VIP sekce, Pells Roar Dura-Ace
Vybrat vhodného kandidáta do naší rubriky určené snobům, fajnšmekrům i „prachobyčejným“ závodníkům bývá někdy skutečným oříškem. A to primárně u značek, které se na luxusní segment více či méně orientují. V případě brněnského Pellsu se oněch špičkových kandidátů do VIP sekce najde celá řada, ať už sáhneme po nejvýše postaveném „sedmadvacítkovém“ hardtailu Duke XX1, po některém z celoodpružených modelů či třeba po luxusní karbonové silničce R7, jejíž aerodynamicky tvarovaný rám je doslova nepřehlédnutelný. U silničního segmentu sice zůstaneme, ale podíváme se na model Roar, jenž s cenovkou sto patnáct tisíc korun stojí na pomyslném žebříčku úplně nejvýše. A to s nekompromisním osazením v podobě sady Shimano Dura-Ace a celokarbonových kol Mavic Cosmic.
Filosofie modelu Roar je jasná – nabídnout exkluzivní rám se špičkovými parametry. Součástí jakéhosi „deluxe“ balíčku je zde samozřejmě i nadstandardní servis, jenž zahrnuje třeba možnost individuálního lakování. Každý Roar tak může být originálem, vše závisí pouze na fantazii a možnostech zájemce. Nejdůležitější je zde ale logicky technika, která vychází z dlouholetých zkušeností společnosti Pells s uhlíkovými vlákny. Z hlediska konstrukce navazuje Roar na úspěšný model 6IX, který získal nejvyšší ocenění Bike Brno Prestige 2009
Pells Roar je vyroben z karbonových vláken s vysokým modulem pružnosti a špičkovou pevností v tahu. Rám vyniká prakticky ve všech parametrech – boční tuhost je doplněna výrazně nadstandardní schopností absorpce rázů, zajištující dobré vedení stopy i ve vysokých rychlostech. Nově řešená zadní stavba s označením Ultralite SS Vakuum umožňuje znatelné propružení ve vertikálním směru, a podílí se tak na vysoké míře pohodlí při zachování maximální boční tuhosti. Tu garantuje mimo jiné mohutně dimenzovaná partie v okolí středového složení i nově řešené řetězové vzpěry. Z dalších znaků je nepřehlédnutelná například kónická hlavová trubka s ložisky průměru 1 1/8“ – 1,5“. Výsledkem je vyšší tuhost celé hlavové partie, jež má opět nemalý vliv na ovladatelnost kola a na přesnost řízení. Nemůže chybět moderní standard středového pouzdra, zde konkrétně s označením BB86 Press Fit. Díky této konstrukci lze středovou partii rámu udělat širší, a tím i tužší, což se opět projevuje v nekompromisním přenosu energie. Ložiska jsou navíc lépe chráněna a i jejich montáž je snazší. Mnohé z prvků jsou však na rámu použity rovněž pro redukci celkové hmotnosti, což se týká třeba celokarbonových zadních patek.
Výrobce se zaměřil na dokonale funkční skloubení skoro až protichůdných požadavků, ovšem kdo se na modelu Roam svezl, musí uznale smeknout. Skvělá tuhost se totiž výborně doplňuje nejen s nízkou hmotností (samotný rám ve velikosti 53 váží 940 gramů), ale především s hodně nadstandardním pohodlím. To je zajištěno jak výše zmíněnou konstrukcí zadní stavby, tak i karbonovou sedlovkou o průměru 27,2 mm. A nemůže chybět ani geometrie, která kolu vtiskla projev typický prakticky pro všechny závodní modely Pells. Jinými slovy – Roar je nekompromisní závoďák s celkovou hmotností 6,4 kilogramu, ovšem současně nabízející více než jen odpovídající úroveň pohodlí.
Kompletní sada Shimano Dura-Ace, a to nám v podstatně sympatičtější mechanické verzi, je doplněna skvělými koly Mavic Cosmic Carbone. Ta mohou alternativně nahradit neméně dobrá kola Pells RC50, jejichž obutí dodala italská Vittoria. Karbonová řídítka, představec nebo sedlovka z uhlíkových vláken – všechny tyto díly nesou rovněž vlastní logo Pells, což se týká i velmi lehkého sedla Shark 136.
A pokud vás Pells Roar Dura-Ace zaujal, můžete vybírat z celkem šesti velikostí rámu a již zmíněné možnosti designové individualizace.
(kad)
Přibližně za měsíc se novináři i široká veřejnost opět dozví, kam že se bude svět cyklistické techniky ubírat v příštím roce, a to díky…
V případě bikové kazety lze o luxusním zboží hovořit u sad XTR či Sram XX1, případně malosériových výrobků zaměřených na snížení gramů…