Když se řekne Razzer, jen málokterý znalec cyklistiky si to nespojí se značkou Pells. XC modely Razzer jsou totiž v kolekci této brněnské firmy snad od počátku, a vždy je charakterizovalo zaměření na sportovní a závodní pojetí bikingu. To se samozřejmě nemění, jenže přichází Razzer s dodatkem EVO a tato tři písmena by měla přinést aktuální pohled na současné XC a zábavnější jízdní styl.
Osvědčené v novém
Na první pohled se verze EVO od klasiky označené Race zase tak moc neliší, protože nepostrádá charakteristické stavební prvky rámu. Typické provedení spodní trubky pagodovitého průřezu s výrazným rozšířením směrem ke středovému pouzdru je pro Pells typické a vždy bylo zárukou torzní tuhosti celku. Horní trubka s prohnutím do oblouku a snížením profilu směrem k sedlové trubce je rovněž typická (postrádá ale navařenou výztuhu) a totéž můžeme vlastně říct o prohnuté sedlové trubce nebo nízkém profilu sedlových vzpěr. Ty jsou rovněž charakteristicky prohnuté, ale nejsou tak nízké jako 12mm varianta u verze Race. Zcela zásadní konstrukční odlišnost se ale děje u řetězových vzpěr, které se na středové pouzdro napojují frézovaným odlehčeným dílcem se čtverhrannými profily. Tenhle prvek je tak trochu vzdálen od typických elegantních profilací, jak jsme byli zvyklí, jenže navyšuje průchodnost pláště, a především nesnižuje tuhost této partie, která je až abnormální. Zadní patky na pevnou osu jsou rovněž stylově odlišné, takže zadní stavba je tím hlavním, co je nové, tedy konstrukčně, a pak je to především geometrie.
V tomto směru udělala EVO-luce asi největší skok a vše je přizpůsobeno současným XC trendům nebo spíše touze po větší zábavě v terénu, aniž by to bylo na úkor výkonu. Když porovnáme dvě shodné velikosti rámu, EVO má sice kratší horní trubku, ale mnohem delší rozvor, delší zadní stavbu, reach a především jiné úhly. Ten hlavový se položil hned o dva a půl stupně, tedy na hodnotu 68,5 stupně, kdežto sedlový se napřímil na 75 stupňů, tedy o dvě jednotky. Co to má spolu s kratším představcem a širšími řídítky za následky? Jezdec sedí trochu víc vpředu v těžišti kola, s váhou více na řídítkách, vidlice je přitom větší oporou ve sjezdech a nabídne klidnější vedení směru, současně však s nárůstem stoupacích schopností dovolí kolo zvládat zatáčky a sjezdové pasáže mnohem agresivněji. Musíte to vyzkoušet, abyste cítili a pochopili rozdíl, ale vzhledem k tomu, že jsme testovali za ty roky snad každou vývojovou variantu, máme jednoduché srovnání a jednoznačný výsledek. EVO je zábavnější, sebejistá verze, která vám vykouzlí rohlík na tváři, a to i když jste ixcéčkový puritán, protože z výkonnosti tenhle stroj neztratil nic.
Vnitřní vedení bovdenů skrz přední trojúhelník do něj vstupuje přes vložku schopnou pojmout ještě bovden teleskopické sedlovky, pro kterou jsou u středového pouzdra další vstupy. Nechybí dva páry závitů pro košík na bidon, samozřejmostí je tapered hlava a také boostová rozteč zadních patek, kde chválíme systém použité osy, a snad jen dva montážní otvory pro stojánek jsou u třmenu brzdy trochu méně stylové pro ty, kdo to budou myslet se závody či dováděním v terénu vážněji. Závity na blatníky či nosič zde ale nehledejme, na to si EVO nehraje.
Osazení testované verze EVO Elite Copper s hodně zajímavým měděným odstínem na slunci doslova zářícího laku je zvolené poplatně ceně. Vzduchová vidlice Rock Shox Judy Silver má sice dálkový lockout z řídítek a pevnou boostovou osu, ale jen ocelové vnitřní nohy. Kombinace dvanáctkové sady Deore s XT přehazovačkou nezklame, i když s ohledem na naturel kola bychom se tradičně přikláněli k dražší páčce se schopnostmi odřadit směrem dolů o víc než jeden pastorek. Vše ale funguje ke spokojenosti, takže tady netřeba hledat mouchy. Brzdy jsou sice z nižšího cenového patra, ale tradičně fungují spolehlivě a se slušným účinkem, tady prostě japonský výrobce i v základních sadách nabízí perfektní projev a jde spíše jen o ten jednodušší design páček než připomínky k účinku či dávkování. Shimanovské náboje spolu s ráfky Mach tvoří spolehlivý základ a vzhledem ke klasické šíři ráfků zde evoluce nějaký skok směrem k trailům neudělala, ačkoliv v terénu to nějak výrazně nevadilo, a bude to spíše jen o extrémních pasážích, kde by se dva až pět milimetrů šířky navíc hodilo. Jenže stále jsme u XC s trail přesahem, ne čistě na trailech, takže tomu ráfky odpovídají, a stejně tak i pláště s rychlým, ale ne úplně agresivním terénním vzorkem. Jejich parketou je rychlý povrch, silnice, uježděné stezky, rozhodně ne bláto či hrabanka, takže tady jsou sice dokonalým společníkem pro svižnou jízdu, ale pro vážnější koketování s těžším terénem a traily to asi bude chtít přezout na objemnější a agresivnější model. Záleží tedy, kam bude majitel kola v budoucnu mířit víc.
Na XC i trail
Ryzí trailbike by měl mít víc zdvihu, širší hrubší gumy a i lehce položenější hlavu, ale když budeme Razzer EVO brát jako živé XC s bonusem pro terén a sjezdy, jsme tady správně. Posed na emku by zvládl i maximálně 180cm jezdec, ale vhodnější bude spíš pro menší postavu. Pozice víc vpředu, tedy v těžišti rámu, je znatelná hlavně na rovině, ve výjezdech pak nabídne naprosto přirozený dojem s opravdu brutálními stoupacími schopnostmi. Tuhost rámu je totiž i při silovém šlapání ze sedla jasně patrná a svůj díl na tom má oproti Race verzi i větší průměr sedlovky. Rám je sice tuhý a hlavně zadní stavba se u středového pouzdra ani nehne, ale není pocitově tvrdý, takže absence extra nízkých sedlových vzpěr či 27,2mm sedlovky se tolik neprojevuje. Uvítali bychom sice pohodlnější sedlo, ve vlastní kolekci jich má Pells dostatek, ale nakonec si jezdec zvykne. Co ale vadilo, byla tendence gripů se na řídítkách protáčet. Provedení bez mechanické objímky prostě není úplně jisté, a tady bychom určitě měnili, obzvlášť když má kolo trailové vlohy a směřuje do těžšího terénu.
Tam jednoznačně dominuje citlivost vidlice i vůči těm nejmenším nerovnostem, ale daní za to je její větší chuť pohupovat se v rytmu šlapání nebo se zanořit pod brzdou. Kousek s lepším tlumením obou směrů by kolu rozhodně přidal na závodních schopnostech, protože rám na to jednoznačně vlohy má. Se zamčenou vidlicí mohl jezdec spurtovat jak na stroji výrazně dražším, protože chuť vystřelit kupředu, ať už na silnici, či v terénu, poslat to rychle ven z klopenky a přejít do další, to všechno je zde až návykové. Razzer EVO najednou jako by otevřel nové možnosti, které byly zatím u hardtailů výsadou spíše čistě trailových modelů. Samozřejmě, zdvih by mohl být vyšší, pláště hrubší, ale když to vezmeme z hlediska XC, tak najednou získáváme minimálně dvacet procent sjezdových schopností navíc, aniž bychom ztratili něco z těch stoupacích či výkonnostních. I ve výjezdu je tahle geometrie skoro schopnější než Race varianta, i když ta zase bude sedět většině staromilců, kteří nechtějí mít na rovině a v mírných klesáních těžiště tak nad řídítky, a raději si posedí klasicky vzadu s rukama nataženýma na řídítka. To u EVO varianty nehrozí, protože i kratší představec jezdce nedostává do tak závodní pozice, ač schopnostmi na trati za provedením Race určitě zaostávat nebude. Chcete do vzduchu, jistě, není problém, ačkoliv nepočítejte zase až tak s nějakým úplně automatickým odskakováním hran po zadním, s pouhým přitažením řídítek. Na takové dovádění hodně záleží na tom, zda bude jezdec blíž horní hranici dané velikosti rámu, nebo naopak té spodní. Klidně bychom se přikláněli při hraničním rozmezí k výběru menší velikosti rámu, než jakou na jezdce pasuje dle tabulky výrobce.
Co nelze nepochválit je volba převodů, kde kombinace kazety 10-51 skvěle ladí se 34 zuby převodníku, takže jsme nestrádali ani do ostrých výjezdů, tak především na rovině či v táhlých sjezdech, kde chce jezdec ještě přišlápnout, ale nehodlá točit zbytečně vysokou frekvenci. Rychlostní vlohy kola to pak rozhodně neomezuje. Když ještě připomeneme nižší rychlost, tedy lesní pěšiny a užší traily s horším „flow“, tam se geometrie rámu ukázala trochu blíž ke stabilnímu XC, ovšem úhel vidlice dokázal utažené zatáčky a nějaké proplétání se mezi stromky dokonale vykompenzovat, takže tady je to v rytmu ještě dostatečně živého XC, ne nějakého omezení, aby jezdec nutně hledal otevřené klopenky a zatáčky s větším poloměrem. Razzer EVO je prostě dostatečně mrštný bike i v tomto ohledu, prostě zábava především. A tak by to na biku vlastně mělo být, a když má i dostatek výkonu, je to pak ideální kombinace.
Technické specifikace
Rám: Al 6061 P6 Ultralite
Vidlice: Rock Shox Judy Silver, 100 mm
Kliky: Shimano MT510, 34 z.
Brzdy: Shimano MT401, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore, 1x12
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Náboje: Shimano MT400/MT410, Boost
Ráfky: Mach Cross R23
Pláště: Continental RaceKing, 55-622
Kazeta: Shimano Deore, 10-51
Sedlo: Selle Italia ModelX
Sedlovka: Pells, 31,6 mm
Řídítka: Pells, 740 mm
Představec: Pells, 60 mm
Hmotnost: 13,1 kg
Cena: 38 990 Kč
Německý Stevens proslavila především cyklokrosová kola, ověnčená vítěznými vavříny pod jezdci nejzvučnějších jmen. Jenže i závodní…
Už jsme měli tu čest otestovat Revolver FS v jeho drsnější verzi na stodvacítkových zdvizích i v provedení HT, tedy s pevným rámem a nyní…