Trend brýlí s rozměrnými zorníky neminul ani domácí značku 3F, jejich model Titan je v tomto segmentu hodně populární. Testovali jsme jej v minulosti v provedení s fotochromatickými zorníky, aktuální novinkou je verze 1863 s HD zorníky, tedy s lepším rozlišením barev, což jsme otestovali v předjarním období.
Bytelný rámeček je z materiálu Grilamidu TR 90, a přestože je obruba poměrně výrazná, díky velikosti zorníků výhled nijak neomezuje. Nechybí stavitelný nánosník, což je s ohledem na výšku brýlí dost podstatný detail, a tím dalším jsou pak sklápěcí nožičky, kde je možné nastavit pět poloh, a tudíž sklopit zorníky dle potřeby v závislosti na tvaru obličeje. To se nám velice osvědčilo, když byly zorníky jednomu jezdci už příliš blízko očí a dotýkal se jich řasami. Úprava nánosníku a následně přizpůsobení sklonu nožiček, a rázem to byly brýle pro zcela jiný typ obličeje než chvilku předtím. Možnosti přizpůsobení se širokému rozmezí tvarově odlišných obličejů je tedy opravdu nadstandardní. Svojí šířkou jsou pak 35g brýle vhodné pro středně široký obličej, na hodně širokém už jsou lehce na hraně, ale jde spíše jen o design, než že by konstrukce byla úzká a nožičky na hlavě tlačily. Nicméně, v porovnání se současnými nejširšími „trendy“ extrémy je Titan za necelých tisíc korun přece jen o něco užší.
Nožičkám nechybí gumové inzerty, takže brýle držely slušně i na běžkách, v kombinaci s čepicí, na kole je to pak o perfektním usazení. Polykarbonátové zorníky mají módní červené zabarvení, filtr stupně 2 pak nabídl optimální zatmavení především pro slunečné dny a počasí jen lehce pod mrakem. Zakřivení zorníků i jejich HD rozlišení se naprosto ideálně hodilo do jasného počasí na běžkách nebo na silničním kole. Ostré slunce dokázaly skvěle zkrotit bez nějakých nežádoucích efektů, pouze přechody světlo/stín byly na běžkách nebo pak na horském kole občas trochu slabším místem, kde by se fotochromatika, dražší zhruba o šest stovek, přece jen dokázala lépe přizpůsobit. Na biku tak v hustším lese nebyly zorníky úplně nejoptimálnější, tam se klaníme spíše k fotochromatické verzi s větší univerzalitou, ale pro silniční kolo a aktivity více na ostrém slunci budou naopak HD zorníky o něco jistější a nabídnou příjemný celkový vjem. Perfektní rozlišení povrchu, žádné zkreslení nerovností a díky šestici ventilačních otvorů také minimální tendence k zamlžování. I přes větší plochu zorníků a dokonalou ochranu zraku před proudícím vzduchem jsou ale celkové rozměry i míra ventilace optimální.
Ať už tedy hodláte vsadit na testovanou variantu s trendy zabarvenými HD zorníky pro ostřejší slunečné podmínky, nebo raději univerzálnější fotochromatiku schopnější i za slabšího světla, Titan nabídne především skvělé usazení na obličeji, díky široké škále nastavení, a vysokou míru ochrany zraku, díky ploše zorníků.
(už)
Je jasné, že pokud má nějaká přilba dokonale a maximálně chránit nějakou hlavu, tak to je dětská hlavička. Už proto, že děti jsou velmi…
Nevozím platformy, tedy ne na silničce a většinou ani na redakčním mulletu, kde v devadesáti procentech dávám na biku už víc jak čtvrt…