Když jsme loni přinesli reportáž z vývoje odpružených rámů RB Bandit a test devětadvacítkového modelu se 120mm zdvihem, přece jen to ještě není kompletní. RB je totiž značka odjakživa spjatá i s více „gravity“ disciplínami. Takže abychom byli úplní, přinášíme test sedmadvacítkového endura se stošedesátkovými zdvihy, to je totiž to pravé RB, Race Bike.
Konstrukční optimalizace
Jak nové rámy vznikaly jsme popsali v podstatě krok za krokem a ani v tomto případě se hlavní rámový trojúhelník neodchýlil od optimálního kruhového profilu. To platí jak pro spodní, tak horní trubku, jež se sice napojují přímo na kónickou hlavu a k sobě navzájem, navíc podpořené navařenou spodní výztuhou, ale po dvou třetinách délky v naprosté přímce jsou obě zahnuté. Horní kvůli navýšení prostoru pro kolena a spodní zase kvůli místu na nosník tlumiče a hlavního čepu zadní stavby. Tedy důvodů by určitě bylo víc a propočty z vývoje by daný tvar vysvětlily přesněji, ale dvojí prohnutí tady prostě je, přestože celkově působí tvary jednoduše a čistě. To sedlová trubka už je více lomená dozadu a nese čep vahadla přepákování na tlumič. Samotné vahadlo s řadou odlehčujících oken je sešroubované ze dvou polovin a už z dálky je jakousi dominantou rámu. Jelikož je trojúhelník zadní stavby jednodílný, nechybí spodní vahadlo kopírující horní stranu středového pouzdra, za kterým se až pod jeho spodní hranou napojuje čepem na řetězové vzpěry. Zatímco pravá strana zadní stavby nemá žádnou vertikální výztuhu a sedlová vzpěra vede přímo k čepu na horním vahadle, levá strana masivní vertikální výztuhou disponuje. Elegantní řešení, jak obejít převodník, případně přesmykač bez nutnosti za nimi nějak tvarovat druhou výztuhu. Ta mimochodem mezi řetězovými a sedlovými vzpěrami nechybí ani vpravo, je ale pouze miniaturní těsně před jejich spojením vzadu u patky.
Jestliže je partie hlavové trubky typicky čitelná konstrukčním rukopisem značky, pak totéž platí pro zadní patky, byť jsou na pevnou osu. Masivní trubky zadní stavby svary překrývají upínák osy na levé straně a vpravo rodinnou příslušnost neochvějně potvrzuje výměnná patka přehazovačky, uchycená dvojicí šroubů zezadu. Brzda má logicky PM úchyt na horní straně sedlové vzpěry, protože na vnitřní stranu by se díky průřezu trubek třmen snad ani nevešel. RB tak nejde za každou cenu cestou aktuálních trendů, ty stačí na postu kónické hlavy či pevné zadní osy rozměru 142x12 mm. Závitové středové pouzdro pak přečkalo roky opovržení, aby aktuálně patřilo zase mezi trendy řešení. A pokud někdo stále neholduje jednopřevodníku, rám myslí jeho případným šroubovaným úchytem i na tuto alternativu. Vnější vedení bovdenů je pak dle nás stále nejpraktičtější řešení, co se týče servisu, a mohli bychom hledat dál a dál důvody, proč mít „erbéčko“ tolik rád, je to prostě punc originality a domácí původ, co už více jak čtvrt století přitahuje fanoušky cyklistické techniky k téhle značce.
Jenže nezaměnitelná image a originalita nejezdí, jezdí konstrukce, správné úhly, odpovídající tuhost rámu a vhodné komponenty. My jsme jezdili testovací model, který se od sériové nabízených kitů trochu lišil, nicméně základ v podobě rámu je vždy stejný a záleží jen na zákazníkovi, zda koupí pouze rám a osadí si jej dle libosti, nebo sáhne po jednom ze čtyř kompletních provedení. My jsme jezdili mutaci mezi modelem Team na sadě SLX, ovšem s vidlicí Pike, která zdobí dražší Race, ovšem tlumič jsme měli bez expanzní nádobky, takže provedení dodávané na modely Bandit 475 se 140mm zadním zdvihem. Zásadní je ale projev odpružení a rámu, na což jsme byli nejvíc zvědaví.
Dva směry, jedno kolo
Bereme velikost L, hezky položená hlava je na hony vzdálená postavenému provedení z devětadvacítky a kolo slibuje úplně jiné nadání pro sjezdové pasáže. Výška řídítek je na pomezí komfortního a sportovního stylu s přikloněním k tomu prvnímu, horní rámová trubka má příjemnou délku a nehoní zbytečně současné trendy s délkou autobusu. Délka sedlové trubky je optimální pro 180cm jezdce, vyšší už by uvítal „xlkový“ rám. Vyrážíme, zadní stavba nepřekáží patám při šlapání, rám ani vahadla nevykazují výraznější tendenci ke stranové flexi a geometrie jasně ukazuje, že nás bude bavit a kolo padne okamžitě do ruky. Krátká zadní stavba, položený úhel vidlice, optimálně postavená sedlová trubka pro stoupání, takže jedeme dál. Co chceme od celoodpruženého kola? Aby pružilo, kdy má a nepružilo, kdy nemá, neboť to není moc žádoucí. Spojení těchto dvou v podstatě protichůdných vlastností jsme chválili už u devětadvacítkového bandita a tady to v lehké úpravě musíme opět potvrdit. Nastavení odpovídajícího tlaku v tlumiči umí hodně ovlivnit a na sjezdovější styl je vhodnější 30 až 33% zanoření, kdy po nasednutí sice máte dojem hlubšího zadního zdvihu, ten ale od poslední třetiny nabídne větší progresivitu a přitom zadek dokonale žehlí i miniaturní rázy. Naopak na rovinu a ostřejší výjezdy v trail stylu lze 25 až 30% zanořením získat zadek s výraznou progresivitou. Nejenže odpružení vyžehlí každou cestu a v podstatě se nebrání ani pořádnému nárazu, který zpracuje bez dosažení limitu, umí pak ale zůstat hodně v klidu, jakmile se cesta začne zvedat směrem nahoru. Zanoření vahou jezdce je jedna věc, ale jen minimální reakce odpružení na záběr od pedálů a pumpování jezdce v sedle, takhle to prostě chceme ve všech výjezdech, jen se pohupovat maximálně tak v rozmezí SAG a ne zbytečně hlouběji. S vyšším tlakem už bylo horší využít celý zdvih, protože v poslední třetině zadek dost přitvrdil. Naopak Pike vpředu chodil stále perfektně a pokud zvolíte optimální tlak, se zmíněným třetinovým zanořením, jsou obě jednotky ideálně v souhře a kolo jde do zdvihu vyvážené. Optimum pro většinu terénu tak nakonec bude třetinové zanoření.
Zajímavé je pozorovat lehké změny geometrie při zanoření zadní stavby, respektive jev nastupující při zanoření do zdvihu přitažením řídítek. Při snaze odskočit hranu nebo to jen přitáhnout řídítky do manuálu je cítit, že spodní vahadlo při zanoření tlumiče lehce prodlouží délku zadní stavby a najednou zadek trochu zklidní. Musíte pak razantněji přitáhnout řídítka, nebo to v zatáčce s kompresí vzít víc přes brzdu. Tohle nás v kombinaci s příjemně nízko posazeným těžištěm hodně bavilo v rychlém průjezdu zatáčkou v náklonu, tam kolo naprosto dokonale sedí.
Na druhou stranu to není jen o sjezdech, které jsou, ať už s ohledem na funkci zadního odpružení pod brzdou nebo geometrií vstřícnou i bikeparkovému dovádění, o užívání si na maximum, je to o celkové jízdě. Odpružení bere všechno, a pokud chcete na rovině či do kopce švihat jako na trailbiku, pak asi sáhněte po verzi 475 s menším zadním zdvihem, tady přece jen zdvih a hmotnost nejsou výkonům až tak nakloněny. V kategorii svého zdvihu ale umí RB nabídnout do kopce slušné schopnosti a rozhodně nebude jezdec trpět nějakou nutností korigovat přímý směr. V tomto ohledu se geometrie podařila, a i když primárně nabízí dokonalé „flow“ s nízkým těžištěm a doslova propluje většinou zatáček, nebudete se s kolem trápit ani v techničtějších pasážích. Vidlice totiž neleží zase tak extrémně, aby se jezdec s kolem nepropletl, kudy potřebuje, i v nízké rychlosti. Tady je vidět zásadní rozdíl proti ryzím moderním endurům, stavěným primárně na jízdu „full gas“, která jsou díky hodně položené vidlici doma spíše v širokých bikeparkových klopenkách. Bandit je v tomto směru mnohem víc univerzální, nabízí přesah od trailového ježdění přes all mountain až po enduro. Můžete s ním tedy celý den dovádět někde v lesích, v klidu objevovat nové terény, nebo jej protáhnout v bikeparku, nikde nezklame. Navíc si lze nabízené verze ještě nakonfigurovat a vylepšit nebo i dost ušetřit.
Technické specifikace:
(verze Race)
Rám: Al 7020 T6, 160 mm
Vidlice: Rock Shox Pike RCT3, 160 mm
Tlumič: Rock Shox Monarch Plus RC3
Kliky: Shimano Deore XT, 34 z.
Brzdy: Shimano Deore XT, 180/180 mm
Řazení: Shimano SLX, 2x11 (levá páčka v ceně)
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Kola: Remerx RX2027 Lite
Pláště: WTB Vigilante TCS, 27,5x2,5“
Kazeta: Shimano Deore XT, 11-46
Sedlo: WTB Volt Sport
Sedlovka: Race Face Ride
Řídítka: Race Face Turbine 35 mm
Představec: Race Face Ride
Hmotnost: 14,13 kg
Cena: 69 690 Kč
Z nabídky jihočeského Leader Foxu jsme si do testu tentokrát vybrali sněhově bílý dámský hardtail Zero 27,5 s cenovkou 14 990 korun.…
Těsně před koncem května vypršelo tiskové embargo na naprosto žhavou novinku značky Tern, kterou je skládačka BYB, již jsme měli možnost…