Z nabídky značky Head jsme si tentokrát do testu vybrali silniční model I-Speed III, který nás oslovil nejen atraktivním designem, ale především nabízenými parametry. Nabízí totiž naprosto bezkonkurenční tuhost, dobře naladěnou geometrii a k tomu jako bonus hydraulické kotoučové brzdy. Přitom nás jeho pořízení nemusí zruinovat, neboť kompletní sada Shimano 105 náleží „pouze“ do vyšší střední třídy, přestože svou funkcí se nenechá zahanbit ani luxusnější ultegrou. Každopádně za cenu 64 990 korun v případě testovaného modelu dostaneme nejen bezvadně pracující osazení, ale kvalitní karbonový základ. Na něm výrobce nešetřil, o čemž vypovídá i použití celokarbonové přední vidlice. Přítomnost karbonového sloupku je zásadním stavebním kamenem, je-li požadavkem schopnost znatelně tlumit otřesy. Asi není nutné dodávat, že v dané cenové relaci většina výrobců vsadí u vidlice na kombinaci karbon/dural, zvlášť když je sloupek pohledu skrytý. Už za tento prvek si od nás tedy Head odnáší pochvalu.
Monokokový rám ctí konstrukční modernu, nemůže chybět kónická hlava či decentní sloping s mírným zalomením horní trubky. Zásadnější jsou však použité profily trubek, zvlášť té spodní a sedlové. Částečně matně černé lakování a podélné prvky grafiky to celkem umně maskují, ale průřezy jednotlivých rámových partií jsou opravdu značné. Vždyť spodní trubku velká chlapská ruka ani celou neobejme. Ve jménu tuhosti je řešena také zmíněná sedlová trubka, směrem dolů přecházející z kruhového profilu ve čtvercový a následně obdélníkový, takže se ke středovému pouzdru značně rozšiřuje. U takto koncipovaného předního trojúhelníku se nelze divit, že jakýkoli náznak torzní či boční poddajnosti je pro testovaný rám zcela neznámým pojmem. Totéž platí u zadní stavby s vyšším obdélníkovým průřezem řetězových vzpěr. U těch sedlových se konstruktéři nevydali cestou tak výrazného konstrukčního minimalismu, jak jsme zvyklí od některých jiných karbonových strojů, což však není na škodu. Dokonce tady nalezneme standardní horní „brzdový“ můstek. Ten je spíše odkazem na zažitou klasiku nežli nutností.
Líbí se nám řešení vnitřního vedení řadicích lanek. Ve jménu moderny a nezbytné integrace byla sice tažena útrobami, ale zespodu pod středovým pouzdrem jsou jednoduše přístupná. To výrazně zjednodušuje servisní úkony související s jejich výměnou. Vnitřkem rámu vede také hadička k zadní brzdě, což mechanikům nemá proč vadit, neboť tam pravděpodobně zůstane po celou dobu životnosti kola.
Osazení na jedničku
Současná generace sady 105 pracuje precizně, převody mění s nízkými ovládacími silami, velmi přesně a takřka bezhlučně. Compact převodníky 50/34 s kazetou 11-32 prakticky neznají omezení. Bez většího tréninku s nimi zdoláme i alpská stoupání, aniž bychom byli ochuzeni o dostatečně rychlý převod pro sjezdy. Zapletená kola DT-Swiss R24 Spline působí hodně bytelně a společně s rámem mají zásluhu na vynikajícím přenosu síly. Ke krásným detailům patří náboje s Centerlock uchycením kotoučů a na první pohled se kola tváří celkem draze, byť menší redukce obvodové hmotnosti by nebyla na škodu. Pláště Schwalbe Lugano jsou však tím, co touhu akcelerovat navyšuje. Přestože jsou zde obuty standardní třiadvacítky, tak by se do přední vidlice i zadní stavby bez problémů vešly pláště 25 milimetrů, čímž by se ještě navýšil komfort.
K povedeným patří všechny komponenty s luxusním logem americké značky Controltech, které nalezneme na představci, řídítkách, sedlovce i podsedlové objímce. V případě sedla se jedná o závodně tvarovaný model, upřednostňující nízkou hmotnost před výraznějším polstrováním. My jsme si na jeho o něco tvrdší středovou část po chvilce zvykli, nicméně právě sedlo je komponentem, který by nemusel vyhovovat úplně každému. Naopak šíře řídítek i provedení jejich horní úchopové části patří k tomu nejpohodlnějšímu.
Nyní již hydraulické kotoučovky Shimano. Nejprve se zastavme u samotných pák Dual Control. Pokud se někdo obává snad až příliš rozměrné hlavice vyplývající z integrace expanzní nádobky, jsou tyto obavy zbytečné – z hlediska ergonomie je vše v naprostém pořádku a páky se skvěle drží i za samotnou hlavici, jež bezvadně padne do dlaně třeba při delší jízdě po rovině. Ergonomie je příkladná i u řadicích páček, takže v tomto směru není silničním kotoučovkám co vyčíst. Brzdný výkon je z našeho pohledu ideální a 140mm kotouče se pro silniční kolo na hydraulice jeví jako naprosté optimum. Jednoduché dávkování brzdné síly, perfektní účinnost i za mokra a příjemný krok pák – tak lze shrnout dojmy z brzd.
Rychlý I-Speed
O perfektní tuhosti rámu již byla řeč, přičemž tato vlastnost je patrná nejen při akceleraci či jízdě ze sedla do kopce, ale i v zatáčkách. Pevné osy? Na co? Head spojil kotoučovky s klasickými rychloupínáky a výsledek je působivý, při naklopení do zatáčky lze vodit I-Speed III skoro s přesností chirurgického skalpelu a geometrie poslouchá na slovo. Přesto se však při prvotním osahání jeví testovaný model jako naprostý kliďas upřednostňující jízdu přímým směrem. Ovladatelnost je tedy naladěna tak, aby nevyžadovala od jezdce přílišné korekce směru, a až ve chvíli, kdy je třeba položit kolo do zatáčky, o sobě dala vědět v tom nejlepším světle. Díky tomu tento Head rozhodně nevyvede z míry ani úplného asfaltového začátečníka, přitom i zkušenější jezdec bude nadmíru spokojen.
Z hlediska nabízeného jízdního komfortu patří I-Speed III k průměru své kategorie. Předek tlumí vibrace o něco lépe, než jsme u většiny diskových silničních modelů zvyklí, v případě zadní části se nabízí další prostor k navýšení schopnosti pohlcovat otřesy, a sice instalací karbonové sedlovky. Díky slopingové geometrii může být sedlovka více vysunuta, což je pro předozadní propružení při přejezdu nerovností nemalá výhoda.
Hmotnost kola ve velikosti 53 je 8,45 kilogramu. Naši pochvalu si odnáší nadstandardní variabilita posedu u všech nabízených velikostí, daná jak 3,5 cm vysokou sestavou karbonových podložek pod představcem, tak i sedlovkou s přímým zámkem. A pokud vás testovaný stroj zaujal, ovšem patříte k zastáncům klasiky, můžete zvolit tentýž model s označením I-Speed I a se standardními ráfkovými brzdami.
Rám: Carbon TPR
Vidlice: Carbon TPR
Kliky: Shimano 105 50/34
Brzdy: Shimano BR505, 140 mm
Řazení: Shimano 105
Přehazovačka: Shimano 105
Přesmykač: Shimano 105
Kola: DT-Swiss R24 Spline
Kazeta: Shimano 105 11-32
Pláště: Schwalbe Lugano, 23 mm
Řídítka: Controltech One
Představec: Controltech CLS
Sedlovka: Controltech CLS
Sedlo: Head
Hmotnost: 8,45 kg (vel. 53)
Cena: 64 990 Kč
Cestovat na kole znamená vybrat si to správné kolo. Podle toho, kam na svých cestách, někdy velmi dobrodružných, někdy méně, budeme mířit.…
Skylab 9.0 je nejvýše postavenou duralovou devětadvacítkou v nabídce značky Galaxy, nad ní se nalézá už pouze karbonový topmodel Perseus.…