Kvalitní dámské horské kolo s cenou okolo dvaceti tisíc, tak zní poměrně častý požadavek sportovně založených žen a dívek při poohlížení se po novém terénním vybavení. Nezanedbatelný aspekt výběru samozřejmě není ani ten estetický, nové kolo se musí své majitelce jednoduše líbit. Model Tanka Tate A1 Lady domácí značky Apache je ve všech těchto ohledech trefou do černého - s cenovkou 22 999 korun, v nepřehlédnutelné bílé barvě použité na rámu i komponentech, s dostatečným sportovním naturelem a především s nadstandardní porcí jízdního komfortu určitě osloví početnou skupinu dam-cyklistek.
Základem testovaného modelu s přídomkem Lady se stal duralový rám ze slitiny 6061, který dokáže svou propracovaností zahanbit i podstatně dražší kola. Hydroforming zanechal stopy na profilaci spodní trubky, která tvoří společně s kónickou hlavou dominantu rámu, do níž stylisticky skvěle zapadá i zploštělý průřez horní trubky a především zabroušené svary v celé přední partii rámu. Není to ovšem pouze 1,5“ spodní ložisko hlavového složení, co respektuje současné trendy, s módou jde také Post Mount úchyt třmenu nebo mohutná rozpěra, rozkládající tlak od brzdy. Na zadní stavbě nechybí bytelné můstky a především pro značku typická profilace řetězových vzpěr, majících ve své středové partii průřez ležaté kapky.
O zkrácené geometrii se asi není nutné u dámského rámu rozepisovat. Z hlediska komfortu jsou velkou výhodou poměrně vysoko umístěná řídítka, s téměř čtyřmi centimetry podložek pod představcem, variabilita posedu je tedy značná a možnost nastavení v závislosti na předpokládaném jízdním stylu hodně nadstandardní. Stejně tak šířka řídítek 620 milimetrů je rozumná, neboť se dá očekávat, že dáma-bikerka nebude mít ramena jako stěhovák, a místo pořádné páky řídítek pro zatáčení naopak spíše ocení více jistoty při průjezdu mezi dvěma ocelovými sloupky na cyklostezce. V tomto jediném aspektu nejde dámský apache za každou cenu s módními trendy a je to rozhodně dobře. Lehké zvednutí řídítek „vlaštovek“ je výhodou a nebude ani v příliš velkém kontrastu v případě montáže rohů, pokud je bude majitelka kola vyžadovat.
Jízdní vlastnosti kola jsou především o dobré směrové stabilitě. Tento dámský bike je velice příjemným společníkem a nevyžaduje po své pilotce nadměrné soustředění a neustálé korekce směru. Naopak umožní snadnou jízdu, se zcela předvídatelnou charakteristikou při průjezdu zatáčkami. Dobrý pocit z kola je samozřejmě dán i samotným větším slopingem, tedy jistotou, že bude-li muset cyklistka rychle a neplánovaně sesednout, neskončí rozkrokem na horní trubce. Ale přestože je dominantním znakem jízdní stabilita a nadstandardně pohodlný, lehce vzpřímenější posed, tak i odezva na podněty od řídítek je zcela adekvátní pro sportovnější jízdu. Navíc se dá bez problémů manévrovat na omezeném prostoru, otočení se do protisměru například na polní cestě či na cyklostezce zvládne s tímto kolem dáma bez sesednutí.
Pokud se zaměříme na jednotlivé úseky našeho nejčastějšího testovacího okruhu, tak v případě běžného terénu vyniká zmíněná směrová stabilita, která je ještě podtržena ve vyšší rychlosti, například ve sjezdech. I v hodně prudkých klesáních nabídne bike jistotu, sériově nastavená vyšší poloha řídítek je zde nemalou výhodou. Nepříliš natažený posed je pak doslova balzámem pro všechny jezdkyně, mající na standardních „pánských“ kolech problémy s bolestí trapéz a šíje. V prudkých výjezdech je sice vyšší poloha řídítek trochu na škodu, ale variabilita nastavení umožňuje doladění jejich výšky podle konkrétních priorit a dosažení ideálního kompromisu je celkem snadné.
Z hlediska akcelerace patří se svými 13,4 kilogramy nejlepší dámská verze modelu Tanka Tate k průměru. Pláště Smart Sam od Schwalbe sice nejsou nejlehčí, ale jejich dezén s na sebe téměř navazujícími středovými výstupky je výhodou na tvrdém podkladu. Osazení bylo zvoleno s ohledem na funkci, což platí jak o komponentovém mixu, tak především o odpružení. Není to zase tolik let zpátky, kdy bychom levnější vidlici Suntour vyčítali necitlivý chod. Současný model XCR RL se stomilimetrovým zdvihem má naopak nejen kultivovaný projev, ale především dokonale ovladatelný lockout, jehož páčka na řídítkách by mohla být vzorem řadě konkurenčních, klidně i podstatně luxusnějších značek. Jediné, co bychom vidlici vyčetli, je trochu tvrdší chod - lehčí cyklistka bude muset možná sáhnout po tuningu, spočívajícím ve výměně pružiny za měkčí.
Pochvala patří hydraulickým kotoučovým brzdám Shimano 505, které jsou nejen skvěle funkční a jejich páky výborně padnou do ruky, ale i designově se ke kolu hodí. Komponenty Alivio, doplněné o přehazovačku Deore, byly zvoleny s ohledem na dobrý poměr funkce a ceny. Použitý rám je přece jen pro danou třídu nadstandardní, tak se muselo někde jinde trochu šetřit, ovšem rozumně. Nábojů Shimano s uchycením kotoučů CenterLock se však šetření nedotklo, stejně jako kvalitních ráfků Remerx. A ještě jednou budeme chválit, konkrétně v případě sedla. Nese logo Legend, a jak už jsme si zvykli, všechna sedla s tímto jménem jsou z hlediska pohodlí doslova příkladná. Apache Tanka Tate A1 Lady je tedy ve všech ohledech dobrou volbou.
Rám: Alloy 6061
Vidlice: Suntour XCR RL, 100 mm
Kliky: Shimano FC-M430 22/32/44
Brzdy: Shimano M505 180 mm
Řazení: Shimano Alivio
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano Alivio
Kazeta: Shimano HG-50 11-34 (9)
Náboje: Shimano 435
Ráfky: Remerx RDX
Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,1”
Řídítka: Ritchey
Představec: Ritchey
Sedlovka: Ritchey
Sedlo: Legend
Hmotnost: 13,4 kg (vel. 18“)
Cena: 22 999 Kč
Model Tsunami měl za dobu své existence už mnoho podob, nicméně celoodpružená devětadvacetipalcová verze se zdá být designově…
Počet zástupců standardu 27,5" rapidně přibývá, přičemž domácí AGang nabízí "sedmadvacítky" dokonce i dámám, a to prostřednictvím modelu…