak to mi teda zaplatíš“. Víťa na místě sáhl do peněženky a zaplatil.
Ale pojďme si jeden takový cyklocomputer Cateye z dnešní doby prohlédnout. Jedná se o model Velo Wireless (VT230W). Má opravdu jen základní funkce. Ale samozřejmě ty nejdůležitější, které jsou skoro pro každého cyklistu dostačující. Jsou to aktuální, maximální a průměrná rychlost, denní vzdálenost, celková vzdálenost, čas jízdy, hodiny a spotřebované kalorie. Zamyslete se, jestli potřebujete víc. Před instalací je samozřejmě potřeba cyklocomputer nastavit. Průměr kola kvůli přesnému měření ujeté vzdálenosti, režim hodinek, čas a můžete si dodat i počet najetých kilometrů. To tehdy, když si třeba uprostřed sezóny cyklocomputer vyměníte. Abyste měli přehled, kolik jste třeba od začátku roku ujeli kilometrů. A to je všechno. Cyklocomputer upevníte pomocí přiloženého držáku na řídítka kola. Z něj lze cyklocomputer vysouvat. Aby vám ho třeba někdo neukradl, když kolo někde opřete. Na drát kola namontujete bez pomoci nářadí magnet a na přední vidlici snímač magnetu. Ten při každé otáčce pošle do cyklocomputeru přes snímač impuls. A dál už to je záležitost softwaru a displeje. Displej je velmi zajímavý, až exkluzivní. Na černém podkladu vidíte zlatavá písmena. Jsou dostatečně velká, aby byla vidět i těmi, kteří používají při jízdě brýle na dálku.
Takový malý a jednoduchý cyklocomputer je velmi spolehlivý. Samozřejmě vám nezměří ujetou vzdálenost tak přesně jako o několik tříd dražší přístroj s GPS, ale při pečlivém nastavení máme zkušenost, že na trase třeba 60 km proměříte sotva kilometr. Je ten kilometr pro vás tak důležitý? Samozřejmě že není. Jen blázni chtějí vědět vzdálenost na metr přesně. Ano, takoví jsou skutečně mezi námi. Jediné, co musíte hlídat, je zatočit si před jízdou předním kolem, jestli se cyklocomputer rozeběhne. Můžete si totiž třeba při ukládání kola drbnout do magnetu nebo do snímače. Stačí je zase dát mezi sebou do správné polohy a jedete. Také je potřeba hlídat baterie. Ale na rozdíl od sofistikovaného zařízení, které musíte dobíjet doslova denně, tady vyměníte baterie tak jednou za rok. Raději, z bezpečnostních důvodů. Vydrží ale i dva roky.
A to je vlastně všechno. Cateye Velo Wireless je jednoduchý přístroj s jednoduchou obsluhou přes jedno tlačítku pod displejem. Tím se přepínají změřené hodnoty. Rychlost vidíte na displeji pořád. Má krásný moderní tvar, v barvě, která se hodí ke každému kolu. To je sdělení především pro ženy, které mají rády vše vyladěné. Zbývá cena, která je 999 Kč.
(kany)
Když jsme z kraje roku postupně uváděli novinky rakouské značky KTM, nechyběl mezi nimi ani silniční model Revelator Alto. Jenže Alto 2022…
Každý, kdo tráví na domácím cyklistickém trenažéru v zimě mnoho hodin tréninku, jistě ví, jak bývá zvláště ke konci jízdy otravné sedět na…