Kombinace vysokého zdvihu a největšího průměru kol v nás až na výjimky vzbuzuje leckdy smíšené pocity, takže jsme do testování prototypu Ghost SL AMR X 6 Al na rakouských trailech šli s určitými předsudky. Po pár kilometrech jsme se ovšem museli pokárat a všechny obavy zahodit, protože konstruktéři se s devětadvacítkami a 140mm zdvihem vzadu popasovali opravdu mistrně, takže zde můžeme představit jednu z několika světlých výjimek, na kterých je radost prohánět se v těžkém terénu.
Detaily a zase detaily
O jednotné platformě celoodpružených modelů AMR s univerzálním uchycením tlumiče na otočných nosnících už jsme psali a tenhle rám z ní rovněž vychází. Ovšem, co nemůže uniknout konstrukce znalému oku, jsou všechny detaily. Přední rámový trojúhelník je klasikou vycházející ze střihu modelu Riot, takže tapered hlavová trubka a ostřejší linie hned za ní, kde navíc velkými otvory vstupuje dovnitř veškerá ovládací „kabeláž“. Bohužel absenci těsnicích krytek a snadný přístup vody do rámu při mytí si zde dovolíme napomenout. Výrazný sloping a výztuha před sedlovou trubkou jsou rovněž typickým prvkem, ovšem, kde se hodně pracuje s detaily, je celá sedlová trubka a středové pouzdro. Horní díl sedlové trubky má hydroformingem vytvarovanou partii pro umístění předsazeného čepu vahadla a pod ním je navařená spodní část. Ta kombinuje jak zbývající část sedlové trubky, tak svařenec středového pouzdra, který je tvarově dost složitý a na spodní trubku se napojuje až v místě uchycení předního šroubu nosných ramen tlumiče. Celým tímto dílem procházejí bovdeny a hadice k přehazovačce, zadní brzdě a teleskopické sedlovce, takže uvnitř musí být dostatek místa, aby bylo možné je přesně nasměrovat do otvorů v zadní části. Odtud nenápadně pokračují skrz kované nosné „X“ rameno řetězových vzpěr až do jejich útrob a vychází nepozorovaně až vzadu. Minimální ohyb bovdenu i hadice je dokonalým řešením, ovšem mechanik se při výměně asi trochu zapotí. Pro případnou montáž přesmykače typu side-swing je spodní trubka vybavena zakrytým otvorem pro bovden.
Zadní stavba čtyřčepové konstrukce pak rovněž sází na vytříbený design a čep před osou náboje je díky utopení sedlových vzpěr nenápadně v přetažení těch řetězových konstrukční libůstkou. To platí i pro Disconnect unašeč zadní brzdy, který je jištěný k sedlové vzpěře, ale dole se opírá přímo o osu náboje, nikoliv o rám. Rozložení brzdných sil je tak mnohem méně závislé na pevnosti sedlové vzpěry a jde mnohem více do zadního kola. Pevná boostová osa je samozřejmostí zde i vpředu a z drobných detailů, které podtrhují celkovou vyspělost rámu, nelze opomenout i plochý spojovací můstek sedlových vzpěr, protažený směrem dolů. Mimochodem tato partie nabízí dostatečnou světlost i pro širší plášť.
Možná se zde až příliš zabýváme detaily rámu, ale přestože jsme jezdili prototypovou verzi s nestandardním osazením i barevným provedením, platforma je společná i pro modely s pružinovými tlumiči značky Cane Creek, jíž se stal Ghost exkluzivním partnerem. Rám a jeho pojetí je tak společný pro celou řadu devětadvacítkových i sedmadvacítkových modelů značky.
Neohroženě (téměř) kdekoliv
Když zkombinujete 29“ kola se zdvihy 150 mm vpředu a 140 mm vzadu, nelze očekávat, že by kombinace dokonalého žehlení nerovností průměrem kol a vyššího zdvihu jezdce v něčem omezovala. Geometrií patří rám k těm, jež okamžitě padnou do ruky a proti aktuálním trendům si zachovává některé typické vlastnosti. Předně je to vyšší pozice řídítek, a tudíž vzpřímenější posed, horní trubka nepatří aktuálně k nejdelším a výška středového pouzdra je spíše na horní hranici ideálu optimálního pro hladké proplouvání zatáček. Tím ale drobné ghostovské odlišnosti od hlavního proudu končí, protože jinak jsou v dokonalém mixu koktejlu ovladatelnosti všechny přísady, které tam mají být. Zadní stavba svojí délkou 438 mm výrazně napomáhá k perfektní točivosti a 67° úhel vidlice zvyšující celkovou stabilitu by neurazil ani leckteré enduro.
Tenhle ve výsledku ideálně namixovaný koktejl úhlů a délek pak působí na tratích doslova opojně, a kdo se před kombinací slov devětadvacet, trail a vyšší zdvih s hrůzou křižoval, půjde pokorně odprosit. Bike totiž nabídne dokonalou ovladatelnost jak při jízdě na rovině, kde dokáže celkem solidně švihat, aniž by jezdci připomínal své trailovo/endurovské geny, tak s až překvapivou obratností umí řezat utažené zatáčky kolem stromů. Na devětadvacítku celkem položená hlava nabídla i tak velice slušnou točivost, takže stačí kdykoliv vyslat pokyn do řídítek a kolo hned změní směr. Rozvor to sice lehce koriguje, ale krátká zadní stavba vám hned odpoví bleskovou reakcí. Ve vyšších rychlostech sice není stabilita taková, jako na typickém enduro kole známém plynulým protažením zatáčkou v ostrém náklonu, takže přece jen je třeba se místy krotit a také 140 mm zdvihu vzadu ukáže i přes vynikající citlivost a doslova vyjídání nerovností do dna v rozbitých pasážích určité limity. Ve sjezdech tedy není problém užívat si v točivých pasážích, a přitom se díky průměru kol a rozvoru spolehnout na dostatečnou stabilitu. Seskoky výrobce sice omezuje drobným písmem na spodní trubce do 122 centimetrů výšky, ale popravdě, hloubka zadního odpružení a schopnost kola jezdci maximálně ulehčit přitlačení zadku k zemi doslova láká k překonávání této hodnoty. Měkčí zadní odpružení jsme ale postupně přitvrzovali tlakem v tlumiči, takže čtvrtinové zanoření bohatě postačí. Ve vzduchu se pak s bikem perfektně manévruje, takže třeba i na rovině není těžké dostat jej do vzduchu a přeskočit nerovnost nebo vyskočit z vyjeté koleje.
Výkon v opačném směru, tedy do kopce, rovněž nijak nezaostává, ale tady bylo znát ghostovsky typické lehké propružování, takže jsme občas sáhli po páčce komprese a nastavili střední úroveň, abychom zadek zklidnili. Jinak je ale geometrie ve stoupáních celkem přívětivá, byť pro ostřejší stojky je třeba razantnější přesun těžiště dopředu.
Model SL AMR X 6 AL není ani enduro, ani maratonec, je to spíše variace trailbiku do těžšího terénu s bonusem vyššího zdvihu vpředu, a pokud někdo hledá univerzální All Mountain, tedy kolo pro všechny styly, najde v něm optimální volbu.
(sériové osazení)
Rám: SL AMR X 29 Alloy, 140 mm
Tlumič: Rock Shox Super Deluxe RC3
Vidlice: Rock Shox Yari RC Solo Air, 150 mm, Boost
Kliky: Race Face Aeffect, 30z
Brzdy: Sram Guide R, 200/180 mm
Řazení: Sram GX Trigger, 1x11
Přehazovačka: Sram GX1
Náboje: Ghost Light, 110x15 / 148x12 mm
Ráfky: Race Face ARC 27
Pláště: Schwalbe Magic Mary / Hans Dampf, 2.35“
Kazeta: Sram PG 1130, 11-42
Sedlo: SDG Fly
Sedlovka: Kind Shock LEV Integra
Řídítka: Ghost Rizer Light, 780 mm, 35 mm
Představec: Ghost AS-M04
Hmotnost: 14,45 kg
Cena: 76 990 Kč
Vlně pluskových hardtailů s vyšším předním zdvihem pro dovádění na trailech či jízdu v náročném terénu neunikla ani značka Merida a jejich…
Model Zerga FS6.7 značky Devron je primárně trailovým bikem, s 27,5“ koly, sto čtyřicítkovým zdvihem a vynikající ovladatelností. Přestože…