S cenovkou přesahující sto sedmdesát tisíc korun se v případě superlehkého závodního modelu Myroon Sonic jedná o jeden z nejdražších a nejluxusnějších hardtailů, který kdy prošel naším testem. Ale aby bylo jasno – tento topmodel kolekce rakouského výrobce je ve zcela sériové podobě určen pro ty nejnáročnější profi jezdce světových XC tratí. Ostatně jsme si již navykli, že dodatek Sonic u KTM vždy značí něco výjimečného a meziročně nebyly u tohoto biku zapotřebí nijak velké změny.
Na první pohled působí rám shodně s ostatními zástupci dané modelové řady, totožná je geometrie i vnější tvarování karbonové rámové platformy. To nejdůležitější je zde očím neviditelné a skrývá se pod povrchem, přesněji pod lakem. Kombinace „nano“ technologie a vysoce modulárního vlákna 40T se zasloužila o kombinaci tuhosti, schopnosti pohlcování rázů a finální hmotnosti, kdy rám ve velikosti M váží jen 975 gramů.
Osazení vsadilo na kompletní sadu XTR a také všechny další komponenty patří do nejvyšší ligy, včetně vidlice Fox řady Factory či zapletených kol DT Swiss XRC 1200 Spline 25 Carbon. Právě kola s karbonovými ráfky a hmotností setu 1411 gramů jsou důvodem určitého hmotnostního omezení pro samotného jezdce, kdy výrobce doporučuje nepřekračovat 110 kilogramů. Nicméně je asi jasné, že takto laděný stroj bude s největší pravděpodobností sedlat maximálně „vyšvihaný“ jezdec, takže jakékoli gramové přebytky nejspíš nebudou ani na kole, ani na jeho majiteli. Hodně se nám líbily vlastní komponenty s logem KTM, ať už jde o karbonovou sedlovku nebo řídítka.
Zajímavá je kombinace plášťů Racing Ralph / Racing Ray, jež dává svou ideou vzdáleně vzpomenout na historický Dart a Smoke od Panaraceru. Zkrátka vzadu lepší záběr, vpředu zase směrové vedení, přilnavost naprosto luxusní snad na jakémkoli sušším podkladu a k tomu kolu slušely také světlé boky objemných plášťů. Nicméně šířka 2,25“ ve spojitosti se širšími ráfky už nám na podobnou závodní raketu přijde skoro dost, navádí totiž k použití nižšího tlaku a zbytečně si tím zhoršujeme odvalování. Ale to je již otázka priorit každého jezdce.
Za vším hledej rychlost!
Nejprve se podívejme, které základní stavební kameny byly použity pro dosažení závodního naturelu, je zde totiž použita řada charakteristických konstrukčních prvků. Jedná se třeba o výrazně obloukovitě prohnuté, poměrně subtilní sedlové vzpěry a v kontrastu s nimi naopak vyšší profil asymetricky tvarovaných vzpěr řetězových, alespoň tedy bezprostředně za středovým pouzdrem. Podobně si nelze nevšimnout směrem dolů výrazně se rozšiřujícího průřezu sedlové trubky, která je předsazena před středové pouzdro. Výrazně plochý je průřez spodní trubky s náznakem šestiúhelníku a ne nepodobný profil najdeme u trubky horní, byť ve zmenšeném měřítku. Právě tvarování jednotlivých partií rámu jakoby se vymezilo vůči kruhu, tedy s výjimkou horní části sedlové trubky. Plynulý přechod zploštělé horní trubky do sedlových vzpěr známe u KTM dlouhou řadu let. Širší monostay konstrukce zde nijak neubírá na schopnosti zahlazovat rázy od terénu a současně poskytuje zadnímu plášti dostatek prostoru i pro případné nabalení bláta.
Zajímavým detailem je boční podélné žebro přecházející ze spodní trubky přes hlavu do trubky horní. Z dalších detailů nemohou chybět pevné boostové osy, středová ložiska Press Fit, kompletní vnitřní vedení bovdenu i hydrauliky a nakonec třeba i libůstka v podobě skoro nic nevážící, doslova titěrné karbonové podsedlové objímky. Příjemnou maličkostí je trojice závitů na spodní trubce, díky níž můžeme mít košík ve dvou různých pozicích. Chválíme možnost dodatečné montáže přesmykače, jehož závity jsou sice nevyužity, ale výrobce je nepovažuje za cosi přežitého, byť sériově „dvojplackou“ disponuje pouze základní model série nazvaný Myroon Alpha.
Na (závodní) trati
Myroon Sonic toho umí hodně a je naladěný přesně tak, aby se dokázal s více než dostatečnými rezervami poprat se současnými náročnými tratěmi vrcholných podniků cross-country. V prvé řadě zde jde o výkon a maximální rychlost, ať už se budeme bavit o ostré akceleraci za každou projetou zatáčkou nebo o co nejrychlejším pokoření prudkých výjezdů. Ve všech případech se kolo s celkovou hmotností 8,8 kilogramu (včetně pedálů) chová příkladně a ani důraz na ovladatelnost jakkoli neotupil vrchařské nadání. Současnými XC trendy se stále patrnějším trailovým nádechem se totiž aktuální Myroon inspiroval jen částečně a nenechal se zlákat třeba k použití extra krátkého představce. Ve výsledku tento elitní hardtail sice se zkušenou pilotáží zvládá třeba i různé parádičky, ale zároveň k nim přímo nevybízí. Když už odlepuje kola od země, tak raději obě současně. Ovšem ani ve strmých výjezdech nemusíme bojovat s tendencemi ke zvedání předku, zkrátka je to ryzí XC závoďák bez jakýchkoli, byť jen minimálních přesahů do jiných kategorií, a tak to má být.
Moderně laděná geometrie s položenější sedlovou trubkou a kratší zadní stavbou jezdce v tomto případě kupodivu neusazuje příliš nad zadní kolo, pocitově je díky sedlovce s přímým zámkem naopak více vpředu. Akcelerace je pak logicky ovlivněna primárně nízkou celkovou váhou a hlavně maximální možnou redukcí obvodové hmotnosti kol. Samotnou torzní tuhostí patří rám k lepšímu průměru své třídy – není tedy sice supertuhý, ale boční tuhost v okolí středového pouzdra je z naší strany bez připomínek a i silovější jezdci budou spokojeni. Stejně tak při rychlém průjezdu sérií klopenek je pocitová tuhost celku velmi dobrá.
A jsme u zatáčení. V tomto ohledu výrobce udělal maximum, aby postavil skutečně živé kolo. Naladění hlavového úhlu, délky představce, zadní stavby i celkového rozvoru se povedlo na výbornou a bike reaguje na sebemenší podnět, a to i v těch nejpomalejších rychlostech. Pro začínajícího jezdce může být Myroon zpočátku snad až příliš živý, ale za prvé jde jen o zvyk a za druhé se zde s nezkušenými bikery vlastně ani nepočítá. Ferrari si asi taky nebude někdo kupovat jako své auto a na Stradivárky má hrát virtuóz, což přesně platí o Myroonu Sonic, jehož kvality nejen ocení, ale hlavně plně využije pouze zkušený a hodně rychlý jezdec. Vrozenou živost řízení je zde potřeba stále mírně krotit a chcete-li se nechat ukolébávat neotřesitelnou jízdní stabilitou, bude dobré se ohlédnout jinde. Za nás je ale právě geometrie naprosto fantastická a skvěle se doplňuje s ochotou akcelerovat. Bike je totiž postaven pro rychlost, a to i v zatáčkách. Platí to také o manévrování v malých rychlostech na omezeném prostoru, kde se otočí doslova na pětníku. Jedním slovem fantazie. Se vzrůstající rychlostí sice narůstá i pocit stability, ale nadále je řízení ostré jako břitva.
A pohodlí? Právě v kombinaci ostrosti projevu, rychlosti a nabízeného komfortu spočívá smysl testovaného kola. Široký průřez ráfků, pláště 2,25“ v nejlehčí specifikaci, dále útlá karbonová sedlovka a vpředu supercitlivá, fantasticky pracující foxka s povrchovou úpravou vnitřních noh Kashima. Jestliže jsme ve spojitosti s rychlostí a ostrostí kola zmiňovali Ferrari, tak nabízený jízdní komfort náleží limuzíně vyšší třídy, a to jsme opravdu nečekali. Vzhledem k celkovému zaměření kola je schopnost zahlazovat otřesy luxusní. O vytříbené funkci současného XTR asi ani není nutné psát...
Co říci závěrem. Snad jen to, že jsme podobně drahá kola z pohledu běžného uživatele často považovali za tak trochu zbytečná a vždy jsme měli pocit, že prakticky tutéž službu nám udělá o třetinu levnější stroj. U Myroonu Sonic však žádné pochybnosti nemáme, je to zkrátka jeden z nejlepších závodních hardtailů, který se dá za peníze koupit. Tečka.
Technická specifikace
Rám: Myroon 29“ Nano Premium Carbon
Vidlice: Fox 32 Float SC Factory, 100 mm
Kliky: Shimano XTR, 34 z.
Brzdy: Shimano XTR, 160 mm
Řazení: Shimano XTR 1x12
Přehazovačka: Shimano XTR
Kazeta: Shimano XTR 10-51 (12)
Kola: DT Swiss XRC 1200 Spline 25 Carbon
Pláště: Schwalbe Racing Ralph / Ray, 2,25“
Řídítka: KTM Prime Carbon 720
Představec: KTM Prime
Sedlovka: KTM Prime Carbon Zero
Sedlo: Selle Italia X-LR Carbon
Hmotnost: 8,8 kg (vel. 48)
Cena: 171 990 Kč
Pokud jste až doposud brali skládačky spíše jako něco kompromisního, kde je praktičnost daná samotnou skládací koncepcí mnohdy vykoupena…
Domácí Apache výrazně přepracoval svou řadu hardtailů, přičemž devětadvacítkový topmodel pojmenovaný Tuwan R1 prošel naším testem. Výrobce…