Značka Pells si vždy zakládala na dokonale propracovaných silničních kolech a špičkové modely Roar cílí rozhodně na mety nejvyšší. Celokarbonový rám s řadou vlastních technologií má za cíl jediné, nabídnout jak vysoký komfort, tak boční tuhost a zároveň nízkou hmotnost i perfektní ovladatelnost. Roar tak v sobě snoubí řadu protichůdných vlastností a výsledkem je jízdní projev, který rozhodně nepatří k tuctovým.
Nejde jen o karbon
Karbonových rámů dnes můžeme mít bezpočet, ovšem jen některé splní díky specifické konstrukci požadavky jezdce. Roar samozřejmě ctí pellsovskou školu originálních konstrukcí, takže mu nechybí jak tenké sedlové vzpěry Ultralite SS Vacuum pro vysokou schopnost absorpce rázů, tak především FCST (Full Carbon Sandwich Tubes). To je vlastní řešení pokládání jednotlivých vrstev karbonových Hi-Mod vláken pro dosažení potřebných parametrů v každé části rámu. S tím souvisí i širší středové pouzdro BB86 pro Press Fit ložiska, protože čím širší tato partie je, tím přímější může být vedení vláken do řetězových vzpěr, a tudíž se navýší tuhost. Ale nespěchejme hned ke středovému pouzdru a podívejme se na rám hezky zepředu, kde vládne kónická hlavová trubka s 1,5“ spodním ložiskem, plynule přecházející do korunky celokarbonové vidlice. Zatímco horní trubka má oválně profilovaný, ale ne příliš nápadný tvar, ta spodní si už s průřezem kosočtverce hraje o dost víc. Do horní vstupuje duralovými krytkami bovden zadní brzdy, do spodní bovdeny přehazovačky i přesmykače, ovšem rám počítá i s kabeláží elektronického řazení, takže nechybí zakrytý otvor v sedlové trubce. Komu by byla po chuti spíš sada s jediným převodníkem, může klidně odšroubovat držák přesmykače. Nicméně Pells nabízí jen možnost osazení Ultegra či Dura Ace, ovšem díky ručnímu lakování rámu v Čechách je možné design částečně přizpůsobit přání zákazníka. Abychom byli úplní, jen dodejme, že lanko přesmykače k jeho táhlu vychází zevnitř otvorem v sedlové trubce a zadní stavba má celokarbonové patky.
Co se týče osazení, tady nelze sadě Ultegra cokoliv vytknout, tedy pokud máte ladění přesmykače dané sady v malíku. Špičková funkce vyžaduje pečlivé nastavení, což není zrovna blesková záležitost jako u starších typů, nicméně díky řadě regulačních prvků lze dosáhnout takřka přesmykačové nirvány. Přehazovačka působí svým více bikovým designem sice pro řadu tradičně smýšlejících silničářů až moc technokraticky, ale funkčnosti rovněž nelze cokoliv vytknout, stejně jako v případě brzd. Tady Ultegra za sucha nabourává dogma, že kotoučovky jsou jediná budoucnost. Výkon je prostě perfektní a v kombinaci s řídítky s mělčím obloukem jsou řadicí/brzdové páky při spodním úchopu dokonale v dosahu. Sice by se nám s ohledem na konstrukci rámu více líbily karbonové oblouky s plochou úchopovou částí, ale to už je spíše námět k tuningu. Naopak karbonovou sedlovku nebo pohodlné sedlo Shark bychom neměnili vůbec. Ksyria jsou univerzální a poměrně slušné výplety, ovšem i toto je námět pro tuning, vyšší karbonové ráfky by kolu určitě slušely, zvlášť když je schopno jejich tvrdost vykompenzovat vysokou mírou vlastní absorpce rázů.
Závodně, či nezávodně?
Rám jasně míří do startovního pole, s tím počítá jak jeho hmotnost, tak naladění všech parametrů k dokonalé univerzální souhře. Tohle nebude vrchař ani sjezdař ani aero-časovkář, tohle je prostě závodní silnička pro všechno. Posed o tom jednoznačně svědčí, jelikož rám není přehnaně dlouhý, a tak trochu překvapí kratší představec. Ne příliš závodně natažený posed ale umístí ruce jezdce trochu níž do sportovní pozice, takže o pohodlném posedu ve stylu maratonských silniček zde nemůže být řeč. Testovaná velikost L (55 cm) bude díky délce rámu, kratšímu představci a hlavové trubce vhodná pro jezdce s výškou do 185 centimetrů. Vyšší jezdec už asi bude chtít nepatrně delší hlavovou trubku a představec. Na druhou stranu rozvor a celková geometrie nepůsobí krátkým dojmem a kolo je projevem přesně mezi závodními silničkami s hodně ostrou, živou geometrií a klidnějším chováním delších diskových modelů řady Aeron. Jakmile si jezdec zvykne na hloubku řídítek a kratší představec, sžije se s kolem naprosto bez problémů. Rám vykazuje vynikající torzní tuhost v oblasti středového pouzdra, jakmile za to jezdec trochu vezme, přední trojúhelník se předvede jen o pár procent nižší mírou téže veličiny. Naopak zadní stavba je stranově poměrně tuhá, ovšem na rozbitém povrchu je to v sedle doslova rozmazlující partie. Jak sedlové vzpěry, tak karbonová sedlovka a pohodlné sedlo, všechny tyto součásti skládanky nazvané „pohodlí pod zadkem“ do sebe dokonale zapadají. I ze sedla pak zadní stavba dokáže vyžehlit řadu ostrých rázů od zadního kola k jezdcově plné spokojenosti. Vidlice s karbonovým sloupkem rovněž nepatří k imunním vůči nárazům, a kdyby měla řídítka o něco silnější vrstvu omotávky, byl by dojem naprosto perfektní. Štíhlejší úchop řídítek byl asi to jediné, co bychom našli v zásuvce negativních dojmů.
Samotný jízdní projev musíme ocenit, především co se týče jízdy ze sedla, protože i když kolo na rovině ochotně zrychluje, a do stoupání jezdce rovněž neokrádá, jakmile se do pedálů postaví, kolo pocitově ožije. Snad je to kratším představcem, ale jezdce to najednou nakopne směrem kupředu, bez ohledu na to, jestli má lehké či středně těžké výplety. Zrychlení ze sedla je celkem návyková záležitost, a ostřejší stoupání jsou tak kolu vyloženě po chuti. A to není i přes kratší představec znatelné nějaké omezení, že by bylo nutné kolo krotit, aby drželo přímý směr. Tím se dostáváme ke sjezdu, kde se jednak skvěle projeví schopnost zahladit rázy a vibrace od vozovky, takže je jízda bezpečnější, ale i zatáčky v plné rychlosti jsou o spíše klidnějším průjezdu. Kolo rozhodně nepatří k těm příliš živým silničkám, které krájí zatáčky s přesností skalpelu a běda, když jezdec zaváhá. Naopak schopnost držet směr a odpustit jezdci i nějakou tu chybu, tady nahrává i méně zkušeným sjezdařům. Samozřejmě je s tím třeba počítat v ostřejších zatáčkách a tam za to trochu víc vzít, kolo si to nechá líbit. Roar prostě umí, a jak jsme naznačili na začátku, není to nejtužší silnička pro nekompromisní výkon, ani nejpohodlnější model na dlouhé jízdy nebo aero kousek pro maximální rychlost, je to univerzál schopný nabídnout v každém segmentu jízdy dostatek kladných vlastností pro jeho perfektní zvládnutí.
Technické specifikace
Rám: Full Carbon, FCST, SS Vacuum, BB86
Vidlice: Full Carbon
Kliky: Shimano Ultegra, 34/50
Brzdy: Shimano Ultegra
Řazení: Shimano Ultegra, 2x11
Přehazovačka: Shimano Ultegra
Přesmykač: Shimano Ultegra
Kola: Mavic Ksyrium
Pláště: Mavic Yksion Elite, 25C
Kazeta: Shimano Ultegra, 11-28
Sedlo: Pells Shark
Sedlovka: Pells CR2
Řídítka: Pells RR8 OV Compact
Představec: Pells RX67 OV
Hmotnost: 7,4 kg (bez pedálů)
Cena: 79 990 Kč
Jméno Orion je úplnou novinkou v kolekci naší největší cyklistické značky a s cenovkou 34 990 korun se tento devětadvacítkový hardtail zdá…
Časopis Cykloservis č.6/2019 je z velké části věnován gravelům. K tomuto velkému tématu jsme se rozhodli připojit test něčeho…