Když v roce 2000 přišli zakladatelé značky Nutcase s nápadem vyrábět přilby, měli jasno. Především chtěli vrátit tomuto ochrannému prostředku duši tím, že bude nápadný, veselý a zkrátka, aby lidi bavil. Tak vznikly jejich přilby, které sázejí především na nevšední barevný design. Drtivá většina modelů patří mezi klasické „kokosky“, ať už pro dospělé, nebo pro děti. A právě dětskou přilbu Nutcase Little Nutty v provedení Union Jack, tedy s designem britské vlajky, jsme prozkoumali a vyzkoušeli na hlavě malé testerky.
Tahle kokoska má tradičně jen minimum ventilačních otvorů, takže nelze čekat, že bude mít dítě hlavu příjemně chlazenou průvanem. Hlavní důraz je zde kladen na bezpečnost, což masivní skořepina zajišťuje stoprocentně, a díky tomuto provedení je proti klasickým přilbám vyšší míra jistoty ochrany při pádu. Skořepina se totiž nepoddá, a po podkladu se sklouzne, kdežto klasické přilby se mohou při pádu spíše zaseknout. Pro bezpečnost hraje také masivní vrstva materiálu na čele, protažení vzadu až na týl a pevné popruhy s možností regulace u přezky pod bradou.
Přezka je jedním ze zajímavých atypů, kdy se obě její poloviny do sebe jen lehce nasunou a magnety uvnitř už drží oba protikusy v sobě. Rozepnutí je pak velice snadné, a přitom nehrozí nechtěné rozpojení, praktické a velice nápadité. Nechybí samozřejmě polstrování pod bradou, a co se týče vnitřních výstelek, pokrývajících téměř celou vnitřní plochu přilby, jsou výměnné a v balení je ještě jedna tloušťka pro případné doladění velikosti. Tu lze částečně regulovat stahovací čelenkou, která je na zadní polovině vnitřního obvodu a ovládá se jednoduchým kolečkem.
Maximálně jisté usazení na hlavě je u této přilby naprosto bez diskuze, jednak díky její hloubce, ale také zásluhou stahovací čelenky, takže pro bezpečnost malého cyklisty je to maximum, a navíc samolepka vzadu i vpředu má reflexní olemování. Velikost XS (46-52 cm) pak na váze ukázala hmotnost 345 gramů, což není žádný zázrak, ale tady jde hlavně o bezpečnost a maximální ochranu hlavy. Hmotnost a horší ventilace jsou tak jedinými minusy, které bychom zde našli. A kdo nemá rád anglickou vlajku, může si za stejnou cenu, tedy 1500 korun, pořídit třeba design melounu, želvy či srdíček a mnoho dalších.
(už)
Máme zde zase jeden luxusní kousek od prestižní německé značky Maloja, konkrétně zimní cyklistickou bundu nazvanou BurtM. WS. Abychom byli…
O výhodách zimních treter snad již není nutné se rozepisovat, neboť bychom se opakovali. Pokud si totiž na ryze zimní cyklistickou obuv…