Zatančit si můžete doma kdykoliv, ovšem doslova tančit na kole v obýváku lze jen s trenažérem Rock And Roll od Kinetic By Kurt.
Tradiční trenažéry spoléhají na pevné uchycení zadního kola a nulovou boční flexi. Tenhle model je ale o něčem úplně jiném, protože nosný díl zadního kola a celé odporové jednotky je s podstavcem spojen dvěma pryžovými silentbloky, takže umožňuje výrazný boční náklon a pohyb jezdce jako v reálu. Ocelové provedení konstrukce je hodně robustní a šíře bočních podpěr 120 cm nedovolí jezdci trenažér ani v náklonu odlepit od země. Uchycení zadního kola je standardně řešeno jednou boční maticí s pojistkou a rychloupínacím táhlem na protější straně. Odporová jednotka má nastavitelný přítlak na plášť, tím veškeré seřizování končí. S první šlápnutím do pedálů najednou jakoby ztrácíme půdu pod nohama a hledáme rovnováhu. Odpor silentbloků je sice velký, ale člověk navyklý na pevná provedení trenažérů prostě musí chvilku vyrovnávat balanc, než se stabilizuje. Boční náklon je totiž možný až téměř do 45°, kdy už z kola raději dobrovolně padáme.
S nalezenou rovnováhou je pocit ze šlapání hodně podobný realitě, s nárůstem rychlosti stoupá i odpor v naprosto tiché hydraulické jednotce, která díky náplni na bázi tekutého, teplotně stabilnějšího silikonu nemění s postupným zahřátím míru odporu, jako je to v případě olejových náplní. Přenos odporu v jednotce je řešen magneticky, takže uvnitř nejsou gumová těsnění, která by byla náchylná na poškození.
Na těžký převod tedy dá dost práce udržet tempo na maximu a na rozdíl od levnějších trenažérů, kdy si jezdec prostě ubere zátěž a šlape volně, se v tomto případě jede stále jako v reálu, tedy s alespoň částečným odporem. Díky kontinuálnímu nárůstu odporu a jeho neměnnosti v závislosti na teplotě náplně lze přikoupit a využívat speciální computer, který jen z rychlosti odporové jednotky umí vypočítat výkon jezdce.
Přestože jezdec po čase najde na trenažéru rovnováhu, stejně se neubrání neustálé korekci správného držení těla břišním i zádovým svalstvem. Tady to není jen o protočení nohou, ale o zapojení celého těla, a to hlavně při jízdě v sedle. Nástupy ze sedla jsou pak hodně reálné. Fyzioterapeut by měl z tohoto trenažéru určitě radost, protože zatímco na kole jezdec drží stabilitu snadno díky setrvačnosti a pouhým náklonem, zde je třeba zapojit více svalů. Pokud tedy někdo hledá možnost trénovat co nejpodobněji realitě a navíc ještě s možností trénovat více svalových skupin, najde v tomto modelu to pravé. V ceně 12.490 korun získá kompletní trenažér, za 1 890 korun lze přikoupit větší setrvačník, který navýší hmotnost stávajícího z 2,8 na 8,2 kg a poskytne tak ještě realističtější pocit. Computer s měřičem výkonu lze jej použít kromě trenažéru i pro běžnou jízdu. Navíc výrobce poskytuje na trenažér celoživotní záruku, takže jej bezplatně opraví, či vymění v případě poškození.
Video trenažéru:
(už)
Pro pevnou přední vidlici se především z důvodu nemalé hmotnostní redukce rozhoduje stále větší počet bikerů. V případě méně technicky…
Pokud patříte mezi ty, kteří i v době sněhu a vůbec nepohody současného počasí, které cyklistice přeje jen málo, musí nutně na kole sedět,…