Fotovoltaika pro cyklisty
Taky už vás nebaví neustále vyskakující reklamy na ekologické dotace pro fotovoltaiku na dům? Chápu, ale pokud vás solární dobíjení jen trošku zajímá, pohybujete se někde venku víc dní a nehodláte si kvůli nedostupnosti zásuvky dát elektronický detox, solární panely mohou být dobrým řešením. Ne ovšem ty na střechu, ale ty ve formě skládací solární nabíječky Knog PWR Solar 10W.
Tahle čtveřice solárních panelů spojených v jeden celek s hlavním modulem je nejnovějším kouskem v rodině Knog PWR, která zahrnuje produkty napájené shodnou baterií, využitelnou i jako powerbanka. Doteď bylo logicky nutné vždycky baterii pro daný produkt nabít, případně mít s sebou ještě jednu jako powerbanku. Se solární nabíječkou ale zásuvku nepotřebujete, stačí jen USB kabel s odpovídajícími koncovkami pro vaše zařízení a samozřejmě slunečné počasí. Nabíječku tvoří zmíněné čtyři solární panely Sunpower Maxeon Gen 5 a pátý díl skládačky je řídicí jednotkou s USB konektorem, krytým odklápěcím gumovým víčkem. Díky tomu má systém voděodolnost na hodnotě IP65, takže vytáhnout jej z brašny někde v dešti nebude zničující. Panely potažené vrstvou ETFE, která je považována za přední průmyslový povlak s vysokou ochranou před teplem, vodou, solí, olejem a vším ostatním, co vám může venkovní prostředí nabídnout, jsou vybaveny monokrystalickými články umožňujícími vysokou účinnost modulů. Jedná se o stejné panely, které používá NASA. Pokročilá integrovaná čipová technologie pak dovolí panelům rozpoznat zlepšující se sluneční podmínky, takže automaticky znovu spustí proces nabíjení, aby zařízení mohlo za každých okolností odebírat optimální nabíjecí proud. Inteligentní řídicí jednotka signalizuje přes čtyři diody intenzitu nasvícení panelů a jejich výkon, takže ideálem je 90° nastavení proti slunečním paprskům a pokud svítí všechny čtyři diody, je výkon logicky nejvyšší. Poutko na zavěšení nabíječky nechybí, ale většinou budete řešit optimální pozici v položeném stavu. Zajímavé bylo, že při ranním testu během focení nenabídla díky nižší pozici slunce nabíječka plný výkon a připojený telefon hlásil pomalé nabíjení, zatímco po obědě se sluncem vysoko jsem telefon nabil z 25 % na 87 % za dvě hodiny. Diody přitom během nabíjení blikají a čím vyšší je rychlost, tím intenzivněji se zařízení nabíjí, ovšem stále jen do maxima, jaké nabíjené zařízení vyžaduje. Na telefon Samsung S22 s akumulátorem 3700mAh, který zvládne rychlé 25W nabíjení, to bylo s touhle 10W (5V/2A) solární nabíječkou za ty dvě hodiny úplně v pohodě, z nuly do plné kapacity by to asi ty tři hodiny zabralo. Nicméně za první hodinu se nabil z 25 % na 64 %, takže i tohle by klidně stačilo.
Celé zařízení za 1899 korun je skládací a ve složeném stavu měří 175 x 105 x 35 mm, v rozbaleném pak 540 x 175 x 17 mm a hmotnost je 453 gramů. Vejde se pohodlně do kapsy batohu nebo cyklobrašny na řídítka či větší verze horní trubku a nabíjet lze třeba i při chůzi, když jsou panely zavěšené na batohu. Intenzita nasvícení samozřejmě nebude taková, ale funguje to. Panely mají rovněž magnety, takže drží třeba i na zábradlí.
Ať už pojedete na delší trip na kole nebo půjdete delší tůru a potřebujete mít svůj telefon, baterku navigaci nebo další zařízení stále aktivní, může být tohle solární dobíjení ideálním řešením.
(už)
Někomu vyhovují tvrdší sedla, jinému zase ta měkká a co se týká tvaru, je to hodně individuální, protože každé pozadí je jiné. Někdy bude…
Když se řekne ergonomické gripy, většinou si každý vybaví značku Ergon, která v tomto oboru platí za jednoho z průkopníků a v podstatě…