A rozhodně úspěšná, dalo by se potvrdit v případě cyklokrosového speciálu Merida Mission CX 8000, což je nejvýše postavený model. Mission přitom není kolem, jež by na letošek prošlo pouhým faceliftem, ale konstruktéři začínali takřka s nepopsaným listem papíru. Každý detail zde má své jasné určení, a přestože jde o závodní cyklokrosku, měla by nabídnout univerzální přesah, třeba i jako tréninková silnička či okrajově líznout i kategorii gravel.
Ocenění? Zaslouženě!
Mission sice bude dostupný i na hliníkovém rámu, ale na závodní pojetí jízdy mezi ploty jednoznačně patří karbon, a to hned v nejlepší verzi CF3, která by měla zaručit jak maximální tuhost, tak potřebnou flexibilitu. Zní to sice jako otřepané klišé všech konstruktérů rámů, ale po svezení nelze než s tím souhlasit. I díky celkovému zpracování a designu získal tento model významné ocenění Design & Innovation, rozhodně právem. Cílem bylo sladit rám s celkovým pojetím kolekce značky, k níž na první pohled potvrzuje příslušnost kónická hlavová trubka s výrazným horním „zobákem“. Zajímavé je, že v těchto partiích jsou ještě patrné nějaké ostřejší profilace, které ovšem u horní trubky směrem dozadu zcela mizí. Důvodem je nutnost nosit kolo při závodech na rameni a nikdo nechce být otlačený od ostrých hran, na což myslí i UCI, jehož všechna pravidla pro schválení rámu konstruktéři respektovali. Nicméně horní trubka pak plynule přechází masivním napojením kolem sedlové trubky do sedlových vzpěr, u nichž je jasně vidět, kdo tady má na starosti pohlcování rázů. Jejich střední partie prošla zeštíhlením a v horní části jim chybí spojovací můstek, jenž nahradily zevnitř závity pro jeho šroubovací variantu. Pokud někdo hodlá kolo osadit blatníky, můstek našroubuje a využije ještě závit dole nad středovým pouzdrem či nad patkami. Ty už opět prokazují zaměření kola na odolnost a výkon, jednak konstrukcí na pevnou osu 12 x 142 mm, ale také plynulým přechodem do poměrně vysokých řetězových vzpěr s Flat Mount úchytem brzdy. Ty se tváří nekompromisně a mají vyšší a silnější profil, který se výrazně zeštíhlí jen u pravé vzpěry, kvůli průchodnosti pláště (určeno pro 35mm plášť i s rezervou v blátě) a převodníku. Nicméně přechod do spodní trubky kolem středového pouzdra je dokonalou ukázkou toho, jak lze do těchto míst dostat co nejvíce materiálu a pokud možno bez zbytečného lomení vláken. Právě tady se za jízdy ukazuje, která partie rámu stojí za vynikajícím výkonem a tuhostí. Dvojice otvorů s krytkou je pak určena kabelu nebo lanku přesmykače, pro nějž je zde dvojice závitů, jinak využitelná třeba i pro vodítko řetězu. Rám totiž samozřejmě počítá s Di2 kompatibilitou, což nabízí elektronikou Ultegra Di2 osazená verze modelu 8000.
Vnitřní vedení bovdenů i hadice brzdy je v rámu vyřešeno možná až moc propracovaně. Vstupy do rámu totiž jistí imbus a další dvojice imbusů v těchto vstupech svírá hadici či bovden, aby se neposouvaly. Případné nastavení je tedy zdlouhavější, ale výsledek rozhodně stojí za to, nic totiž uvnitř nerezonuje a navíc mají hadice brzd spojky, takže lze odmontovat řídítka i s pákami, aniž by bylo nutné vytáhnout hadice z rámu či vidlice. Vidlice je rovněž v masivním karbonovém provedení se závity pro montáž blatníků a hadicí taženou skrz levou nohu, ovšem pevná osa má rozměr 12x100 mm, což je stále aktuálnější standard pro silniční kola, kde by biková „patnáctka“ byla zbytečně silná. Flat Mount úchyt brzdy zde nikoho nepřekvapí, ovšem speciální výklopná páčka pro povolení osy, kterou do ní lze opět snadno zasunout, určitě ano. Geniálně jednoduché a funkční řešení.
Testovaný model je ukázkou toho, kam značka v této kategorii míří. Přestože má verzi na elektronice, konstruktéři v použití jediného převodníku vidí na blátivých kolbištích jasnější budoucnost. Sice to lehce snižuje univerzalitu tohoto modelu, ale primárním určením je to závodní nástroj, což splňuje dokonale.
Hledání limitů
Kolo jsme sice s ohledem na počasí a místo testu neprotáhli zimním blátem, ale vyzkoušeli jsme jej jak v terénu, tak na silnici i štěrkových cestách, abychom měli možnost porovnat, k jaké kategorii se přiklání pomyslný jazýček misky vah. Na 190cm jezdce je testované elko už těsně na hranici příklonu k většímu XL, pokud to bereme čistě cyklokrosově, že karbonová sedlovka trčí z rámu trochu víc, aby ale na druhou stranu ukázala, jak moc umí vyhladit nástrahy terénu. Sportovně natažený posed není určen nedělním výletníkům, rám má nově položenější vidlici, více postavenou sedlovou trubku a trochu delší rozvor, ale stále je to v mezích příjemnějších norem. Takže nasednout a vyrazit, tedy pokud jste z vyklí na funkci dualů Sram a nezařadíte omylem hned nejtěžší převod. Delší působení na páku řadí na větší pastorky, krátký povel odřadí dolů. Ergonomie pák s hydraulickou nádobkou uvnitř pak rozhodně nebudí dojem, že by konstruktéři měli problém, naopak padnou slušně do ruky, i když řazení je v té nalevo v daném případě zbytečné, ovšem jinou možnost zde jezdec nemá. Čtyřicítka převodník, 175mm kliky a jedenáctková kazeta s rozsahem 11-32, tahle kombinace je dost lehká i pro rozjezd do kopce a v mírném stoupání jsme si ji užívali na šotolině i asfaltu. Pláště s agresivnějším vzorkem sice nejsou zrovna přátelské k asfaltovému povrchu, což se projevilo jak odporem, tak adhezí, ale na štěrku je to celkem bezproblémové a hlavně na měkkém podkladu se projevila jejich síla. Prostě cyklokrosové obutí, žádný univerzál, kterému se ale kolo díky průchodnosti pro 35 mm a dle nás mimo bláto i trochu víc, nebrání.
Tuhý rám vybízí ke zrychlení a marně hledám pohledem na středové pouzdro a řetězové vzpěry nějaký náznak stranové flexe. Tuhost určena pro skvělý výkon, přitom jakmile najedu do terénu, zapne se režim částečné absorpce, a to i při jízdě ze sedla. Sedlové vzpěry tedy odvádějí svoji práci poctivě, o sedlovce ani nemluvě. Kolo dokonale poslouchá každý povel a pevná vidlice dokonale krájí zatáčky s neskutečnou přesností. Tady není prostor pro stížnosti, to potvrdí jak začátečník, tak zkušený jezdec. Když potřebuji do vzduchu, kolo se nebrání a dokonce umí vykouzlit i nějakou tu parádičku. Na tomhle určitě nebude problém skákat bariéry. Do výjezdu geometrie ukázkově spolupracuje, kolo drží na podkladu jako přibité a ve sjezdu pak jezdce vyloženě podrží. A to jak při úchopu za páky, tak spodní část oblouků. I zde jsou přitom brzdové páky dobře v dosahu, takže je jezdec nemusí lovit někde před sebou. Výkon 160mm kotoučů vpředu i vzadu pak už jen potvrzuje, že tohle kolo bude doma víc v terénu než na silnici, kde stačí výkon o 20 mm menší. Na silnici se pak objevilo asi jediné omezení této závodně cyklokrosové konfigurace, a to převodový rozsah. Zatímco dvaatřicítka vzadu je do výjezdů ještě přátelská, opačně už mírný sjezd kombinaci 40-11 zrovna nenahrává, pokud jezdec není schopen točit vražednou frekvenci. Na silnici má ale Merida jiná kola, nebo univerzálnější specifikace cyklokrosového Missiona, tahle prostě patří do bláta.
Technické specifikace:
Rám: Mission CX CF3
Vidlice: Mission CX CF
Kliky: Sram Force 1, 40 z.
Brzdy: Sram Force, 160 mm
Řazení: Sram Force 1x11
Přehazovačka: Sram Force 1
Kola: DT Swiss ER 1400 Spline, 12x100, 12x142 mm
Pláště: Maxxis All Terrane, 33C
Kazeta: Shimano CS-R7000, 11-32
Sedlo: Merida Expert
Sedlovka: Merida Expert, Carbon
Řídítka: Merida Expert
Představec: Merida Expert
Hmotnost: 7,72 kg
Cena: 109 990 Kč
Domácí Leader Fox pro novou sezónu přichystal dvojici úplně nových devětadvacítkových celoodpružených biků Harper a Trion, sázejících na…
Kategorie gravel nabírá na popularitě a zdá se, že ji díky vysoce univerzálnímu využití těchto kol nestihne tak rychlý konec popularity…