Čistokrevný závodní maratonský a XC full, takový je Ridley Sablo, novinka pro sezónu 2018. Celokarbonový rám vážící včetně tlumiče rovná dvě kila, osvědčená koncepce pracující na bázi jednočepu s přepákováním, špičkové pružící jednotky Fox a nezaměnitelný petrolejový odstín – na tento bike jsme se těšili od okamžiku, kdy o něm prosákly první informace. Belgický výrobce byl dlouhá léta primárně synonymem závodního cyklokrosu a luxusních silničních modelů, jeho koketování s horskými koly probíhalo především na úrovni superlehkých hardtailů řady Ignite. Nové Sablo, nabízené ve třech různých modifikacích, dává jasně najevo, že Ridley chce být hodně úspěšný i v tomto segmentu a má k tomu ty nejlepší předpoklady. My jsme otestovali prostřední variantu X01 Eagle, s cenovkou 156 900 korun.
Nové jméno, nová technika
Sablo spoléhá na největší průměr kol a stovkový zdvih na obou osách. Koncepce odpružení je v základu klasikou, ovšem s dotažením jednotlivých, velmi svébytných konstrukčních prvků. Týká se to především zadní stavby, jejíž masivní řetězové vzpěry se od hlavního čepu výrazně svažují, a typickým prvkem je umístění zadního čepu, jejž nalezneme 65 milimetrů nad osou zadního kola a vůči níž je navíc lehce přesazen vzad. Tato libůstka není samoúčelná, jejím úkolem je výraznější položení sedlových vzpěr, jež má v reálu zásadní vliv na průběh pružení. Již teorie říká, že by mělo dojít k navýšení citlivosti a lepšímu využití celého zdvihu s výrazně lineárnějším průběhem.
Sklon sedlové trubky rám sice opticky dost zkracuje, nabízený posed je přesto vyloženě závodní. Sedlová trubka je dokonce skloněna natolik, že si sedlovka může dovolit přímé provedení zámku. Mezi typické detaily patří designově čisté napojení okolo hlavního čepu, kdy je zadní stavba zapuštěna do rámu, nebo jednodílné provedení sedlových vzpěr, které jsou pod karbonovým ramínkem přepákování vzájemně propojeny. Kvůli průchodnosti pláště po nabalení bláta byly sedlové vzpěry posazeny dále od sebe. S konstrukční modernou se prolíná důraz na bezproblémovost, o čemž vypovídají nejen velmi robustní všechny čepy, ale také klasické závitové středové pouzdro.
Tlumič pod horní trubkou je vyloženou klasikou závodních tratí posledních let, a máme tak dokonale po ruce páčku ovládání komprese a lockoutu. Zkoušená specifikace sice vsadila na sadu X01 Eagle s převody 1x12, nicméně rám dovoluje instalaci držáku přesmykače. Nechybí příprava pro vnitřní vedení kabelů elektronického řazení Di2, útrobami rámu i zadní stavby je tažen také bovden klasického řazení.
Maratonský rychlík
Sablo bylo od samého počátku koncipováno jako rychlý závodní full, bez zbytečných přesahů mezi trailbiky. Užijeme si jej i na točitém singletracku, ale jeho doménou jsou vysoké rychlostní průměry na dlouhých tratích a excelentní schopnosti ve výjezdech. Chceme-li zajíždět výsledky v XC závodech, nemusí náš stroj nutně zatáčet na brnknutí prstu, přesto je Sablo na svou kategorii nadstandardně ovladatelným kolem. Položená sedlová trubka dostává těžiště více vzad, a chceme-li si odskočit hranu po zadním či překonat ležící kládu bunny-hopem, nic nám nebrání. Na závodní devětadvacítku tedy vlastnosti skoro až nevídané, na nichž se však nemalou měrou podílí také nízká celková hmotnost. Zkrátka je kolo tak akorát hravé, aby nám byl pobyt na někdy trochu nudné maratonské trati stále v prvé řadě zábavou a aby nás současně bavilo také „normální“ ježdění. Přesto, že jde bike ochotně na zadní, jsou příkré výjezdy jeho parádní disciplínou. Je to zčásti dáno trakcí zadního kola, jež díky citlivosti pružení neodskakuje při přejezdu překážek, hlavně je to však zásluha příkladně naladěné geometrie.
Testovaná velikost L byla sériově vybavena 85 mm dlouhým představcem, což je adekvátní volba pro výkonnostní posed. Už při prvních metrech jízdy jsme ovšem trochu laborovali s výškou řídítek, a pár podložek ihned putovalo nad představec. Přesně takhle by měl vypadat závoďák. Námi naladěné nastavení se ukázalo jako ideál, citelně neomezující vrozenou živost, ale současně nabízející požadovanou stabilitu ve vyšších rychlostech a především zmíněné vrchařské nadání. Akcelerace byla díky celkové váze 10,85 kilogramu i zásluhou nízké obvodové hmotnosti kol DT Swiss další silnou zbraní. Torzní tuhost rámu je solidní a pocit nadprůměrného přenosu energie podpořily také obě pevné osy.
Průběh pružení upřednostnil citlivost, což jsme uvítali na hodně členitém povrchu. Jestliže se stalo určitým klišé, že na dobrém fullu stačí v terénu pouze sedět a šlapat a kolo se o zbytek postará samo, tak to zde platí takřka stoprocentně. Pokud by byl použit standardní tlumič s jedinou středovou pozicí nastavení komprese, musel by se jezdec možná smířit s mírným pohupováním, a rozdíl mezi plně aktivním režimem a lehce přitaženou kompresí by při sportovní jízdě nebyl až tak markantní. Právě z toho důvodu je vydařená kombinace s nejluxusnějším tlumičem Fox, u nějž lze prostřední pozici páčky, tedy jakýsi „pro-pedal“ režim, nastavit ještě ve třech dalších krocích. Pro méně pokročilé uživatele možná jen další prvek seřizování navíc, ale pro ty zkušenější skvělé řešení dovolující ideální nastavení. Po krátkém laborování s tlaky a kompresí jsme dosáhli toho, že vrozená citlivost systému zůstala zachována skoro ve své původní podobě, navíc se výrazně navýšila imunita vůči nežádoucímu pohupování pod jezdcem. Zbylé krajní pozice minimalistické, modře anodizované páčky jsou jasné – plná aktivita nebo téměř stoprocentní lockout.
Ve sjezdech je Sablo dostatečně jisté, bavily nás i okamžité reakce na zatažení za řídítka. Příkladně pracovala lehoučká vidlice Fox F32 Step Cast, u níž je dominantní celkové zúžení konstrukce i ubrání materiálu na vnějších nohách, tak trochu ve stylu Marzocchi poloviny 90. let. Pochvalu zasluhuje páčka dálkového lockoutu, malá a dobře ovladatelná. Spokojeni jsme byli také s řazením, pouze nejtěžší převod 32-10 nám na maratonský full přijde trochu málo. Ideálem by podle nás byla šestatřicítka převodník. Jelikož jsme však testovali jeden z předsériových modelů, na tom finálním může být vše jinak. Brzdy Sram Level TL nabídly o poznání příjemnější krok a zřetelnější moment dosednutí destiček nežli model Guide a zajímavá byla též kombinace plášťů na testovaném prototypu. Schwalbe Rocket Ron vpředu, tedy guma, která je rychlá, ale výborně podrží skoro na jakémkoli podkladu. Vzadu pak Thunder Burt se superjemným vzorkem, excelujícím hlavně na suchu. Mezi vyložené šperky patří všechny komponenty s logem 4ZA.
Závěrečné hodnocení
I v případě, že jste doposud sedlali obstarožního 26“ fulla, vám Sablo rychle padne do ruky. Naladění je orientováno na výkon, oproti prvotnímu očekávání však překvapí ochotou jít na zadní i příjemnou točivostí geometrie. Ačkoli má kolo pomyslné dvě tváře, tak ta druhá z nich není trailová - je to „pouze“ cross-countryový full, jenž se dokáže nečekaně sebevědomě vypořádat s technickými úseky a překážkami, které se mu připletou do cesty. Suma sumárum je přesně takovým kolem, které potřebujeme, máme-li maratonské ambice na umístění hodně vpředu a chceme-li si vychutnat každý metr jízdy. Dokážeme si jej skvěle představit i na závodech typu Pražské schody, kde jsou náročné, uměle vytvořené sekce. Jelikož jsou tratě stále těžší a i na těch maratonských přibývají technické pasáže, Sablo je stavěno právě pro tento účel. Závěr pro nás samotné je pak ten, že nikdy nemáme dát na první dojem. Ten byl totiž takový, že před sebou máme standardního XC chrta, který až s každým dalším kilometrem přesvědčoval o svých schopnostech, dokonce i nad rámec závodního maratonského bikingu. Tolik tedy jedna z novinek značky Ridley.
Technická specifikace
Rám: Ridley Carbon, 100 mm
Tlumič: Fox Factory DPS (Kashima coat.)
Vidlice: Fox 32 Perf. Step Cast, 100 mm
Kliky: Sram X01, 32z.
Brzdy: Sram Level TL, 180/160 mm
Řazení: Sram X01 Eagle
Přehazovačka: Sram X01 Eagle
Kazeta: Sram X01 10-50 (12)
Kola: DT Swiss M1700 Spline
Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,25“
Řídítka: 4ZA Cirrus Pro Carbon, 720 mm
Představec: 4ZA Cirrus Pro
Sedlovka: 4ZA Cirrus Carbon
Sedlo: 4ZA Cirrus
Hmotnost: 10,85 kg (vel. L, s pedály)
Cena: 156 900 Kč
Zkonstruovat bike, jenž je svým jízdním projevem a hodnotou zdvihu v podstatě nezařaditelný do současných kategorií. Takhle nějak popisují…
Značka Scott sice nabízí sjezdové a freeride modely, ovšem kategorii enduro přeskočila a své modely Genius označuje jako ryzí trailbiky,…