Brýle s označením Thunder jsou jednou z novinek značky 3F, přičemž naším testem prošla varianta s kódovým označením 1667. Paket s polarizačními skly a výměnnými čirými zorníky vychází na příznivých 799 korun.
Celkovým vytvarováním se brýle snaží být, pokud možno, co nejuniverzálnější a cílí na uživatele se středně širokým či přímo širším obličejem. Což neznamená, že na užší hlavě budou brýle nevhodně sedět, pouze boční přesazení přes obličej nemusí estétům právě vyhovovat, byť je současně zárukou skvělé ochrany očí před větrem. Stejně jako u většiny ostatních modelů 3F, i zde je rámeček z osvědčeného, vysoce houževnatého materiálu Grilamid TR90. Samotnou pružnost konstrukce ale výrazně navyšuje také provedení sklopných nožiček sestávajících z pevnějšího horního nosníku a výrazně měkčené části pod ním. Jde o onu červenou zdvojenou vzpěru – právě ta nabízí dokonalé tvarové přizpůsobení hlavě a současně zajišťuje spolehlivé usazení. Pokud jste se u nějakých sportovních či civilních brýlí setkali s tím, že vás nožičky tlačily v partii za ušima, tak u 3F Thunder na to můžete rovnou zapomenout. Tvarové přizpůsobení a především míra roztažení rámečku v závislosti na šířce hlavy jsou zkrátka příkladné.
Neméně zásadní je provedení nánosníku, jehož příjemný pryžový povrch ve svých útrobách skrývá kovovou konstrukci. To umožňuje jeho velmi snadné vytvarování, roztažení i nastavení úhlu sklonu bočních dosedacích ploch. Jinými slovy – brýle si právě díky této zdánlivé drobnosti naladíme přesně v závislosti na našem obličeji, tedy jak výšku usazení, tak v omezeném rozsahu i míru jejich předsazení. Velkoplošné polykarbonátové zorníky jsou dalším z typických znaků brýlí. Jejich výška, jak již bylo zmíněno, účinně zamezí foukání do očí ve vyšších rychlostech. Pokud vás zajímá nevšední odskočení na spodní hraně skel, tak vězte, že jde především o designový prvek, jenž nemá na funkci zásadní vliv. A to ani na funkci rostlináře.
Sériově nasazená skla s kouřovým zabarvením a atraktivní načervenalou zrcadlovou vrstvou jsou v praxi hodně příjemná. Oblíbili jsme si je jak při jasném počasí, kdy jsme právě s těmito zorníky vyráželi pravidelně na běžky v průběhu skoro celé letošní zimy, tak i během lehce zakaboněného počasí. Do stínu lesa to samozřejmě nebylo úplně ono, ale polarizační úprava skel byla příjemným společníkem, zvláště při zasněžené krajině. Mimochodem, funkci polarizačního filtru výrobce demonstruje na malém testovacím panelu dodávaném k brýlím. Stačí jej dát před oko, když se díváme na monitor počítače či displej chytrého telefonu, a postupně jím otáčet. To jen pro hračičky.
Náhradní zcela čiré zorníky jsou dle našeho názoru nejpraktičtější možnou volbou a použijeme je všude tam, kde už budou kouřová zrcadlová skla (s filtrem kategorie 3) zbytečně tmavá. Pochvalu si odnáší také výměna skel. Ta se nám při troše správného grifu povede i bez jejich nežádoucího upatlání, přičemž zasazení zorníků v obrubě je velmi jisté. Jejich prohození ovšem nevyžaduje nadměrnou sílu, zkrátka ideál. Podobně spokojeni jsme byli s pevným transportním pouzdrem, v němž najdeme také látkový obal, který lze použít i k vyleštění skel.
Pro brýle 3F Thunder 1667 hovoří univerzální použití, a to jak na prakticky jakékoli myslitelné outdoorové aktivity, tak se nám osvědčily i při řízení auta. Byť pro takový účel nevypadají zrovna civilně, zmíněná kvalita polarizačních skel byla pro nás v daný moment důležitější.
(kad)
Pokud budou v letošním létě, ale i v těch dalších, taková vedra, jaká jsme v minulých letech již zažili, je velmi pravděpodobné, že budeme…
Španělská značka Spiuk, která nabízí cyklistické přilby, obuv a kompletní oblečení pro cyklisty již dvacet let, u nás není příliš v…