Jednou z novinek domácí značky Leader Fox pro sezónu 2018 je sportovní „sedmadvacítkový“ hardtail Argus. S cenovkou 27 900 korun a kompletní sadou Shimano Deore se zdá být především volbou rozumu, ovšem ani smysly nezůstanou neuspokojeny. Vedle vynikající ovladatelnosti řada Argus potěší nepřehlédnutelnými designy a hlavně širokým výběrem variant. Se shodnou finální cenou se totiž můžeme rozmýšlet, zda dát přednost průměru kol 27,5“ či 29“, případně jestli volit oranžovou, „jedovatě“ zelenou, červenou či matně černou barvu rámu.
Z rámu i použité geometrie dýchá rukopis příznačný pro poslední kolekce Leader Foxu. Základní tvary rámu i jeho úhly vycházejí z loňského topmodelu Emporia, dá se proto očekávat příkladná točivost i tuhost rámu při záběru. Nás však nejvíce potěšila výše zmíněná kompletní sada Deore, kdy toto logo nalezneme jak na kotoučových brzdách, tak třeba i na klikách. Ty disponují třemi převodníky, za což Argus získává pochvalu ještě před tím, než jsme vyjeli. Alespoň jako alternativa se nám trojice převodníků zdá být ve střední třídě stále ideálním řešením.
Konstrukce rámu sází na středně dlouhý přední trojúhelník a oválný, poměrně mohutný průřez spodní trubky. Její „bi-axiální“ profilace zvyšuje pevnost u hlavy a pro změnu boční tuhost v partii středového pouzdra. Typickým prvkem je prohnutá horní trubka, jejíž profil se směrem dozadu zplošťuje, a obdobné „zeštíhlení“ se opakuje u sedlových vzpěr s cílem navýšit jezdcův komfort. Zaujmou krásně zpracované patky, kdy při bližším zkoumání objevíme jejich vnitřní odlehčení. Na biku za necelých třicet tisíc málokdy vidíme tak propracovaný detail a to samé platí o kompletně vnitřním vedení bovdenů. Celistvých bovdenů, nikoli jen řadicích lanek, takže je zajištěna odolnost sestavy vůči nežádoucímu vnikání nečistot. Mechanik i uživatel zajásají, navíc bovdeny při jízdě v terénu jakkoli nerezonovaly, použité řešení se proto jeví jako ideál. To samé platí o přesmykači Side Swing vynikajícím extrémně lehkým chodem. Právě technologie Side Swing dovedla současné přesmykače Shimano k dokonalosti, což je trochu škoda, když nemalé procento bikerů (chtě nechtě...) přechází na jednopřevodníky.
Na tuhost konstrukce má vliv pevná osa, jíž najdeme vpředu i vzadu. Stovková vidlice je u XC a maratonských hardtailů klasikou, přičemž zde pruží cenově dostupnější vzduchový model Suntour XCR Air, ovšem se seřizováním odskoku a dokonale ergonomicky řešenou, minimalistickou páčkou lockoutu na řídítkách. Stejně jako u přesmykače, i zde byly redukovány ovládací síly a u suntourového lockoutu by se mohly inspirovat daleko luxusnější „odpruženářské“ značky, včetně těch nejzvučnějších. Podobně se nám líbila integrace řadicích páček s těmi brzdovými, kdy obě využívají jedinou objímku.
Brzdný výkon navyšuje kombinace kotoučů 180 / 160 mm a vše dokreslují osvědčené, vavříny ověnčené pláště Rocket Ron Evo ve stejně tak závodní šířce 2,1 palce. Odolně působící ráfky ExeRace pochází od značky Weinmann. Drobností, jež by zasloužila snad i vyznamenání, je nalepená odrazka zboku ráfku. Na tento detail by se měli zaměřit všichni výrobci ráfků – skoro nic nestojí, nic neváží a přitom dokáže třeba i zachránit život.
Sada Deore spoléhá na převodníky 42/ 32/ 24, což je ve spojení s kazetou 11-34 ideální převodový rozsah. Podobně spokojeni jsme byli se sedlem Selle Royal Verve. To upoutá ostře řezaným tvarem, sladěním s designem kola a hlavně hodně, ale skutečně hodně nadstandardním komfortem. Na sériovém kole jiné značky jsme toto sedlo zatím neviděli.
Prvním, co jezdce zaujme, je dokonalá odezva kola na záběr do pedálů, související jak s tuhostí rámu, tak s redukcí obvodové hmotnosti kol, za přispění celkem rychlého vzorku plášťů. Stejně tak celková váha 12,55 kilogramu včetně pedálů je příznivou hodnotou. Výsledkem je sebevědomá akcelerace, již docení sportovnější bikeři, kteří se s kolem třeba i postaví na start závodu. Samotná geometrie je však kombinací sportovního projevu a důrazu na ovladatelnost, přesněji radost z jízdy, a v neposlední řadě na komfort. Tedy optimum pro většinu hobby jezdců. Nepříliš natažený posed, vyšší pozice řídítek a trochu více „postavená“ vidlice se starají o příjemný mix vlastností, které doceníme na polních a lesních cestách, ale i v náročnějším terénu. Reakce kola jsou okamžité a v zatáčkách si libuje, přitom dokáže velmi dobře držet přímý směr a nevyžaduje přílišné soustředění. Geometrie byla naladěna pro člověka, který se na jednu stranu chce svézt svižně, či si rád užije trochu techničtější terén, ale současně tomu nehodlá obětovat nic moc z komfortu, byť by širší pláště logicky ještě navýšily schopnost kol zahladit ostrost rázů od nerovností.
Ale aby nedošlo k omylu, trailový přesah zde nehledejme, pořád se jedná o klasického XC zástupce nabízejícího bonus v podobě nadprůměrné točivosti a komfortní jízdní pozice. Ostatně s výškou testovaného rámu 18“ korespondoval i představec délky 90 milimetrů. Pocitově „postavenější“ hlavová trubka není navíc jakoukoli překážkou ve sjezdech, kde kolo působilo stabilně, takže točivost není negativně vykompenzována. „Sedmadvacíková“ kola se zkrátka terénem proplétají skoro sama a bike se nebrání zvednutí na zadní, opět zásluhou spojení střední délky předního trojúhelníku a vyšší pozice řídítek. Trochu jsme se ale báli, že se to vše v součtu podepíše na redukovaných vrchařských schopnostech, ovšem nestalo se. V hodně prudkých stojkách je sice nutné trochu více nalehnout na řídítka, ale geometrie určitě netrpí výraznějšími sklony ke zvedání předku. Současně není řízení při pomalé jízdě do kopce přehnaně citlivé, aby bylo nutné křečovitě svírat řídítka, na jejichž (ne moc zahnutý) tvar bylo nutné si chvilku zvykat. Ale jde skutečně jen o zvyk a hodně příjemné silikonové gripy to již samy o sobě z části napravují.
Příjemným překvapením byl jízdní komfort, který jsme v této podobě u biku s plášti šířky 2,1“ nečekali. Bylo to dáno až nečekaně kultivovanou prací vidlice se slušnou citlivostí zkraje chodu a stejně tak vyzdvihovaným sedlem. Samotná sada Deore pak nepotřebuje komentář, řazení i brzdy fungovaly skvěle, srovnatelně s dražšími sadami. Naši chválu si odnáší také sériová montáž nášlapných pedálů Shimano M505. Tolik tedy k testu jedné z novinek Leader Fox.
Vybavení kola
Rám: Alloy 6061, Double Butted
Vidlice: SR Suntour XCR Air, 100 mm
Kliky: Shimano Deore, 42/ 32/ 24
Brzdy: Shimano Deore, 180 / 160 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano Deore 11-34
Náboje: Formula
Ráfky: Weinmann
Pláště: Schwalbe Roket Ron Evo 2,1“
Řídítka: ExeRace, 680 mm
Představec: ExeRace
Sedlovka: ExeRace
Sedlo: Selle Royal Verve
Pedály: Shimano PD-M505
Hmotnost: 12,55 kg (vel. 18“)
Cena: 27 900 Kč
Ceny produktu Leaderfox Argus srovnáte na Zboží.cz
Stevens do toho šlape a novinky 2018 působí sebevědomě. Platí to také o stroji, jenž se nám nyní dostal do rukou - silniční Izoard Pro…
Teammachine SLR01 Disc Team je tím nejlepším, co dokáže švýcarské BMC v silničním segmentu nabídnout, přičemž nejnovější generace tohoto…