Obliba trailového ježdění stále vzrůstá, a výrobci tomu logicky přizpůsobují nabídku. Domácí Author pro letošní sezónu představil vydařenou přilbu nazvanou Creek, určenou právě na trailbiky, enduro či all-mountain. Její bytelná konstrukce, hluboký skelet s vyšší zátylkovou partií a v neposlední řadě design s rozměrně působícími průduchy, podpořený výrazně zeleným či třeba oranžovým matovým odstínem, z ní dělají skvělého parťáka pro ty, jejichž zdvih začíná hodnotou sto dvacet či spíše sto čtyřicet milimetrů…
Přilba s lákavou cenovkou 995 korun vsadila na poměrně netradiční konstrukci, která je přizpůsobena zvýšeným nárokům na pevnost při nárazu. Na klasickou tenkou skořepinu zapomeňme – zde je odolnost vůči rozlomení řešena podstatně účinněji. Tvrzený polystyrenový skelet s hodně dimenzovanými deformačními zónami je totiž pouze na svém spodním okraji, a to po celém obvodu, doplněn standardní „in-mold“ skořepinou. Zbytek přilby, tedy vlastně nějakých pětadevadesát procent jejího vnějšího povrchu, je překryto výrazně odolnější a silnější skořepinou tvořenou probarveným termoplastem. Bezpečnostní funkce tím však zdaleka nekončí. Podobně jako technologie MIPS u některých luxusních modelů umožňuje vzájemný pohyb samotného těla přilby a celého upínacího systému – tak přilba Creek využívá podobně fungujícího principu mezi skeletem přilby a skořepinou. Možnost jejich lehkého vzájemného pohybu zajistí při nárazu lepší rozložení sil, takže ráz není tak ostrý jako v případě, kdy je skořepina napevno spojena s polystyrenovým skeletem. Navíc je zcela eliminováno „zakousnutí se“ tenké skořepiny do členitého podkladu při nárazu. Zde použitý materiál skořepiny Hard Shell je svou funkcí mnohem blíže motocyklové přilbě či sjezdové integrálce než lehké cyklistické přilbě. Rozlomení skořepiny či její výraznější deformace jsou z našeho pohledu skoro nemožné.
Jinak model Creek svým tvarování považujeme za trailovou klasiku. Hluboký skelet zajistí nejen výrazně dokonalejší ochranu zátylku, ale i perfektní usazení na hlavě. To je rovněž zásluhou poměrně minimalistického upínacího systému DialFit, s otočným kolečkem na zátylku a s uchycením čelenky v oblasti spánků. Zde nemáme jakékoli připomínky, usazení na hlavě je nejen jisté, ale současně velmi pohodlné, což je částečně zásluha dobře řešených výstelek. Promyšlená je konstrukce plastového štítku, jenž sice může být pro někoho zbytečně rozměrný, ale dá se jednoduše vyklopit směrem vzhůru (byť jeho aretace v jediné pozici nemusí vyhovovat každému). Rovněž u štítku bylo myšleno na bezpečnost, po nárazu se vyklopí směrem vzhůru, nic mu v tom nebrání. Snad jediné, co bylo z našeho pohledu lehce podceněno, je absence reflexe. Jistě, že trailový či all-mountain jezdec na tyto detaily tolik nehledí, ale ke svému oblíbenému trailu se málokdy dostaneme úplně mimo silnice.
Hmotnost přilby 375 gramů považujeme za průměr třídy. V nabídce jsou čtyři barevné kombinace – vedle oranžové a zelené také šedá či modrá.
(kad)
Když v roce 2000 přišli zakladatelé značky Nutcase s nápadem vyrábět přilby, měli jasno. Především chtěli vrátit tomuto ochrannému…
Máme zde zase jeden luxusní kousek od prestižní německé značky Maloja, konkrétně zimní cyklistickou bundu nazvanou BurtM. WS. Abychom byli…