URGE myslí zeleně
Extrudovaný polystyren, skořepina, vnitřní čelenka, polstrování a stahovací řemínky, prostě a jednoduše cyklistická přilba. Co na tom kromě tvaru, ventilace, usazení na hlavě a způsobu její ochrany vymýšlet. Přístup k výrobě, to je odpověď, a ještě přesněji ekologický přístup, protože to je to, čím se francouzské přilby URGE odlišují od konkurence. Charakterizuje to celé slovo upcyklace, tedy využití starých materiálů pro nové výrobky, což by tahle značka mohla vyučovat.
Design, materiál, uhlíková stopa
Tahle francouzská značka bude od letoška na našem trhu pod novým dovozcem a design je na první pohled to, co přilby odlišuje od konkurence. Sice už je produktová řada u několika modelů designově trochu blíž mainstreamu, ale stále si zachovává vlastní tvář, a pokud se někdo chce odlišit, určitě si najde kousek, jenž na hlavě opravdu vypadá „jinak“. Jak to ale celé začalo a je nutné vyrábět přilby ekologicky šetrným způsobem? Tenhle přístup se nám může i nemusí líbit a dost často se „eco friendly“ produkt projeví vyšší cenou kvůli náročnějšímu zpracování materiálů. URGE ale cenově nevybočuje a není jedinou značku, která myslí ekologicky. Vzpomeňme třeba německé brašny Ortieb nebo řadu „eko“ produktů výrobců cyklistického textilu, kteří sázejí na recyklované PET lahve. Stále to ale není tak silné zaměření na ekologii kompletně v materiálech i výrobě jako u francouzských přileb, ty jsou ideálním příkladem, jak by to mohlo v cyklistickém průmyslu, a nejen v něm, vypadat.
URGE Bike products se zrodila ze setkání Freda Glo (Tribe Sport Group) a Jean-Pierre „Zoobab“ Garniera (URGE Snow products), kdy Zoobab chtěl otevřít cestu své značce lyžařských a snowboardových přileb i do světa MTB. URGE založil se společníkem v roce 2001, a jelikož zmíněné setkání dopadlo plodně, přidali se k tomu další lidé. Jednak z vedení Tribe Sport Group a také v té době hodně populární sjezdař Fabien Barel, takže v roce 2008 vznikla URGE Bike Products.
Prvním modelem byla už o rok později přilba Endur-O-Matic, která designem vycházela z lyžařských přileb a byla jakýmsi základním kamenem kolekce mladé značky. Následovaly Down-O-Matic a Archi Enduro, přičemž Matic byla první průmyslově vyrobenou přilbou s využitím lněných vláken a Archi zase full-face přilbou pro enduro závody. Už od založení značky ale bylo jasné zaměření na ekologii. Postupnými krůčky při navrhování jednotlivých modelů, postupů výroby, zpracování materiálů a dalšími kroky nakonec v roce 2022 přišla celá kolekce splňující ekologické nároky tím, že je z recyklovaných materiálů. Díky zkušenostem z MTB nyní přichází i přilby pro silniční cyklistiku, gravel nebo městské využití, takže je sortiment úplný.
Nejen recyklované materiály, ale také jedno procento z celkového obratu věnované na ochranu přírody, to je další ze specifik značky URGE, která ukazuje, že výroba ochrany hlavy pro sportovní vyžití může jít ruku v ruce s ekologickým smýšlením. Od roku 2011 se jim podařilo snížit uhlíkovou stopu o polovinu, a není to jen tím, že na první modely použili lněná vlákna nebo 80 % recyklovaných plastů. Je to o odpadním hospodářství společnosti, využívání obnovitelných zdrojů, úspoře vody a jejím opětovném využití, prostě vše maximálně eco-friendly.
V dalších letech se přitom chtějí zaměřit na ekologii ještě víc a v roce 2028 dosáhnout uhlíkové neutrality. Jak to zvládnou? Už v roce 2020 se podařilo dostat na polovinu CO2 oproti začátkům produkce. Vzduchotechniku v továrně vyměnili za nejnovější provedení s maximální energetickou úsporou. Sbírají a využívají dešťovou vodu, snížili používání plastových tašek a rozšířili plochu zeleně. V roce 2021 pak zvýšili podíl elektřiny ze solárních panelů a o deset procent snížili využití energie ze sítě. Letos dojde ke snížení množství horké páry, hlavního činitele potřebného pro tvarování EPS, o dvacet procent. Do roku 2025 by měla klesnout spotřeba elektřiny až o 30 % a také chtějí přejít na dopravu produktů vlaky. Další rok by měl být přechodem na elektřinu kompletně z obnovitelných zdrojů a 2028 vytoužená uhlíková neutralita výroby. Zní to jako sci-fi nebo utopistické smýšlení? Nikoliv, jen to dokazuje, že pokud někdo chce, umí se chovat ekologicky.
Materiály v konstrukci přileb přitom k využití recyklátů přímo vybízejí a URGE je vytěžuje na maximum. V případě skořepiny jsou to barvy na vodní bázi s menším obsahem volných těkavých látek a u přileb bez In-mold technologie, tedy s pevnou nalepenou skořepinou, je to směs recyklovaných materiálů na výrobu skořepiny. Stejně tak In-Mold přilby využívají na skořepinu například recyklované PVC. Samotný skelet přilby je z recyklovaného tvrzeného polystyrenu a výstelky z bambusových vláken a Eco Nylonu. Bambusová vlákna přitom umí odvádět až o 40 % víc vlhkosti než bavlna, takže výstelky rychleji schnou. Řemínky jsou z vláken vyrobených z recyklovaných PET lahví a spony pak z recyklovaného plastu. Tady je pak rozdíl mezi použitým plastem v tom, že spony jsou důležité pro bezpečnost, takže mají odpovídající pevnější plast, kdežto další plastové dílce, které nemají na bezpečnost tak extrémní vliv, jsou z recyklovaných plastů z oceánu. Nicméně všechny recyklované materiály splňují nejvyšší kvalitativní nároky podle bezpečnostních norem, takže to neznamená, že z recyklovaného je méně kvalitní než z nového.
A ještě něco lze vyrobit z recyklátu? Ano, třeba štítek je z ABS plastu, tedy recyklátu například z autoplastů nebo jiných druhů plastů, které se přetvoří na znovu využitelný granulát. A když se přilba balí a odesílá, tak je v krabici z papíru vyrobeného z materiálu s FSC certifikací, tedy s ohledem na zachování biodiverzity a funkce lesa, návod je vytištěn organickým inkoustem ze sójového oleje a sáček je z biologicky odbouratelného kompostovatelného materiálu.
Nejen Eco-technologie
Ekologická stránka výroby je jedna věc, ale přilby samotné jsou to, co nakonec zajímá cyklistu nejvíc. URGE má opravdu vlastní tvář a charakteristické je větší využití kulatého tvaru, občas i kruhové ventilační otvory a třeba štítek z tenkého extra pružného plastu, většinou bez možnosti vyklopení. Odlišné provedení stahovacích vnitřních čelenek se liší dle modelových řad a určení přileb, ale nechybí ani technologie ochrany proti rotačním rázům. Ta se nazývá ERT (Energy Reduction Technology) a jde o profilované „plástvové“ výstelky ze 4 mm vysoké pěny, schopné uhnout v případě nárazu do stran a lépe rozložit tlak. V podstatě něco na způsob Mips, ale s menším rozsahem pohybu. Dokáží ale o 20 % snížit účinnost nárazu, rozkládají tlak a díky tomu částečně předchází samotné deformaci přilby.
URGE je samozřejmě nejvíce vidět v gravity disciplínách, ale už samotnou MTB kategorii dělí na All Mountain, Modular All Mountain, Enduro, Enduro Race a Downhill a podle toho také řadí přilby, jichž má pro každou z kategorií minimálně dva různé modely. V nabídce nechybí ani dva modely s odepínacím náustkem, jejž drží dva kovové čepy a dva háčky s rychlým odjištěním tlačítky vespod náustku. Pro silnici a gravel nabízí jen dvojici modelů, ovšem zajímavostí je možnost reflexního provedení skořepiny. To jsme si vyzkoušeli hned s bleskem foťáku a původně nenápadná šedá barva se změnila v zářící provedení. A pak jsou tu tři modely městských přileb, které se designem rovněž moc nepodobají tomu, na co jsme běžně zvyklí. Většina přileb je vždy ve třech až pěti barevných variantách, takže uvidíme, jaká provedení se dostanou s novým zastoupením na náš trh a z čeho bude možné vybírat.
(už)
Haven Ranger Příjemná ventilace, ostřejší tvary a hmotnost solidních 279 gramů, to je trailová přilba Ranger, kterou domácí Haven dodává…
Když jsme v čísle 3/2023 představili lehce zateplenou bundu Acepac Contour Alpha, zmínili jsme se jak o teplejší zimní variantě, tak tenké…