(PR) Ve spolupráci s odborníky z Harfasportu, jsme pro vás připravili přehled těch nejzajímavějších cyklistických akcí, nejen pro českého fanouška, na něž se můžeme letos těšit. A začneme hned těmi nejaktuálnějšími. První ze tří velkých Grand Tour Giro d’Italia v této chvíli již vrcholí, ale rozhodně ji musíme v tom výběru alespoň zmínit.
Světový pohár MTB v Novém Městě na Moravě 25. 5. – 27. 5.
Sice tento pohár nepředstavuje vrchol závodní sezóny horských kol, jako je třeba mistrovství světa, ale český divák jej do TOP 5 akcí rozhodně zařadí. Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě si v kolotoči světového poháru vybudoval obrovské renomé díky nádherné a pro fanoušky velice atraktivní trati ve Vysočina Aréně a především pak díky bouřlivé divácké atmosféře, kdy diváci v obrovském počtu podél celé trati ženou kupředu nejen české, ale i zahraniční závodníky. Závod v Novém Městě byl při svých minulých účastech ve světovém poháru pravidelně vyhlašován jako nejhezčí závod z celého seriálu vůbec a všichni závodníci se na něj velice rádi vrací.
Program začíná v pátek disciplínou Short Track. V sobotu pak přijde na řadu hlavní disciplína cross country v kategoriích do 23 let, a to jak pro muže, tak pro ženy. Neděle 27. 5. přinese vyvrcholení celé víkendové akce, kdy dopoledne startuje ženská kategorie Elite a odpoledne následuje mužská. Pro českého diváka bude atraktivní zejména odpolední část, kdy proběhne souboj posledních dvou olympijských vítězů Jaroslava Kulhavého a Nino Schurtera, který pojede na svém mistrovském kole SCOTT Spark. Zároveň se do víru světového poháru horských kol opět vrací další velká naděje na top umístění, Ondřej Cink, který minulou sezónu zkoušel své štěstí na silničním kole.
Tour de France 7. 7. – 29. 7.
V sobotu 7. července odstartuje Tour de France, nejslavnější ze všech tří Grand Tour ve svém již 105.
ročníku, přičemž Christian Prudhomme, ředitel závodu, slibuje letos velkolepou podívanou. Tradičně zavítáme do Pyrenejí i do Alp, kde se vrátíme na nejslavnější kopce jako Tourmalet nebo Alpe d’Hulz. Nebude chybět ani týmová časovka a vyrazíme rovněž na kostky, a to hned na ty nejslavnější s cílem v Roubaix. Na startu se samozřejmě představí Chris Froome, který bude usilovat o své páté vítězství z Tour, a tím také o vyrovnání legend jako jsou Eddy Merckx nebo Bernard Hinault. V sérii vítězství ho budou chtít pokořit zejména Nairo Quintana či Vincenzo Nibali, který kvůli Tour vynechal i své obíbené Giro d’Italia. Vrací se samozřejmě i trojnásobný mistr světa Peter Sagan, jenž má po loňském vyloučení ze závodu o motivaci postaráno, aby získal zpět svůj nejoblíbenější zelený dres za bodovací soutěž. K velkým výkonům patří samozřejmě také nejlepší technika. Jezdci budou sedlat silniční kola věhlasných značek jako třeba SCOTT, TREK a CANNONDALE.
Závodníci odstartují na severozápadním pobřeží v Noirmoutier-en-l’Île v regionu Vendée a hned na začátku se budou muset vyrovnat se silným bočním větrem. Ve třetí etapě čeká cyklistické stáje 35 km dlouhá týmová časovka. Poté, na konci prvního týdne, vyšplhají na slavnou „zeď“ Mur de Bretagne, a to hned dvakrát v jeden den. Ale ta nejnapínavější pasáž prvního závodního bloku přijde až v 9. dějství. Etapa s cílem v Roubaix obsahující téměř 22 km na kostkách bude pro závodníky tou opravdovou zkouškou vytrvalosti a technické zručnosti. Následovat budou tři etapy v Alpách. V té dvanácté závodníci vystoupají po 5000 výškových metrech ještě na věhlasný Alpe d’Huez. Poté se peloton přesune z Alp do Pyrenejí, kde vyvrcholí celá Tour. Například v 17. etapě závodníci najedou pouhých 65 km, z toho ale 38 km do kopce a celkově nastoupají kolem 3000 výškových metrů. Etapě s pořadovým číslem 19, pak můžeme bez nadsázky říkat královská. Aspin, Tourmalet či Aubisque prověří peloton a zde se v dalších 5000 výškových metrech pravděpodobně bude lámat chleba a rozhodovat o celkovém vítězi. Pokud by přeci jenom rozhodnuto ještě nebylo, časovka v 20. etapě určí definitivní pořadí. Poté už jen šampaňské, úsměvy pro fotografy a ten nejcennější sprint s cílem na pařížském Champs-Élysées a 3329 km dlouhá Tour de France končí.
La Vuelta 25. 8. – 16. 9.
Již od roku 1935 doplňuje Grand Tour závody také španělská Vuelta. Ta, která do jisté míry stojí ve stínu svých dvou parťáků Gira a Tour, si ale rozhodně nezaslouží být nazývána jako ta třetí. Sami fanoušci ji v posledních letech označují jako nejzábavnější. A v letošním 73. ročníku by tomu nemělo být jinak. 3271 km, 46 horských průsmyků, 2 individuální časovky slibují skvělou podívanou. Jako největší favorité o červený trikot nastoupí loňští druzí a třetí muži celkové klasifikace Vincenzo Nibali a Ilnur Zakarin, k nim se dále přidají např. Simon Yates, Esteban Chavez nebo Alejandro Valverde.
Závod odstartuje v sobotu 25. srpna v Malaze úvodní 8 km dlouhou městskou časovkou. Hned v 2. etapě přijde první dojezd na horskou prémii 3. kategorie a v úvodu 3. etapy se můžeme těšit na první horskou prémii 1. kategorie. Ve 4. etapě proběhne horský dojezd také, a to hned na prémii 1. kategorie se stoupáním až o 20 procent na Sierra de la Alfaguara. Po pár rovinatých úsecích nás čeká další velká podívaná v etapě číslo 9 s 13. km výšlapem a mimořádnou prémií na La Covatilla do výšky 1960 metrů nad mořem. Dalších několik etap kolem hranic s Portugalskem a přes území Galicie bude peloton bojovat především s větrem. Ve 13., 14. a 15. etapě přijdou na řadu opět vrchaři. A to se vší parádou, protože postupně navštíví vrcholy La Camperona, Alto Les Praeres a stojku Lagos de Covadonga. Následovat bude druhá časovka, tentokrát na 32,7 km a poté etapa s vrcholem na Balcon de Bizkaia na baskickém území, prémie 1. kategorie. Po rovinaté etapě klíčové zejména pro sběratele bodu, přijde samotný závěr celé andorské Vuelty. Nejprve 19. etapa, která vygraduje 17. km stoupáním s dojezdem na Coll de la Rabassa. Poté předposlední 20. etapa přinese 105 km 6 kategorizovaných stoupání a přes 4000 nastoupaných metrů s cílem na Coll de la Gallina. Sám Alejandro Valverde předpovídá „Bude to hodně bolestivá etapa.“, proto si až do této doby nemůže být jistý nikdo ničím. Dojezd do Madridu už bude zkouškou pouze pro sprintery, a tak muže v červeném a jeho triumf v 73. La Vueltě již nic neohrozí.
Světový pohár v cyklokrosu v Táboře 17. 11.
Milovníci „terénních silniček“ se jistě již teď těší na nových devět závodů světového poháru cyklokrosové sezóny a v ní především na čtvrtou zastávku v Táboře. Do České republiky se světový pohár vrací po pěti letech. Výzvu o pořadatelství světového poháru v Táboře samotná mezinárodní cyklistická organizace UCI po juniorském mistrovství světa v loňském roce, které se konalo právě v Táboře. Není se čemu divit, neboť je český cyklokros opět na vzestupu, což dokazují úspěchy v mládežnických kategoriích a je stále brán jako jeden ze čtyř nejsilnějších na světě. O umění českého fanouška vytvořit až neskutečnou atmosféru ani nemluvě.
Fanoušci se mohou těšit na největší světové hvězdy jako je Mathieu van der Poel nebo úřadující mistr světa Wout van Aert. Čeští cyklokrosaři se jistě také neztratí, vždyť třeba Tomáš Kopecký je momentálně juniorským vicemistrem světa, Adam Ťoupalík skončil těsně pod stupni vítězů na posledním MS do 23 let a teprve 25letý Michael Boroš, momentálně nejlepší český cyklokrosař, zajíždí ohromující výsledky do 10. místa mezi elitou a jeho výkonnost stále stoupá. Mezi ženami pak určitě ještě neřekla poslední slovo Kateřina Nash.
V listopadu se tedy v táborském areálu Komora máme na co těšit, jelikož uvidíme českou i světovou cyklokrosovou špičku na vlastní oči.
(PR)
Pokud se zajímáte alespoň trochu o sport, či přímo o sjezdové lyžování, jméno Kryštof Krýzl je vám zcela jistě více než povědomé.…
Čistě biková formace HEAD PRO TEAM si připisuje jeden úspěch za druhým, přičemž hlavně naše domácí Barbora Průdková a Švýcar Joel Roth jsou…