Poněkud netradiční design celoodpružených elektrokol Merida je pro letošek plný blesků, které někdo přijal s nadšením, jiný lehce s rozpaky, ovšem co se týče jízdních vlastností, tam bude většina uživatelů zajedno, nelze jim cokoliv vytknout. To jsme totiž měli možnost prověřit po dva dny v terénu, kde nám dělal společnost full se stošedesátkovými zdvihy a pohonem Shimano.
Funkční semiintegrace
Merida se neřadí do skupiny výrobců, snažících se maximálně přiblížit vzhledem k běžnému kolu, tudíž ukrývajících baterii do útrob rámu. Jen částečná integrace v tomto případě není na škodu a baterie lehce zapuštěná do snížení spodní trubky až na absenci úchytů pro košík je rozumným řešením. Díky tomu nebylo nutné naddimenzovat spodní trubku, což s sebou jinak logicky nese navýšení hmotnosti. V tomto případě nese kolo pro značku charakteristické provedení hlavové trubky a přechod do spodní i horní jejich dlouhým propojením. Horní nechybí typické prohnutí a v podstatě kopíruje tvary z ostatních celoodpružených kol značky. Spodní se naopak až extrémně rozšiřuje kvůli umístění baterie, která díky hornímu zámku plynule navazuje na tvarování za hlavou. Dole baterie sedí na držáku na šasi motoru a díky výraznému hydroformingu spodní trubky ji nikde nepřečnívá. Šasi motoru není v tomto případě nedílnou součástí spodní trubky, ale je na ni navařené a nese jak výrazně profilovanou sedlovou trubku, tak spodní nosník tlumiče. Zde konstruktéři kvůli motoru upustili od jeho plovoucího uchycení, jak je tomu u nemotorizovaných modelů značky, takže zadní stavba sází na přepákovaný jednočep. Mimochodem s Trunnion provedením horních čepů tlumiče, jednodílným vahadlem přepákování a sedlovými vzpěrami s hodně výrazným spojovacím můstkem. Když jsme výše zmínili hydroforming, ten je patrný ve velké míře na spodní části sedlové trubky, dole hodně široké do stran, kdežto ve střední části protažené dopředu kvůli umístění čepu vahadla přepákování. Na pohled štíhlejším sedlovým trubkám nechybí esovité prohnutí zajišťující jak světlost pro široký plášť, tak eliminující případný kontakt s patou tretry. Řetězové vzpěry mají nezvykle dolů prohnutý tvar, směřující je od výše posazeného hlavního čepu k patkám na boostovou osu, kde je mimochodem třmen zadní brzdy umístěný na vnitřní straně za sedlovou vzpěrou.
Hadice zadní brzdy je zde prakticky vedena po vnější straně, byť za hlavou vstupuje do útrob rámu, stejně jako zbytek kabeláže. Naopak bovden přehazovačky vede vnitřkem řetězové vzpěry a zajímavá je jeho gumová vnější ochrana v místě nad motorem, kde vychází ven ze spodní trubky. Do ní je veškerá kabeláž vedena speciálními Smart Entry vstupy se šroubovanými krytkami, které jsou jednak jištěné šroubem ke stěně trubky, ale ještě jsou obě poloviny každé krytky stažené k sobě, aby sevřely kabeláž napevno proti případnému posouvání.
Co se týče komponentů, odpružení sází vpředu na model Lyrik, jehož jemný chod, tuhá konstrukce a schopnost vyžehlit spolu s dva-osmičkovými plášti téměř cokoliv, v podstatě nesnese jakoukoliv kritiku. Tlumič s horní rozetou nastavení odskoku sice nedisponuje lockoutovou páčkou nastavení komprese, ale zadní stavba s 25% SAG netrpěla na nějaké přehnané pohupování na rovině či ve výjezdech, takže jsme tuhle vymoženost nějak zvlášť nepostrádali. Zajímavá je kombinace pohonu Shimano E8000 a komponentů Sram, konkrétně dvanáctkové sady, takže na klikách Shimano je 34zubový převodník Sram, fungující s kazetou 11 až 50, kde přehazovačku ovládá páčka GX v e-bike specifikaci s možností odřadit pouze o jeden pastorek, kvůli ochraně řetězu a pastorků. Všechno funguje naprosto spolehlivě a vyzdvihnout musíme funkci brzd, kde čtyřpístkový model Code patří k tomu nejúčinnějšímu, co lze na kole mít. Spolu s agresivním vzorkem plášťů Maxxis (netradičně oba v zadním provedení DHR) pak není problém kolo zastavit takřka kdekoliv a kdykoliv. Teleskopická sedlovka byla na testovaném modelu ještě od Kind Shock, ale sériová verze už má vlastní kousek s logem Merida. Posaďme se tedy a hurá do terénu.
All Mountain s výhodou motoru
Asi takto bychom testovaný bike charakterizovali, jelikož není ani hravým trailbikem, ani endurem, protože ač je velikost XL s delší horní trubkou, přesto nabídne docela slušnou točivost a velice pohodlný posed. Na 190 cm vysokého jezdce je posed takřka ideální, ale délka rámu zvládne i vyššího jezdce. Komfortní řídítka lze nastavit díky množství podložek níž pro trochu agresivnější styl jízdy, ale s vysokou hlavovou trubkou nelze čekat nějaké enduro nastavení pro nalehnutý styl jízdy. Čtvrtinové zanoření tlumiče vzadu je optimální hodnotou, vpředu bychom možná přidali do vidlice nějaký ten token pro navýšení progresivity, ale jinak je odpružení celkem vstřícné i pro jízdu s vyšší frekvencí šlapání. Tedy samozřejmě s aktivovaným pohonem, jenž se u testovacího modelu zapínal standardními tlačítky v dosahu palce levé ruky. Displej s trojicí režimů Eco, Trail a Boost po prvních metrech na Eco režim jasně podlehl našemu pohodlí a víceméně zobrazoval dva výkonnější režimy, schopné jezdce vytáhnout v podstatě kamkoliv, kde to geometrie kola dovolila. Mimochodem na Eco není problém najet v rovinatém terénu za normální teploty osmdesát kilometrů, na Trail je to pak v kopcích něco kolem čtyřicítky a Boost už po třicítce a tisícovce metrů převýšení signalizuje prázdnou baterii.
Projev motoru je příjemný, s plynulým nárůstem výkonu, takže nečekejme agresivitu Yamahy či občasné cuknutí Bosche. Jezdec cítí přirozenou podporu motoru a snad jediným omezením je řazení po jednom pastorku, kde je to občas v technických úsecích s razantní změnou sklonu o předvídavosti a včasném přeřazení. Kolo ovšem poslouchá na slovo a nevyžaduje ani příliš zkušeného jezdce, ani není zbytečně stabilní pro úplného nováčka. Široké gumy jsou neochvějnou jistotou pro spojení s terénem, takže to lze valit doslova kudykoliv. Předek svojí ochotou zatáčet poměrně překvapil, což je při daném úhlu vidlice perfektní kombinace s výslednou stabilitou kola ve sjezdech. Bike i přes největší testovanou velikost protáhne jezdce i ostřejší zatáčkou, což je dáno také kratší zadní stavbou, a dovolí mu v dané kategorii celkem hbitě manévrovat. Ovládání tedy padne dokonale do ruky a nízká pozice těžiště neomezuje při naklápění do zatáček. Na druhou stranu jsme ale netrpěli zbytečně nízkým těžištěm co do prostupnosti terénem a hrozby kontaktu pedálů se zemí, tady je vše v pořádku. Ostřejší výjezdy pak díky kratší zadní stavbě nutí jít víc nad řídítka, na druhou stranu ale ve sjezdech není problém odskočit hranu po zadním jen průměrným trhnutím řídítky. Shimano motor totiž nevyžaduje tak dlouhou zadní stavbu jako třeba Bosch, což je směrem z kopce dolů a v ostrých zatáčkách příjemné.
Rychlé sjezdy a rozbitý povrch nepředstavovaly sebemenší problém, ale samozřejmě, že objem plášťů znamená určitý setrvačný efekt a s narůstající rychlostí se zvyšuje i stabilita a určitá „tankovitost“ kola, které pak valí jako buldozer přes všechny překážky. Zadní stavba ukázkově kopíruje povrch, byť proti plovoucímu provedení částečně tuhne pod brzdou. Výše zmiňované snížení řídítek by trochu oživilo ovládání ve sjezdech, takto s maximem podložek je to stále hlavně o komfortu. V každém případě má jezdec pod sebou bike, jenž ho ochotně poslouchá a pokud dá správný povel, je schopný dostat jej i do vzduchu. Jistota výkonu brzd, adheze plášťů a agresivní vzorek, tohle všechno nahrává výjezdům do těžkého terénu, kde je bike jako doma, a v podstatě jen doladění posedu do ostřejšího režimu dovolí navýšit agresivitu jinak velice příjemného e-biku.
Technické specifikace:
Rám: eOne-Sixty Lite, Al, Boost, 160 mm
Tlumič: Rock Shox Super Deluxe R
Vidlice: Rock Shox Lyrik RC, Boost, 160 mm
Kliky: Shimano, 170 mm
Převodník: Sram X-Sync Eagle, 34 z.
Brzdy: Sram Code R, 203 mm
Řazení: Sram eGX, 1x12
Přehazovačka: Sram NX Eagle
Kola: Fulcrum E-Fire 500
Pláště: Maxxis Minion DHR II, 27,5x2,8“
Kazeta: Sram NX 1230 Eagle, 11-50
Sedlo: Merida Expert CC
Sedlovka: Merida Expert TR, 125 mm
Řídítka: Merida Expert ETR
Představec: Merida Expert ETR
Motor: Shimano E8000, 70Nm
Baterie: Shimano E8010, 500Wh
Hmotnost: 22,96 kg
Cena: 129 990 Kč
Když chcete udělat dokonalý e-bike bez kompromisů, tak vám nezbude nic jiného, než si vyvinout i vlastní motor. Tuhle složitou cestu, za…
Lze dnes ještě vyrobit kolo, které bude jedinečné svojí konstrukcí i myšlenkou, a zároveň nabídne jízdní vlastnosti od hlavního proudu…