Různorodost stále se rozrůstající rodiny gravelů je fascinující a karbonový model Jena italské klasiky Wilier je toho důkazem. Velmi přátelská geometrie, možnost nasadit široké pláště, nekompromisní tuhost rámu nebo nezaměnitelné konstrukční prvky – tento gravel nás bavil od prvního metru jízdy. Agilitou v terénu se záměrně nesnaží evokovat cyklokrosové speciály, pocitově má ovladatelností blíže spíše k silničním modelům, přesto se však mimo asfalt cítí jako doma. Celkové naladění ctí základní principy gravelové kategorie a na přední vidlici i zadní stavbě nalezneme množství závitů dovolujících montáž nosičů s brašnami. Ať chceme vyrazit „na těžko“, nebo ve stylu bikepackingu pouze „na lehko“, tento gravel se stane skvělým parťákem. Pokud bychom se chystali na jízdu okolo světa, Jena bude skvělou volbou.
Leckoho možná překvapí propojení tradičního výrobce z Apeninského poloostrova s konstrukcí, již bychom označili za ryzí modernu. Vyjma dvojice rámových trojúhelníků je zde vše jinak, než jsme byli po léta zvyklí – ať už se zaměříme na profilace jednotlivých partií nebo na provedení sedlových vzpěr zadní stavby, u nichž nelze přehlédnout ostré zalomení před napojením na sedlovou trubku. Přesně toto je prvek navyšující schopnost zadní stavby pohlcovat rázy od terénu či od hodně nekvalitního asfaltu, a to za přispění sedlové trubky s vnitřním průměrem 27,2 milimetru. Ostře řezané tvary pokračují také u obdélníkového průřezu řetězových vzpěr a u celého předního rámového trojúhelníku. Robustnost částečně maskuje kovově šedý lak, ovšem profil spodní trubky vycházející z písmene „U“ je impozantní. Šestiúhelníkový průřez pak nalezneme u výrazně zalomené horní trubky a podobně dominantní je také kónická hlava či plynulé rozšíření spodní části sedlové trubky, která je po vzoru devětadvacítkových MTB modelů lehce zahnuta. Naprostá konstrukční svébytnost rámu Wilier Jena se nám hodně líbí.
Konstrukce má opticky blíže k lehkému závodnímu hardtailu nežli k silničním modelům, ovšem nenechme se zmást – samotný rám váží velmi příznivých 995 gramů a vidlice 450 gramů, což jsou vzhledem ke zmíněné tuhosti vynikající hodnoty. Výrobce označuje materiál rámu i vidlice jako „Carbon Monocoque 60 TON“ a konstruktéři zde odvedli skvělou práci. Rovněž na samotné přední vidlici je znatelné, že její sestava s rámem byla od počátku navrhována jako jediný celek, což je dobře patrné z náznaku jakési ploutvičky vzadu na korunce, jež plynule přechází do rámu. To je prvek, který jsme zvyklí vídat spíše u aerodynamicky řešených silničních modelů. Ale jsou zde i další pěkně zvládnuté detaily, ať už pozornost zaměříme na vnitřní vedení bovdenů či hadic hydrauliky, na provedení pevných os nebo horní můstek zadní stavby. Nevšední je i krytka horního ložiska hlavového složení.
Dobře utracené peníze
Wilier nabízí svůj gravel Jena v celé řadě modifikací, dokonce i ve verzi 650b, tedy s koly průměru 27,5“. Námi zkoušená verze s kompletní sadou Shimano 105 je základem nabídky a v tento okamžik se může pochlubit hodně zajímavou akční cenovkou 59 000 korun. Naopak vrcholem řady Jena je model s elektronickou sadou Ultegra Di2, jejíž akční cenovku se podařilo stlačit pod sto tisíc. Zpět ale k testovanému stroji, použité technice a hlavně k jízdnímu projevu. Hmotnost 9,35 kilogramu byla už sama o sobě zárukou dost svižného zrychlení, pocitově výrazně podpořeného luxusní tuhostí rámu, která vynikla také při naklopení kola do zatáčky. Jak jsme už ale zmínili v úvodu, Jena se nesnaží přesahovat do světa cyklokrosu a jisté vedení přímého směru je příjemnou vlastností, zvlášť navěsíme-li na rám, vidlici a řídítka sestavu brašen. Řízení je ale současně právě natolik živé, abychom si kolo vychutnali i v sérii silničních serpentin či klopenek. Tento gravel nebyl stavěn na pěšiny s ostrými vracečkami, ale na příjemnou a hlavně rychlou jízdu krajinou, cestou asfalt-neasfalt.
Z popisované ovladatelnosti vyplývá, že je živost přesně taková, jaká se může u gravelu hodit, ale ne zbytečně vyšší, aby již omezovala naši pohodu za řídítky při celodenních jízdách. Takto naladěný gravel nám vyhovuje a pakliže si pořídíme dvě sady kol, jednu se silničními plášti a druhou s téměř bikovými, máme v ten okamžik dva zcela odlišné stroje. Nasadíme-li silniční pětadvacítky, stane se z Wilieru Jena čistokrevná, hodně rychlá silnička. Současně rám dovolí nazutí výrazně širších plášťů nežli jsou sériově obouvané čtyřicítky CST Pika. Klasické gravely jsou sice neskutečně univerzální, ale pláště šířky kolem 35 až 40 milimetrů v terénu znamenají, že musíme trochu zvolnit, abychom na hrubším štěrku necvakli duši, pakliže tedy nespoléháme na tubeless set. Rám i vidlice modelu Jena však dovolují obutí takřka bikových plášťů a po takové úpravě máme najednou k dispozici stroj velmi blízký superlehkému XC hardtailu. Dokonce si dokážeme představit celou řadu domácích maratonských tratí, na něž bychom si vzali takovýto gravel (se širšími plášti) raději než standardní bike.
Terénní prostupnost kola je vynikající a pochválit musíme i nabízený jízdní komfort, kdy jsme vzhledem k celkové robustnosti i tuhosti konstrukce čekali, že budou rám i vidlice spíše o dost tvrdší. Přitom je zde použita duralová sedlovka, jejíž výměna za karbonovou by ještě celkový komfort znatelně navýšila. Snad jedinou připomínku máme k sedlu, které nám připadalo zbytečně tvrdé, naopak řídítka Ritchey ErgoMax byla doslova vzorem pohodlí, zvlášť s takto macatou omotávkou. Tato řídítka bychom doporučili všem hobby silničářům, jsou prostě super. Fantasticky fungovala také zapletená kola Shimano a celá sada 105 s hydraulickými brzdami a 160mm kotouči, vpředu dokonce s chladicími žebry destiček. Perfekcionismus lidí od Wilieru dokládá třeba i detail v podobě malé packy zabraňující spadnutí řetězu z malého převodníku.
Tolik tedy ke vstupnímu modelu řady Wilier Jena.
Technická specifikace
Rám: Carbon Monocoque 60 TON
Vidlice: Carbon Monocoque 60 TON
Kliky: Shimano 105 50/34
Řazení: Shimano 105
Přehazovačka: Shimano 105
Přesmykač: Shimano 105
Brzdy: Shimano 105 Disc, 160 mm
Kola: Shimano WH-RS170
Pláště: CST Pika, 40 mm
Kazeta: Shimano 105 11-30 (11)
Řídítka: Ritchey ErgoMax Comp
Představec: Ritchey Comp 4Axis
Sedlovka: Ritchey Comp
Sedlo: Selle San Marco Squadra Startup
Hmotnost: 9,35 kg (vel. L)
Cena: 59 000 Kč
V kolekci značky Head se pro letošní sezónu objevila nová dvojice strojů kategorie gravel, konkrétně modely Picton I a Picton II, sázející…
Jméno A-Ray je v kolekci domácího Authoru synonymem kompletního odpružení pro XC a maratonské nasazení. Loni zjara jsme otestovali jeho…