Cena těsně pod třicet tisíc korun, příjemně sportovní geometrie a rozumně namíchaný mix osazení, takový je červenooranžový hardtail Ultra Sport 29 rakouského KTM. Značka z Mattighofenu svou kolekci pro letošek hodně vybarvila a působí proto svěžeji než kdykoli v minulosti. A zdaleka se nepracovalo pouze na designech, karbonových topmodelech či elektrokolech, právě testovaná devětadvacítka je toho dokladem – její rám je totiž pro letošní sezónu úplně nový a najdeme na něm řadu svébytných prvků. Ať už jde o extra zploštělou horní trubku či podobný profil použitý u spodní části té dolní, dále o hodně výrazný sloping s přesazením sedlové trubky či o pár dalších detailů, za pomoci laku s perleťovým efektem vše vynikne o to více. Ve spojení s plášti Schwalbe se světlými boky, tedy se záměrným lehkým retro prvkem, bylo testované „kátéemko“ doslova nepřehlédnutelné a přitahovalo více pozornosti, než by člověk u kola za třicet tisíc čekal.
KTM Ultra Sport 29 se snaží jít s trendy, co mu jen jeho cenová kategorie dovoluje. Tak například převody, ty nám udělaly radost hned od první vyjížďky a při každé další nás znovu a znovu potěšily. Převodník se 34 zuby je totiž sklouben s dvanáctkovou kazetou 10-51, tudíž nebudou nikomu chybět lehké převody v prudkých výjezdech, ale hlavně ani ty těžké v táhlých mírných klesáních. Už se nám dlouho nestalo, abychom u kola s cenovkou okolo třiceti tisíc a s jednopřevodníkem mohli konstatovat, že převody jsou skvělé. Bylo příjemné, když jsme v asfaltových sjezdech mohli ve více jak 50 km/h stále plnohodnotně šlapat. Podobně dobře pracovalo přední odpružení, řazení nebo i brzdy.
Zkoušená velikost L nabídla nečekaný výškový rozsah vzhledem k postavě jezdce, neboť se na kolo kupodivu příjemně poskládal i 190cm vysoký tester, byť tedy s hodně vytaženou sedlovkou. Díky velkému sešikmení horní trubky s výrazným „komínkem“ té sedlové působí rám na pohled menší, než jaká je jeho skutečná velikost. Navíc se tímto trikem ještě opticky prodlužuje přední trojúhelník, kolo proto působí skoro až závodním dojmem.
Dostupný sportovec
Geometrie i celkový projev byly namíchány hodně sportovně, což ostatně ve třicetitisícové třídě i tak nějak automaticky očekáváme. Jízdní pozice je sportovně-závodní a bude vyhovovat bikerům hledajícím klasický cross-countryový hardtail bez jakýchkoli trailových přesahů. Zkrátka kolo, na němž strávíme celý cen a najedeme mnoho desítek terénních kilometrů. Posed nás podporuje ve výkonu a v tomto ohledu máme pocit, že sedíme na dražším kole, než jaká je jeho reálná cenovka. Akcelerace je i přes hmotnost 13,8 kilogramu slušná a opět odpovídá o něco nižší celkové váze, pocitově kolu vážícímu maximálně nějakých třináct kilo. Svůj díl na tom mají především pláště Schwalbe Rapid Rob, které se i na zpevněném podkladu dobře odvalují a nejsou nijak těžké.
Z hlediska tuhosti není rámu co vytknout a nejvíce patrné je to v kopcích pod silovějším jezdcem. Výjezdy jsou celkově silnou stránkou testovaného kola a použitá geometrie doplněná o adekvátně dlouhý představec zajistí, že vyjedeme snad cokoli. Při pomalé rychlosti v extra prudkých stoupáních sice již musíme trochu křečovitěji svírat řídítka, abychom udrželi přímý směr, ale tak jako tak jsou kopce parádní disciplínou KTM. Ani ve sjezdech jsme si nijak nenaříkali, o něco živější geometrie je zde spíše výhodou – dovoluje zkušeně kličkovat točitým singletrackem a s narůstající rychlostí se zklidňuje, aby převládla ochota držení přímého směru. Přesně tak, jak to máme u sportovního hardtailu rádi.
Geometrie, jak již bylo naznačeno, je o něco živější, Ultra Sport 29 rozhodně není nudným kolem, které by umělo jet jen rovně. To jsme si užívali, protože ač zde nemůžeme hledat nějaké trailové přesahy, jízda dokáže být nečekaně zábavná. Nikoli z hlediska ochoty stavět se na zadní či odskakovat každou terénní hranu, která se nám připlete do cesty, ale v ohledu točivosti rozhodně. Bike, jehož řízení nás okamžitě vtáhne do hry, byť začínajícímu bikerovi může během prvních metrů přijít trochu neposedný. Je to ale pouze o zvyku a po pár kilometrech mu i méně zkušený jezdec přijde na chuť.
Pokud už byla zmínka o konstrukčních trendech, tak těmi se Ultra Sport 29 řídí třeba z hlediska zmíněných převodů či posedu, nicméně tak trochu postaru na něm nalezneme klasickou hlavovou trubku se shodným průměrem ložiska 1 1/8“ nahoře i dole, což ale v praxi ničemu nevadí. Pokud někdo nabyl dojmu, že i ve třídě klasických XC modelů je kónická hlava nezbytná, v praxi tomu tak většinou není a léty prověřená oversize klasika je z hlediska tuhosti i odolnosti naprosto vyhovující. V tomto ohledu žádné minusové body KTMko určitě nedostane. Kde ale ano, to je absence pevné přední osy. Zadní náboj se standardním rychloupínákem nám nijak nevadil a tuhost zde byla zcela dostačující, ovšem zpevnění přední vidlice právě nábojem s pevnou osou by se nám už u kola za třicet tisíc určitě líbilo. To je ale také jediná připomínka, kterou k testovanému modelu máme. A upřímně, klasický přední náboj s rychloupínákem o sobě nedává ani v tvrdším terénu moc vědět. Ještě v jednom ohledu nešlo KTM s trendy, a to provedením středového pouzdra – závitová klasika je nejméně problematické řešení, takže jsme uvítali, že zde nejsou integrovaná ložiska.
Co se týče komponentů, řazení i přehazovačka Deore pracovaly bezchybně, a také vzduchová vidlice Rock Shox Judy fungovala až nečekaně kultivovaně, s příjemně citlivým začátkem kroku. Nechyběl ani dálkový lockout, takže zde vše bez připomínek. Povedené jsou i další díly, například za zde použitý představec či sedlovku by se nemusela stydět ani kola s dvakrát vyšší cenovkou. Tolik tedy k testovanému, barevně nepřehlédnutelnému KTM.
Technické specifikace
Rám: 29“ Alloy 6061 MTB
Vidlice: Rock Shox Judy Air TK RL 29", 100 mm
Kliky: Shimano Deore MT5101, 34
Brzdy: Shimano MT 201, 180/160 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore
Kazeta: Shimano CS-M6100 10-51 (12)
Náboje: Shimano MT200 / MT401 CL
Ráfky: KTM Rocky Disc 29“
Pláště: Schwalbe Rapid Rob K-Guard, 2,25“
Řídítka: KTM Comp Flat Top, 720 mm
Představec: KTM Comp
Sedlovka: KTM Comp
Sedlo: KTM MTB
Hmotnost: 13,8 kg (vel. L)
Cena: 29 840 Kč
Jméno Nuroad není v kolekci značky Cube novinkou, ovšem tenhle univerzál dostal zcela nový rám, a to rovnou v karbonovém i hliníkovém…
Trek Slash. Testovali jsme jezdili jsme, ochutnávali jsme. Bylo potřeba se už také posadit na nějakého Treka, protože se nám zdá, že tak…