V případě jízdy v dešti cyklista řeší ne právě jednoduchou otázku, zda raději promoknout a nezapařit se, či zvolit vyloženě nepromokavý materiál, s nímž ale logicky souvisí podstatně vyšší míra pocení a potenciální nastydnutí. Značka Rogelli k tomuto problému přistoupila velice rozumně, její bunda Crotone kombinuje materiál s vysokým vodním sloupcem a síťovinu v podpaždí. Díky tomu je většina těla skutečně chráněna před promoknutím a následným prostydnutím, zatímco nejvíce přehřívaná partie trupu je dostatečně odvětrána.
Základem bundy Rogelli Crotone se stal transparentní materiál Dynatech R-Star Ultra. Profesionální závodníci uvítají fakt, že jsou skrz bundu dobře patrná veškerá loga sponzorů na dresu. Hlavním kladem tohoto materiálu je ale skvělá odolnost proti promoknutí, která vyplývá z vodního sloupce o výšce 10 000 milimetrů. Přesto ale materiál nabízí i určitou prodyšnost, výrobce udává hodnotu 3000 g/m²/24 hodin. Unikátní je použitý materiál také díky své nadprůměrné pružnosti a velice nízké gramáži, která zajišťuje bundě výbornou skladnost. Hmotnost bundy je pouhých 150 gramů.
Střih je určen především pro závodníky a vyšvihané jedince. Užší partie trupu i rukávů nijak nenarušují aerodynamiku jezdce a nikde se netvoří vzduchové kapsy, které by o sobě při jízdě dávaly vědět nepříjemným zvukovým doprovodem. Zadní díl je oproti přednímu výrazně přesazen, a nepostrádá tak klasický šos, který jezdce částečně ochrání před vodou stříkající od zadního kola. Přední zip je podložený proti profouknutí a nahoře je vybaven „garáží“, takže se jezdec zipu nedostává do kontaktu s pokožkou na krku. Stojáček je nižší a celkově užší, výborně obepíná krk, a nepustí k trupu chladný vzduch. Rukávy mají dostatečně dimenzovanou délku, takže ani při větším předklonu výrazně neodhalí zápěstí. Možná by zde ale nebylo od věci použití gumových poutek pro zaháknutí za palec. Olemování rukávů i spodního zakončení bundy je vyřešeno tenkou gumou a je naprosto dostačující. Jemnější síťovina použitá na bočních panelech v podpaždí svou pružností odpovídá hlavnímu materiálu bundy. Plusem je použití reflexního pásku zasazeného do všech hlavních svislých švů, bezpečnost cyklisty tedy rozhodně podceněna nebyla.
Střih výborně kopíruje tvar těla a příjemný pocit z bundy je ještě navýšen výraznou pružností materiálu. Odvětrání pomocí bočních síťovaných panelů je při běžné jízdě zcela dostačující, při vyšší intenzitě se logicky jezdec více potí. Prodyšnost použitého materiálu sice není nulová, nelze však očekávat zázraky. Rozhodně je ale nutné k bundě Crotone přistupovat více jako k běžné větrovce, ve srovnání s pláštěnkami zde chybí podlepené švy a rovněž síťované panely lehce promoknou. V takovém srovnání však Rogelli Crotone nabídne mnohem vyšší komfort daný určitou mírou ventilace, která přece jen dovolí jízdu vyšší intenzitou. Chválíme provedení jednotlivých detailů, jako je zpracování límečku, uvnitř vybaveného na omak příjemnou textilií. Velkým plusem testované bundy je hlavně celkový střih či již zmiňované reflexní prvky.
Cena bundy Rogelli Crotone je příznivých 1199 korun. Nabízené velikosti jsou od XS do XXL.
(kad)
Plusy: střih, odolnost proti promoknutí, reflexní prvky, skladnost
Minusy: nenalezli jsme
Nabídnout všechny klady silničního kola těm, kdo touží po rychlosti, ale zároveň k tomu přidat i pohodlnější posed a civilnější vzhled pro…
Po představení modelů Merida AM, které disponují zdvihem 130 mm a jsou určeny na all mountain, na sebe nenechala dlouho čekat novinka se…