Dalo by se říct, že crossová kola jsou českým specifikem, protože díky své univerzalitě přesně vystihují náš turistický naturel, a jejich podíl na trhu je velice významný. Když je navíc takový cross kvalitně osazený a má dobrou geometrii, dokáže v sobě dokonale skloubit bike i silničku, zkrátka univerzál. Přesně takový je testovaný Mamore od domácí značky Maxbike, který je třetím nejvýše postaveným modelem v nabídce a svezení na něm jednoduše nadchne.
Sport i rekreace
Mamore není kolem pro nedělní výletníky, i když ani v tomto ohledu by díky rozumně nastavenému posedu nikoho nezklamal. Po prvních metrech jízdy totiž zjistíte, že tohle kolo dokonale splňuje potřebu všech, kdo chtějí kolo jako sportovní nástroj. Ne silničku pro nekonečnou dřinu nebo bike pro dovádění v terénu, ale kolo pro zábavné a svižné svezení v ostřejším tempu, prostě pro kondiční sport a výlety v rychlejším tempu. Tak trochu fitness, dalo by se přirovnat k této kategorii kol, ale mnohem více univerzální, s větším přesahem do terénu. V čase letních dovolených, putování na kolech či jen jízdy pro radost, má ideální parametry.
Vše začíná rámem, jehož konstrukce je připravena i na razantnější záběr do pedálů, a tomu odpovídá i celková torzní tuhost. Masivní spodní trubka s výztuhou pod hlavou a větší průměr sedlové trubky jsou těmi prvky, které se podílí nejvíce na celkové tuhosti. Naopak horní rámová trubka už sníženým profilem působí mnohem lehčím dojmem a vzpěry zadní stavby jsou na tom podobně. Jak u řetězových, tak sedlových najdeme výrazné esovité prohnutí, což se projevilo na ochotě zadní stavby částečně vyhladit nerovnosti terénu. Přítomnost montážních závitů pro čepy ráfkových brzd je na rámu s kotoučovými brzdami sice tak trochu navíc, ale tenhle model si lze namyslet třeba i s ráfkovými brzdami. Díky konfigurátoru nabízí výrobce možnost záměny téměř jakéhokoliv komponentu, takže si zákazník kolo může osadit dle libosti.
Námi testovaná verze nabídne u rámu vedení bovdenů pod horní trubkou, závitové středové složení a klasické umístění IS montážních bodů na třmen zadní brzdy. Na patkách a sedlových vzpěrách nechybí závity pro případnou montáž nosiče, takže přerod ze sportovce v cestovatelský náklaďák je snadná. Každopádně v kategorii crossových kol je zde osazení sadou SLX tím vyšším standardem, protože obecně jejich majitelé nesázejí na vyšší úroveň osazení, jako třeba u horských kol. Zde je kompletní SLX a na funkci to také bylo znát. Všechno šlape naprosto přesně a 3x10 převodů nabídne opravdu široký rozsah. Navíc, velké převodníky korespondují s využitím kola i na silnici, takže tady nehrozí zbytečně vysoká frekvence šlapání jako u moderních dvou či jednopřevodníků. Brzdy ze stejné sady jsou pak v této třídě kol opravdu nadstandardně výkonné kotvy, takže ve všech ohledech palec nahoru.
Odpružení svěřené vidlici SR Suntour nabídlo citlivou funkci i na nejmenších nerovnostech a funkční lockout s páčkou na řídítkách, ovšem i přes možnost částečné regulace se tvrdost pružiny ukázala jako optimální spíše pro 75kg nebo lehčího jezdce, takže tady bychom buď nasadili tvrdší pružinu, nebo doporučili připlatit si pár stovek za model se vzduchovým pružením. Možnost přesněji nastavit odpružení vzhledem ke hmotnosti jezdce se v tomhle případě rozhodně vyplatí. Dost ale teorie, vzhůru do sedla.
Švihák
Nastavení posedu testované osmnáctky je díky množství podložek pod představcem hodně variabilní, takže lze volit jak pohodlně vzpřímený sportovní posed, tak jeho lehce skloněnou „skorozávodní“ variantu. Objímka sedlovky na příliš malý 3mm imbus sice není nejpraktičtější, ale to je drobný detail. Naopak sedlo Velo, sportovního střihu, se ukázalo jako pohodový parťák, takže nebyl problém strávit na něm půl dne, a totéž platí o tvaru řídítek s jednoduchými gripy.
Testovaná velikost zvládne maximálně 180cm jezdce (výrobce doporučuje 175 cm), kterému i tak bude sedlovka už opravdu na hraně, jinak délka rámu patří k ideálně střiženým. Posed si nás okamžitě získal svojí univerzalitou, a přestože byla řídítka v nejkomfortnější pozici, nebyl problém se do toho opřít a vyždímat z kola slušný výkon. Rám svojí tuhostí i neskutečně lehkým jízdním projevem vybízí k tomu, aby jezdec trochu přišlápnul a neloudal se. Držení rychlosti na rovině, ale i v přechodu do stoupání,
je skoro návykové, takže nic nenutí zvolnit tempo, pokud na to je fyzička. Kolo je dokonale poslušné, a přitom obratné, takže jsme místy skoro váhali, proč na některých cestách prohánět pevnou devětadvacítku. Vždyť tenhle stroj by nabídl v podstatě totéž a s lehčím projevem, jen za cenu menších tlumicích schopností daných štíhlejším obutím. Zde použitá klasika v šířce 35 mm nabídne díky jemnému vzorku s ostřejšími profily na bocích velice dobré odvalování, a přitom jistotu na polních i lesních cestách. Na druhou stranu mají kola v rámu takovou světlost, že by nebyl problém přezout i na pětačtyřicítkové pláště a výrazně tím navýšit terénní schopnosti. Jen případná kombinace s blatníky by už nemusela být tak bezproblémová.
Co se týče ovládání, kdyby měly některé devětadvacítky takovéto schopnosti, s radostí bychom s nimi vyrazili na technické stezky, kde by byla radost proplétat se zatáčkami. Mamore prostě poslouchá na slovo a zatočí okamžitě, když mu dáte povel. Nějaké ty nerovnosti dokáže přeskočit, ale šíře plášťů vás za chvilku zkrotí a připomene, že nesedláte bikovou devětadvácu. Ve výjezdech je nějaké stavění na zadní neznámý pojem, a přitom dostat předek do vzduchu, když potřebujete, to nevyžaduje nějakou vyšší školu pilotáže. Mamore je prostě univerzál každým coulem, a kdo má jasno, že nechce bike a fitness mu přijde až moc silniční, je tenhle cross ideální volbou.
Fotogalerie kola ZDE
Rám: Al 7005, T.B.
Vidlice: SR Suntour NCX-D RL
Kliky: Shimano SLX, 26-36-48
Brzdy: Shimano SLX
Řazení: Shimano SLX, 3x10
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano SLX
Pláště: Schwalbe CX Comp, 700x35C
Ráfky: Remerx 28“ Disc
Náboje: Shimano SLX
Kazeta: Shimano HG500, 11-34
Sedlo: Velo
Sedlovka: Token
Řídítka: Token
Představec: Token
Hmotnost: 12,8 kg
Cena: 27 840 Kč
Jestli lze u současných skládacích kol považovat nějakou značku za kultovní, pak je to určitě anglická legenda Brompton, vyráběná od roku…
Nepotěšíme fanoušky muziky a kvalitních reprosoustav, nýbrž příznivce terénních elektrokol a to hned těch s vysokými zdvihy. V Cube totiž…