Jestli si některý výrobce razí tak trochu vlastní konstrukční cestu, pak je to jednoznačně Ghost se svými modely Lector. Zatímco pevný rám spoléhá na prohnutou zadní stavbu s funkcí imitující listová pera, aktuální odpružený XC model Lector FS LC je kombinací geometrie vycházející ze SuperFit technologie, virtuálního zavěšení TractionLink a vyšších zdvihů lehce na pomezí XC a trailového ježdění.
Detaily nejen pro výkon
Otestovali jsme cenově nejdostupnější variantu Essential, již s dražšími sourozenci pojí především propracovaný karbonový rám s jednodílnou karbonovou zadní stavbou a rovněž dvojicí karbonových vahadel. Tak trochu variace na DW link a virtuální závěs, pojmenovaná TractionLink a zajišťující pohyb osy zadního kola vzhůru po kolmici, nikoliv kružnici. Jak už lze vytušit z názvu, systém je zde pro maximální trakci zadního kola, což můžeme s ohledem na vynikající projev odpružení v reálu jen potvrdit. Rám celkově vychází ze zdvihově výše posazené předlohy Riot a rovně střižená horní i spodní trubka jsou charakteristické už na první pohled. Na rozdíl od hliníkových variant se zde nekoná vnější vedení bovdenů pod plastovým krytem spodní trubky, nýbrž vše putuje za hlavou prostornými vstupy s plastovými kryty dovnitř do rámu. Rovněž před středovým pouzdrem je krytý servisní vstup a do zadní stavby vstupuje jen bovden přehazovačky, kdežto hadice brzdy už je prakticky tažena vnějškem. Pro jednoduchost servisu pak konstruktéři použili stejný rozměr ložisek čepů vahadel a v „jezírku“ pod tlumičem vytvořili otvor pro odvod vody, jejž je ale nutné čas od času pročistit třeba drátem, aby se nezanesl. Zadní stavba má asymetricky řešené řetězové vzpěry, boostovou rozteč patek a gumoplastovou ochranu proti řetězu snad na všech místech, kde s ním hrozí kontakt. Tradiční úchyt brzdového třmenu našroubovaný na sedlovou vzpěru zevnitř a posazený na osu náboje je pak rovnou na 180mm kotouč a patka přehazovačky na protější straně je moderní provedení Sram UDH. Bohužel jsme neměli model s integrovanou teleskopickou sedlovkou EightPins, pro niž je dole v sedlové trubce otvor na jisticí šroub, ale výše posazený model zhruba o 25 tisíc korun dražší už ji v základní výbavě má.
Co ale ocení maratonci, pro něž je s ohledem na stodvacítkové zdvihy (M-XL) na obou osách (velikost XS-S má 100mm zdvihy) tenhle model primárně určen, je možnost montáže dvojice košíků na bidon, kdy jeden je na spodní trubce a druhý pod tou horní. Bike má v základu magneticko-mechanické držáky systému Fidlock, takže jsme vyzkoušeli obě pozice a bidon držel spolehlivě.
Tak trochu nezvykle ovšem vypadá pro maraton i XC geometrie kola nebo krátký představec, což jsou všechno důsledky SuperFit konceptu vycházejícího z porovnání celé řady nasbíraných dat, aby ve výsledku přinesly ideálně střižené kolo jezdci dané výšky. Na tohle se prostě musíte posadit, abyste pochopili, sžili se s kolem, a buď si jej zamilovali, nebo zjistili, že tohle provedení nemusí být pro vaši konstituci těla to pravé. Každopádně tím ale předbíháme, protože jsme stále u základu, kde rám sází na odpružení Fox se sdruženou blokací z řídítek, mix dvanáctkových sad Deore a XT, brzdy SLX, ačkoliv katalogově je nahlášena Formula Cura, kola Rodi a pláště Schwalbe. Vše nikoliv pro maximálně odlehčený XC režim, ale spíše někde na pomezí maratonu, trailu či Down Country, byť hlavový úhel tomuto trendu zrovna neodpovídá, ale jízdní vlastnosti svým přesahem ano.
Umí víc, než čekáte
Pomineme nejmenší dvě velikosti na stovkových zdvizích a testované emko jeho chováním a projevem odpružení okamžitě pasujeme na maratonce s trailovým přesahem. Tedy pokud vám sedne geometrie, která spoléhá na čistě XC úhel hlavy, delší hlavovou trubku, výraznější reach lehce umírněný krátkým představcem, strmější sedlový úhel pro usazení jezdce víc v těžišti kola a pocitově delší zadní stavbu (kratší má XS a S). Tohle všechno nejde zase tak moc s trendy pokládajícími stále víc vidlici nebo zkracujícími zadní stavbu pro nárůst délky přední části kola, je to někde mezi využitím jen části trendů a nastolením vlastních pravidel. Emko výrobce doporučuje pro jezdce s výškou 172-180 cm, s čímž naprosto souhlasíme, ale nějaký lehký dvoucentimetrový přesah by kolo zvládlo, zvlášť u jezdce, jenž by chtěl spíše kratší kolo a nechtěl sedlat už výrazně delší elko. Pro jezdce s výškou u horní hranice bude geometrie optimální, posed mu i přes krátký představec nepřijde tak natažený a rovněž s rozvorem se popasuje lépe než jezdec u spodní výškové hranice. Pro toho bude kolo blíže k trailovému stylu než obratnému maratonskému pojetí, takže shrnuto podtrženo: je delší, i přes točivý úhel hlavy stabilnější, a přestože se s ním neotočíte na pětníku, ve výsledku vás bude hodně bavit. Začne to už samotnou akcelerací, kdy chuť vyrazit kupředu a s naprostou lehkostí zvládat jak rychlé rovinky, tak táhlé výjezdy, je až návyková. Jen lehké pohupování v rozmezí sagu tlumiče při jízdě v sedle nijak neruší a navíc poloha čepu vahadla vůči řetězu umí při záběru ze sedla odpružení lehce přitvrdit, takže se nerozhoupe. Kdo chce větší výkon, zamkne obě jednotky a může spurtovat, tedy ne v terénu, tam je lockout až zbytečně tvrdý a jezdec by se ochudil o skvělou trakci plášťů, protože podvozek je opravdu silnou stránkou tohoto biku. Ať už jsme zdolávali prudší výjezd bez nutnosti nějak výrazně přesouvat těžiště nad řídítka, kde je už vlastně z podstaty geometrie, nebo valili naplno přes série kořenů, případně vychutnávali ostřejší sjezd, tam všude zadní kolo dokonale sedělo na podkladu a kopírovalo terén. Citlivost zadní stavby na nejmenší nerovnosti je dokonalá a zdvih působil lehce lineárnějším a hlubším dojmem trailbiku s progresivitou narůstající až od poslední třetiny než progresivní charakteristikou XC kola. Kdo chce víc výkonu a sportovnější projev, bude muset tlumič víc nafoukat, jinak má pod sebou opravdu komfortní odpružení, což platí i pro přední vidlici. Tam navíc její 34mm nohy a vnější StepCast odlehčená konstrukce velice slušně podrží i v zatáčkách pod brzdou, kde není patrná tendence k nějakému kroucení.
I rám je celkově hodně tuhý, jen nepatrná flexe byla vidět v oblasti vahadel, ale to hovoříme o metrákovém jezdci a silovém záběru do pedálů. Ten je, jak už jsme zmínili, vždycky vyslyšen ochotou kola vyrazit kupředu, a jakmile jezdec lehce nalehne na řídítka, nemá problém držet tempo a díky ideální pozici těžiště proplouvat všemi zatáčkami v plné rychlosti. Pro ni je Lector zrozen a dokazuje to jak na rychlých úsecích s dokonalým vedením směru, tak v sériích klopenek a ve sjezdech, kde je obrovská míra jistoty tím, co jezdci dovolí jet maximum, aniž by se bál, že jej kolo někde vytrestá. Spolu s vynikajícím odpružením a celkem univerzálním vzorkem plášťů schopných i v zimním blátě, byla radost zdolávat každý terén. Jediné místo, kde geometrie ukázala své hodnoty také v opačném světle, jsou utažené zatáčky a nízká rychlost. Tam si delší reach i rozvor vyžádá razantnější povel do řídítek, případně nějaké nadjetí si (protiprotáčecí blokace hlavového složení zde nijak neomezovala) nebo využití zadní brzdy. Tohle prostě není krátké XC, jak jsme jej znali, ale stroj mnohem schopnější ve sjezdech, kde se bude i přes ostřejší hlavový úhel díky zmíněnému delšímu reachi vyžívat v maximální rychlosti. Pro ni byl stvořen a směrem dolů opravdu dokáže vykouzlit úsměv na rtech, aniž bychom někde cítili, že už jsme na limitu zdvihu či geometrie. Snad jen to sedlo v rozkroku nás rozmazlené teleskopkami občas limitovalo, ale to je námět na tuning či výběr dražší verze. Testovaný model v podstatě až na počet zubů převodníku, kdy by si ve sjezdech nebo na rovině zasloužil o dva víc kvůli šetření nejmenšího desítkového pastorku, nenutí cokoliv vytýkat.
Kam bychom na novém Lectoru FS chtěli vyrazit? Ideálně na Sudety či MTB Trilogy, prostě do nejtěžšího maratonského terénu, kde bude mít ve sjezdech i na rovinách opravdu navrch, případně na nějaké traily, kde nabídne zábavu, ale neutahá vás hmotností a líným projevem při výjezdech. Zkrátka do terénu a směrem dolů i nahoru, obojí totiž umí na výbornou, ale pokud fandíte minimalistickému zdvihu progresivního odpružení, hladkým cestám a nenáročným sjezdům, nechtějte jej, nevyužili byste jeho potenciál a to by byla rozhodně škoda.
Technické specifikace
Rám: Karbon, boost, 120 mm
Tlumič: Fox Float DPS Performance Elite, Remote
Vidlice: Fox F 34 SC, Performance, Remote, 120 mm
Kliky: Shimano FC-MT510, 32 z.
Brzdy: Formula Cura 2, 180 mm
Řazení: Shimano Deore, 1x12
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Kola: Rodi, boost
Pláště: Schwalbe Racing Ralph Perf., 29x2,25“
Kazeta: Shimano Deore, 10-51
Sedlo: Selle Italia X3 Boost
Sedlovka: GND 51, 34,9 mm
Řídítka: GND 51, 760 mm
Představec: GND 51,
Hmotnost: 13,1 kg
Cena: 108 990 Kč
Cítit se rozmazlován asistencí pohonu není na elektrokole rozhodně neobvyklý pocit, tak nějak se to od tohoto typu kola očekává, ale pokud…
Když se řekne Razzer, jen málokterý znalec cyklistiky si to nespojí se značkou Pells. XC modely Razzer jsou totiž v kolekci této brněnské…