Popularita gravelů, tedy všeumělů pro různorodé využití, oprášila zájem o klasické cyklokrosové modely. Gravely a „krosky“ se navzájem úzce prolínají a vlastně se dnes dá jen těžce určit, které kolo je hodně pohodlnou silničkou, co už je gravel a kde začíná teritorium cyklokrosových speciálů. Cyklokrosové kolo vlastně jen čekalo, až si jeho dovedností a univerzality všimne široká cyklistická veřejnost – a stalo se tak díky „trendy“ pojmenování nové kategorie gravel, tedy přesněji staro-nové kategorie.
Stevens je jednou z nejdůležitějších značek světových CX tratí a po několik sezón byl provázán s hvězdným Mathieu van der Poelem. Do testu jsme si tentokrát záměrně nevybrali některý z karbonových topmodelů, ale naopak o něco dostupnější typ Vapor s duralovým rámem a novotou vonící gravelovou sadou Shimano GRX. Kolo s cenovkou 54 590 korun jsme protáhli terénem v ještě předsériové, ovšem již finální podobě a let polními cestami i lesními pěšinami jsme si užili na maximum.
Z hlediska tuhosti patří testovaný rám k tomu nejlepšímu a podobně jsme byli spokojeni s nabízenou ovladatelností. Stevens závodní cyklokrosové geometrie prostě umí, přesto se snažil přiblížit testovaný model běžnému hobby jezdci a vedle příkladných reakcí na podněty od řídítek působilo kolo při jízdě až nečekaně klidně. Již od pohledu je jasně zřetelná jeho klasická cyklokrosová koncepce s opticky kratším předním trojúhelníkem, jen velmi mírným slopingem a standardně dlouhým představcem – žádné bikové inspirace zde nehledejme, což je pro výslednou univerzalitu kola jen dobře. Naopak středně dlouhá zadní stavba dovoluje bezproblémovou montáž blatníků, pakliže si budeme chtít Vapora přizpůsobit pro celoroční trénink či pro dojíždění do práce za každého počasí.
V jednoduchosti je síla
Německá značka se záměrně nevyžívá v přehnaných profilacích či rádoby atraktivních kouzlech s hydroformingem. Namísto toho sází na spíše decentní bi-axiální profilaci spodní trubky, směrem dolů kónicky se rozšiřující sedlovou trubku nebo oválný, plynule se zužující průřez trubky horní. Když k tomu přičteme dostatečně robustní zadní stavbu, výsledkem je excelentní tuhost jasně patrná nejen při silovém záběru či při spurtu, ale hlavně při naklopení do zatáčky. Právě v tomto ohledu si Vapor hned získal naše velké sympatie a celkový dojem byl ještě podpořen konstrukčně tuhou vidlicí s kónickým sloupkem a samozřejmě také pevnými osami. Nám se líbila především designová čistota, podtržená matovým, kovově šedým lakem. U Stevensu už dávno přišli na to, že méně je někdy více.
Také u zadní stavby objevíme řešení, jež bychom si dovolili označit za letitou konstrukční klasiku, tedy dvojici zpevňujících můstků či decentně esovitě zprohýbané sedlové vzpěry. Jsou zde ale i patky s Flat Mount úchytem brzdy, doplněným o redukci pro 160mm kotouč. Nechybí dnes již nepostradatelné vnitřní vedení veškeré kabeláže, ovšem s prakticky řešeným společným vyústěním před napojením na středové pouzdro. I když mechanici nemívají integraci bovdenů i hydrauliky úplně v lásce, zde použité řešení se jeví jako nejpřátelštější pro budoucí údržbu kola.
O sadě GRX již bylo napsáno celkem dost, my jsme měli k dispozici její nejvyšší verzi s číselným označením 810 a hydraulickými kotoučovkami, ovšem v kombinaci s klikami Ultegra a s naprosto ideální sestavou převodníků 46/36. Zvolené převody jsou ostatně dalším z důkazů, že cyklokros je po dlouhá léta parketou Stevensu.
V terénu i na asfaltu
Obojživelnost gravelů a cyklokrosek bývá velmi praktická, i když logicky nelze očekávat rychlost silničky na asfaltu a terénní prostupnost srovnatelnou s bikem. Ovšem z hlediska univerzality vlastně nelze vybrat lépe. Jen se musíme dopředu smířit s tím, že pokud se nejedná o hladce ujetou pěšinu, či nepatříme-li mezi cyklokrosovou elitu, je logicky nutné v terénu oproti standardnímu biku přece jen zpomalit. Na druhou stranu, v rámci cyklokrosového či gravelového segmentu, se jedná o spíše pohodlnější model – přední karbonová vidlice dělá ve směru pohlcování otřesů maximum, a to i přes svou opticky robustní konstrukci, vzadu by komfort ještě navýšila instalace karbonové sedlovky.
Ve srovnání s typickým gravelem je Vapor celkově ostřejší, točivější a ve výsledku tedy i zábavnější. Není primárně kolem pro dálkové cyklo-cestovatele, kteří by jej ověsili sestavou nosičů, ale spíše pro vydovádění se na točitých pěšinách, s ostrou akcelerací za každou právě projetou zatáčkou. O více sportovním a méně turistickém určení vypovídají také závity, s nimiž se to nepřehánělo. Jeden pár najdeme na zadních patkách, druhý pak na sedlových vzpěrách. Na přední vidlici závity najdeme netradičně z vnitřní strany.
Z hlediska ovladatelnosti jde o dokonale zvládnutý mix, který uvítá zkušený závodník i hobby jezdec. Točivost byla sice upřednostněna a kolo zatáčí na brnknutí prstu, jak jsme ostatně u cyklokrosek od Stevensu zvyklí, ale současně Vaporu nečiní potíže držet přímý směr, a to dokonce i v pomalejších rychlostech. Tak jako tak ale testovaný model patří primárně do terénu, rozhodně nejde „jen“ o silničku s terénním přesahem, jak tomu bývá u řady gravelů. Z hlediska celkové ostrosti reakcí, i těch na podnět do pedálů, je jasně znát, že bylo kolo od počátku stavěno na výkon, což podtrhla také příznivá celková hmotnost 8,95 kg (bez pedálů). Použití hliníkové slitiny, a nikoli karbonu, zde určitě neznamená méně sportovnosti a také posed jsme již před první jízdou automaticky naladili tak, že jsme dali řídítka co nejníže.
K funkci komponentů GRX, namixovaných se standardní ultegrou, nelze mít jedinou připomínku. Kolo brzdilo i řadilo naprosto dokonale, o ideální cyklokrosové skladbě převodů již byla řeč. Líbila se nám o něco hrubší profilace návleků brzdových pák, které se i v terénu nebo za mokra skvěle drží. Také z hlediska akcelerace nemáme sebemenší připomínku, což jsme u modelu za padesát tisíc nečekali. Zapletená kola Fulcrum Racing 600 se totiž díky vyššímu profilu ráfků netváří úplně superlehce, na druhou stranu obvodovou hmotnost zde redukují skvělé hodně lehké pláště Schwalbe X-One Allround, a to v cyklokrosové šířce 33 milimetrů. Ve srovnání s některými čistokrevnými gravely může právě obutí působit celkem útle. Na CX okruzích nenajdeme volně ležící kameny nebo kořeny a právě na takových jezdivých tratích tyto pláště doceníme na maximum. Vzorek sestavený z menších kulatých špuntíků (jakási zmenšená obdoba Onzy z 90. let) je také nečekaně univerzální a podrží jak na šotolině, tak na mokru, s výjimkou mazlavějšího bláta.
Pochvalu zaslouží, že rám i přední vidlice by dovolily montáž výrazně širších plášťů, pakliže někdo bude chtít navýšit komfort a hlavně schopnosti v běžném terénu. Automaticky se proto nabízí idea, že by právě Vapor mohl být oním ideálním kolem na všechno. Tedy že bychom si k němu pořídili ještě jeden pár kol, kdy na jednom z nich by byly obuty klasické úzké silniční pláště a na tom druhém pak něco, co bychom označili za „gravelové plusko“, hodně blízké standardní MTB devětadvacítce. Na silnici se totiž testovaný Stevens chová moc příjemně, takže by dokázal prakticky plnohodnotně zastoupit i klasickou silničku.
Na silniční i závodní cyklokrosový segment ostatně odkazují také řídítka – nehledejme zde gravelová s roztaženými konci, ale standardní „compact“ provedení s mělčím obloukem. Jedinou připomínku máme k sedlu, které je sice pohodlné, ale líbila by se nám u něj ochrana boků proti prodření při pádu. Naopak omotávka řídítek je extrémně odolná a bláto ani jakkoli nepříznivé podmínky jí ani trochu nevadí. Prostě cyklokros, jak má být.
Rám: Aluminium SL 7005 TB
Vidlice: Full Carbon SL HMF
Kliky: Shimano Ultegra 46/36
Brzdy: Shimano GRX 810, 160 mm
Řazení: Shimano GRX 810
Přehazovačka: Shimano GRX 810
Přesmykač: Shimano Ultegra
Kola: Fulcrum Racing 600 DB DRP
Kazeta: Shimano 105 11-32 (11)
Pláště: Schwalbe X-One Allround Perf., 33
Řídítka: Oxygen Scorpo Aero
Představec: Oxygen Scorpo Road
Sedlovka: Scorpo Road
Sedlo: Oxygen Triton
Hmotnost: 8,95 kg (vel. 56 cm)
Cena: 54 590 Kč
Firetrack je nové jméno v kolekci domácího 4Everu a najdeme pod ním cenově dostupnou, současně však nečekaně sportovní devětadvacítku.…
V současné záplavě všemožně přetvarovaných, mnohdy rádoby aerodynamických karbonových silničních rámů působí Ritchey Logic jako z jiného…