Karbonový fatbike je poměrně ultimativní záležitostí pro omezenou klientelu. Pokud však po supertlustých pláštích pokukujete a jste ochotni investovat více prostředků do stroje, na němž vyjedete třeba jen párkrát do roka, máme pro vás skvělý tip. Jmenuje se Head Randall a my jsme otestovali jeho nejluxusnější verzi s římskou trojkou na konci a s cenovkou 76 990 korun. Dáme ruku do ohně za to, že vás tento nevšední bike bude hodně bavit a k tomu na sebe upoutáte velké množství pozornosti všude, kde se s ním objevíte. Což sice zatím ještě platí o kategorii fatbike všeobecně, ale zde je vše znásobeno nádherným karbonovým rámem i samotnými nápisy Head. Toto logo jsme po léta zvyklí vídat na špičkovém zimním vybavení, takže k fatbiku má teoreticky o mnoho blíže než jiné ryze cyklistické značky. My jsme si Randall III dosyta užili v prostředí, do nějž je určen - na sněhem pokrytých pláních a lesních cestách. Jen následná rychlá obleva nám překazila plány s pořízením fotek v přirozeném „snowbikovém“ prostředí.
Již samotná hmotnost pod čtrnáct kilogramů je zárukou jízdní zábavy, neboť mezi sériovými fatbiky patří daná hodnota k těm nejnižším. Samozřejmě, že fyziku nelze oklamat a extraširoké 4,5“ pláště zkrátka musí mít určitý valivý odpor - zdaleka však není takový, aby zcela odradil od jízdy na suchém podkladu. Tam ovšem není přirozené kolbiště modelu, byť nezdolná adheze zajistí skvělou trakci třeba ve výjezdu plném kořenů či kamenů. O jistotě ve sjezdech ani nemluvě. Čím však testovaný bike zaujal od prvních metrů, to byla skvěle naladěná geometrie doplněná vysokou tuhostí rámu. Tato sestava se totiž zasloužila o vynikající ovladatelnost, jež byla v podobné míře u neohrabaně vyhlížejícího fatbiku nečekaná. Jinými slovy, stroj zatáčí s precizností standardního sportovního hardtailu a jen vyšší obvodová hmotnost kol či odlišný projev plášťů při naklopení do zatáčky na suchém podkladu jasně informují o základním určení kola. Pokud jezdec akceptuje přirozený odpor obutí, bude celkové naladění geometrie vnímat jako velmi zábavné a pohotové.
Nyní už ale do sněhu - pláště upustit na necelou jednu atmosféru a vyrážíme. První kilometry po zledovatělé uježděné silnici pěkně odsýpají, i zde je rozdíl v trakci a především bezpečnosti jízdy ve srovnání s normálním bikem zcela evidentní. Nájezd do terénu je pozvolný a střídá se uježděný sníh se sypkým, přičemž i ten ne zcela udusaný se zdá být pro jízdu bezproblémový. Míjíme první běžkaře, kteří na nás sice nejdříve házejí dost nenávistné pohledy, ale záhy zjišťují, že na středovém pásu mezi stopami (určeném pro skate) nezanecháváme žádné brázdy. Respektive jen velmi decentní otisk vzorku. Čtyři a půl palce široké kendy jsou zkrátka velmi dobrou volbou, a to i ve složitěji sjízdných pasážích. Mezi ně patřil třeba částečně zledovatělý výjezd jakýmsi korytem, kde sice zadní vzorek párkrát lehce prohrábl, ale vždy se znovu chytil a stoupání se zvědavými přihlížejícími bylo pokořeno.
Největší zábava ovšem přišla ve sjezdech, v nichž si po krátké době získalo kolo takovou naši důvěru, že jsme si brzy dovolili i nějakou tu parádičku. Na první pohled zavalitě vyhlížející bike (jako kterýkoli jiný fatbike…) totiž nijak neprotestoval nejen proti nadhození předku do vzduchu, ale ani proti odlepení obou kol od země. Po krátkém sžití tak jezdec dokáže trochu nižším, ovšem dostatečně účinným bunny-hopem překonávat běžkařskou stopu, když musí třeba ve sjezdu přeskočit z její jedné strany na druhou, aniž by ji při souběžné jízdě poškodil.
K jízdě po sněhu tedy nelze mít jedinou připomínku, bike se na něm chová skutečně velmi jistě a použitá geometrie je dostatečně stabilní, a současně pohotová, chceme-li kolo „zlomit“ do ostré zatáčky. Brzdy Shimano SLX jsou v těchto momentech spolehlivým a výkonným společníkem. Řazení Sram GX funguje bezchybně a systém 1x11 se zdá být pro fatbike ideální. Nabídne dostatečné zpřevodování i pro prudké výjezdy. Ještě lehčí převod již není potřeba a totéž platí o nejtěžším 30/10. Na běžný sportovní bike by byl nedostačující, ale zde nejsou rychlosti tak velké. Navíc na sněhu působí sjezdy pocitově rychlejší, takže nějaká čtyřicítka z kopce se zdá být skutečně už dost - ať už je bílý podklad ujetý a ztvrdlý, či nikoli.
Vraťme se ale na chvilku zase na suchý povrch, tedy ten beze sněhu. Pokud se smíříme se sníženou akcelerací, jež logicky se všemi fatbiky souvisí, zjistíme, že je testovaný model celkem použitelný i na normální jízdu. Sice to nedává přílišnou logiku, ale i přes vynaložení větší síly není jízda zas tak moc vzdálená běžnému horskému kolu, stačí pláště nafouknout na nějakých jeden a půl atmosféry. Ve srovnání s ekonomičtějšími fatbikovými konkurenty je pak Randall III standardnímu hardtailu v těchto momentech výrazně blíže. Proto může svádět i k vyjetí, není-li venku ono pověstné „bílé bláto“. Posed je totiž úplně standardní, pedály trochu dále od sebe jsou pouze otázkou zvyku, a po pár minutách jízdy je zcela přestaneme vnímat. A pakliže se chceme plně vyžívat i v zimní horské terénní cyklistice, přičemž bychom měli rádi pouze jediný bike, nabízí se varianta pořídit si ještě jedna kola s trochu užšími plášti, například standardu 27,5+. Jediné, co v takovém případě může lehce chybět, je odpružená vidlice. Třeba Rock Shox Bluto by se skvěle hodil, bude-li chtít majitel daného fatbiku na tomtéž kole jezdit nejen v zimě. Ale současně není odpružená vidlice určitě nutná, jen je možností dalšího tuningu.
Head Randall III je každopádně skvělým fatbikem, o čemž ostatně přesvědčí i použité osazení. Díly Controltech, nádherné, vyloženě luxusní sedlo Prologo – zde se prostě na ničem nešetřilo. Pokud byste však nechtěli tolik utrácet, máte možnost pořídit si některý z nižších zástupců shodné série. Doporučíme vám kterýkoli z modelů Randall, ať už bude mít karbonový rám, či nikoli.
Rám: Carbon fatbike 26“
Vidlice: Carbon
Kliky: Sram X1 30z
Brzdy: Shimano SLX, 160 mm
Řazení: Sram GX Trigger
Přehazovačka: Sram GX
Kazeta: Sram CSXG 1150 10-42 (11)
Kola: JP73T / KT-M
Pláště: Kenda Juggernaut 4,5“
Řídítka: Controltech
Představec: Controltech
Sedlovka: Controltech
Sedlo: Prologo Kappa Evo
Hmotnost: 13,85 kg (vel. 45, s pedály)
Cena: 76 990 Kč
Třicetileté výročí oslavil legendární kalifornský výrobce reinkarnací modelu Pine Mountain, s nepřehlédnutelným „retro“ ocelovým rámem,…
I když si v konfigurátoru domácí značky Maxbike lze vybrat na některé modely odlišný rám, nejdražší dámské verzi prostě snížená horní…