Bikepacking. Magické slovo, které jsme ještě před takovými osmi lety příliš neznali. Nejde o nic jiného, než na kolo upevnit všemožné brašny pouze za pomoci například úchytů na suchý zip našitých na brašnách nebo na speciální závitové otvory v rámu kola nebo vidlici. Cíl je jediný, vyhnout se běžným duralovým nebo ocelovým nosičům našroubovaným na rám kola. Ušetří se tím samozřejmě hmotnost, a především již nikdy vám nosič nepraskne ani z něj neztratíte šroubek (což bývalo takřka pravidelné). Cestovatelé vědí, o čem píšeme. Na druhou stranu nebudeme mít k dispozici tolik prostoru na naše všemožné věci a věcičky, které s sebou taháme. Takže bikepacking je pro ty, kteří vystačí s minimem, což je někdy i velice příjemné. Na třeba desetidenní cestě to není problém, ale objet z bikepackingovými brašnami svět, to už by byl těžký hardcore pro drsňáky a drsňačky.
Jednou z brašen, která se řadí do bikepackingového vybavení, je typ, mnohými nazýván „jezevčík“. Úzká a dlouhá brašna, která se upíná přezkami na suchý zip na horní rámovou trubku a dvěma úchyty na hlavu rámu a na sedlovou trubku. Jednu takovou brašnu, ale ve třech velikostech S, M a L, dodává na trh značka BBB s názvem Middlemate, kterou jsme si vyzkoušeli.
Mnozí se řeknou, ta brašna není tak velká, aby pojmula nějaký větší obsah, ale opak je pravdou. Postupně jsme s přehledem do brašny velikosti M, tedy střední velikosti, umístili dvě trička, lehčí tenké kraťasy na převlečení, ponožky, pláštěnku na kolo, tenké duralové kolíky na stan a tyčky na stan. A protože brašna má ještě z druhé strany kapsu uzavřenou také zipem po celé délce, ale kapsa je pouze plochá (do strany mělká), dali jsme si do ní peněženku, powerbanku, baterie do foťáku, karty do foťáku, sirky a ještě by se tam něco vešlo. Jen jsme zrovna nevěděli, co bychom tam dali více. Kdybychom se chystali na několikadenní bikepackingovou cestu, určitě by se zaplnila. Ale pro obraznost, co vše do brašny velmi snadno umístíme, je náš výčet asi názorný. Názornější než uvádět obligátní litry. Ale můžeme uvést rozměry brašny, které jsou 43 x 14 x 9 cm. Naducat by se dala samozřejmě více, ale to byste si museli vyzkoušet, jestli neškrtáte o brašnu při šlapání koleny. Protože kolena se mají správně pohybovat podél horní rámové trubky. Tedy tak šlapou ti, kteří šlapat umí. Ale na cestě s brašnami musíme tak trochu zapomenout na závodnické zvyky.
Brašna je vyrobena z nylonu a polyesteru a je vodotěsná. Zipy má samozřejmě vodotěsně překryté. Na rámu kola drží velmi pevně.
Tihle „jezevčíci“ pod rám se nám obecně líbí. Vejde se do nich poměrně dost věcí, neomezují používání košíků na lahve na spodní rámové a sedlové trubce. Extrémně malým rámům to samozřejmě vadí. Brašny velmi dobře drží na kole. Vejdou se do nich delší věci (třeba ty tyčky na stan, se kterými bývá problém), ale opticky na kole nijak nepřekáží. Prostě působí s kolem velmi kompaktně. Jsou vhodné třeba i na cestu k vodě, protože plavky, malý ručník a další blbůstky důležité pro polehávání u břehu se nám do ní vejdou. Je to pohodlnější než někdy nepříjemný batůžek na zádech.
Cena brašny se pohybuje kolem tisícikoruny. Tu nejlepší cenu si ale samozřejmě musíte vyhledat sami. Víte, jak to s těmi cenami dneska je.
Tradice i modernaKdyž se značka Brooks ukázala s kompletní bikepackingovou a cykloturisticko Tradice i modernaKdyž se značka Brooks ukázala…
Německý Stevens proslavila především cyklokrosová kola Německý Stevens proslavila především cyklokrosová kola, ověnčená vítěznými vavříny…