logo
Vyhledat
Cyklistický magazín
  • Zprávy a články
    • Cesty
    • Elektrokola
    • Oblečení na kolo
    • Rozhovory
    • Různé
    • Servis kol
    • Sport
    • Strava
    • Technika
    • Testy kol
    • Výstavy
    • Zprávy redakce
    Všechny články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
  • Předplatné
  • Kontakt
Menu
  • Homepage
  • Zprávy a články
  • Testy kol
  • Test, Haibike Xduro Allmtn RX 27.5

Test, Haibike Xduro Allmtn RX 27.5

Přestože německý Haibike vypustil do světa nová elektrokola s motory Yamaha, jeho populární modely Xduro neztratily nic ze své atraktivity, a díky kombinaci perfektní konstrukce a vyspělého pohonu nabídnou pořádnou porci zábavy i v náročném terénu. My jsme testem prohnali full na 27,5“ kolech a tenhle all mountain se zdvihy 150 mm a výkonným motorem Bosch poskytl víc než jen šlapání s menší námahou.

Nabito nejen proudem

Sourozenci s dražším osazením sice na zapletených kolech CrankBrothers či Mavic vypadají exkluzivněji, ale námi testovaná dostupnější verze se rozhodně nenechá, co se týče designu, zahanbit. Rám z profilovaných trubek nese typické spodní oko pro montáž motoru, konkrétně nejnovější řady Performance s vyšším krouticím momentem, a disponuje několika vstupy pro kabeláž či bovdeny. Kónická hlavová trubka, sloping navýšený ještě o prohnutí horní trubky nebo vytvarovaná výztuha před napojením sedlové trubky a k tomu čtyřčepová zadní stavba s tlumičem, který na první pohled mate dojmem plovoucího uchycení. Zdání klame, a tlumič přestože vstupuje do sedlové trubky, je spodním okem uchycen napevno nad motorem.

Chválíme precizní zpracování rozměrných čepů zadní stavby, které kombinují závitové vložky a šrouby, takže v případě poškození ložiska nedojde k takové újmě samotný rám. Zadní pevná osa je v tomto případě samozřejmostí, o té přední nemluvě, ale co zaujme, to jsou detaily vstupů zmíněné kabeláže. Celkem rozměrné otvory jsou zaslepené plastovými krytkami, skrz které vede kabeláž. Pro demontáž a servis tak po odšroubování krytek vznikne dostatečně široký otvor pro pohodlnější přístup kvůli protahování vedení útrobami rámu.

Rám je tedy konstrukčně velice vyspělý a v podstatě na něm nalezneme všechny ze současných trendů, úchyt zadní brzdy je totiž PostMount a rovnou na 180mm kotouč.

Proti rázům od terénu chrání jezdce jednotky Fox, přičemž vpředu lze zdvih regulovat v rozmezí 120-150 mm a navolit si jeden z kompresních režimů CTD. Pevná 15mm osa je jistotou, i když vzhledem k hmotnosti kola a určení pro tvrdší zacházení bychom zde mnohem raději viděli model s 34mm průměrem vnitřních noh než štíhlejší verzi. Na vynikající projev jak v pojídání nerovností, tak celkovou hladkost chodu to ovšem nemělo vliv. Spolu s tlumičem nabízejícím stejnou kombinaci kompresních režimů se jednalo o dokonale sehranou dvojici, která jezdce díky poměrně hluboce působícímu zdvihu nechala v klidu i v poměrně kritických pasážích. Co se týče geometrie rámu a chodu odpružení, k motorce to prostě nemá tak daleko.

To hlavní je ale pod kapotou, v našem případě v jakémsi obřím středovém pouzdru. Motor kombinuje horní napínací kladku kvůli zamezení kontaktu řetězu se spodní kyvkou zadní stavby, takže je na hnacím pastorku v záběru menší počet zubů, ovšem daná kombinace držela spolehlivě. Standardní baterie i motor jsou ovládané novým displejem Nyon a zde si Bosch opravdu udělal radost, tedy co se počtu nabízených funkcí týče.

Rozměrný displej má ovladač jak na svém těle, tak v dosahu jezdcova palce a navíc kromě tlačítek přepínání výkonu polepšil o malý joystick. Ten usnadňuje přepínání jednotlivých zobrazovaných funkcí, protože tenhle displej není jen informátor o stavu baterie, dojezdu a rychlosti, ale je navigací, plánovačem trasy, fitness trenérem a MP3 přehrávačem, případně počítá, kolik jste jízdou na elektrokole ušetřili benzínu, peněz nebo zachránili stromů. Když už nevíte kudy, GPS vám třeba spočítá a najde trasu dle stavu baterie, prostě zase o krůček dál od samostatného myšlení. Ne, vážně, tolik funkcí sice okrádá o požitek ze samotné jízdy, ale kdo má tohle rád, bude z displeje nabitého možnostmi doslova u vytržení.

Trochu motokros?

Posed na kole je díky zaměření jasný, prostě ruce ideálně nahoře, jezdec víc vzadu a orientace spíše na směr mírně dolů nebo hravě nahoru a s dostatkem potenciálu k parádičkám kdekoliv. Motor si v režimu Turbo umí na lehčí převod pohrát s jízdou po zadním, ale jinak je bike díky délce zadní stavby stabilní oporou i v prudších výjezdech. Tam jsme pomoc motoru ocenili nejvíc, i když delší mírné stoupání se s jeho pomocí rovněž přeměnilo v zábavnou švihovou část vyjížďky. Hmotnost v těžišti, jeho nižší pozice a už tu máme dokonale zatáčející stroj, který bychom v prudších sjezdech klidně vybavili o stupeň položenějším úhlem hlavy. Nárůst stability ve sjezdech by možná prospěl, ale na druhou stranu, jakmile si na obratnost zvyknete, dokážete z enduro potenciálu vyždímat opravdu hodně. Zatímco do zatáček kolo nijak neprotestuje, ostřejší jízda ze sedla už není o XC přítlaku na předek a razanci. Tady je to spíš ve stylu mx, takže máte neustále chuť přidávat na výkonu do pedálů a tahat řídítka nahoru, abyste překážky zvládali víc po zadním. Rychlá únava rukou daná hmotností celku ovšem přinese rychlé vystřízlivění a jezdec si uvědomí, že trénovat by měl kromě nohou také ruce, ty zde čeká při agresivnější jízdě větší zátěž než u kola bez motoru. Ovšem snaha o průjezd zatáčkou pod plynem a s prohrábnutím zadního kola se zde nekoná, je to kolo a ne motorka, takže hmotnost v těžišti drží vše hezky při zemi, tak jak to má být, a smyk se koná jen pod brzdou. Vzorek plášťů je totiž jistým vedením celkem nekompromisní za každé situace. Do vzduchu ale tuhle hračku dostanete, i když to je docela chlapská práce, na druhou stranu na skocích je kolo skvěle vyvážené.

Co se týče dojezdu, hodně záleží na volbě režimu a také profilu terénu, protože i na Turbo můžete v méně kopcovitém terénu najet 40 km, a naopak extrémní převýšení vám po dvacítce ukáže stopku. Nejsilnější režim ale nemusí být nutně v permanenci, protože i na Tour a Sport to jede svižně, a kdo si chce dát víc zabrat, Eco ho po rovinách doveze i přes stovku. Ve všech případech to ale bude dost zábavná jízda a díky zdvihovému potenciálu se opravdu není třeba obávat toho, že by byl nějaký terén příliš drsný.

Fotogalerie kola ZDE

Technické specifikace

Rám: Al 6061, 150 mm

Tlumič: Fox CTD LV

Vidlice: Fox 32 Talas, CTD, 120-150 mm

Motor: Bosch Performance, 36V/250W

Baterie: Bosch Li-Ion, 400 Wh

Brzdy: Shimano Deore XT

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Náboje: XLC EVO, 15 mm, 142x12 mm

Pláště: Schwalbe Hans Dampf, 27.5x2.25

Ráfky: DT Swiss 533

Kazeta: Shimano Deore XT, 11-36

Sedlo: Xduro AMT

Sedlovka: Kind Shock LEV-DX

Řídítka: Xduro Lowriser 740 mm

Představec: Xduro

Hmotnost: 21,92 kg

Cena: 119 000 Kč

DALŠÍ ČLÁNKY

Test, Maxbike Arcalis

Silniční kola domácí značky Maxbike sice mají svoji top kategorii na karbonových rámech, ovšem ani dostupnější verze na hliníkovém základu…

  • Datum: 22. 07. 2015
  • Kategorie: Testy kol

Test, 4EVER Fever

Nejvýše postavený dámský bike v kolekci domácího 4Everu je sázkou na jistotu – z hlediska použité geometrie, svými koly průměru 27,5“ a v…

  • Datum: 22. 07. 2015
  • Kategorie: Testy kol
logo

Cykl.cz je jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších internetových magazínů o cyklistice. Je připravován společně s jediným tištěným cyklistickým 14-ti deníkem o cyklistice v ČR - CYKLOSERVIS, který zakoupíte v síti cyklistických prodejen a novinových stánků.

Kontakt
Redakce

Telefon: +420 602 314 424
Email: miloskaspar@seznam.cz

Kde jsme
Sociální sítě
Užitečné odkazy
  • Zprávy a články
  • Hledej zboží
  • Hledej značku
Časopis Cykloservis
  • Předplatné
  • Kontakt
© Cykl 2025. Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami používání. | IT Nahoru