Jednoduše a výstižně, prostě nine jako devět, takže každému musí být jasné, že jde v případě značky Felt o devětadvacítku. Co ale jasné být nemusí, je pozice testované dvojky v hierarchii značky, kde se svým karbonovým rámem stojí jen kousek pod vrcholem nabídky, jenž okupuje ještě lepší karbonová struktura.
Vysoko postavený základ
Felt nepatří mezi značky, které by nabízely karbonové biky s levným rámem jen proto, aby měl zákazník alespoň nějaký pocit karbonu pod sebou. Rámy Nine patří ke špičce a jejich konstrukci bylo věnováno hodně času, a přestože testovaná dvojka nestaví na nejlepším karbonu UHC Advanced + TeXtreme, ale na materiálu UHC Performance, konstrukční principy a detaily jsou zde hodně podobné. Ať už jde o masivní partii hlavové trubky nebo na pohled nezničitelnou spodní trubku, respekt budící oblast středového pouzdra a celokarbonové patky nebo jen plastová vodicí očka hadice zadní brzdy na spodku horní trubky, charakteristický rukopis je stejný. Napojení sedlových vzpěr na horní trubku dovoluje té sedlové elegantně projít skrz toto místo, typický šroubovaný chránič proti sukování řetězu za převodníky je zde příjemným bonusem, a přestože má rám Postmount úchyt zadní brzdy nebo vnitřní vedení řadicích lanek, v případě středového pouzdra sází na praktický a konstrukčně dražší závit. Hadičku zadní brzdy pak nechává kvůli lepšímu servisu staromilecky rovněž venku.
V detailech je pak zajímavé hlavně středové pouzdro a zadní patky spolu s řetězovými vzpěrami, kde konstruktéři upřednostnili bytelnost před zbytečným zeštíhlováním. Zatímco někdo se snaží dostat řetězové vzpěry od patek směrem co nejvíce dolů kvůli kontaktu s řetězem, zde naopak vyhrála přímka a ještě je profil dost vysoký, aby vše bylo tuhé v záběru. O žádnou z částí rámu jsme díky konstrukci opravdu neměli sebemenších pochyb, že by třeba při pádu mohlo dojít k poškození, nebo že by jezdec patou tretry překopl sedlovou vzpěru, jak tomu občas bývá u příliš subtilních řešení upřednostňujících maximální flexi a pohodlí. A přitom bike překvapil vzhledem k ultimativní tuhosti v záběru až nevídanou porcí pohodlí, na čemž má zásluhu nejen samotný rám, ale třeba i karbonová řídítka nebo sedlovka, obojí s vlastním logem.
Když už jsme u té chvály, pak je třeba zdůraznit, že tohle je ryzí XC stroj, nikoliv trailová hračka, takže na nic než výkon, dřinu, pot a stabilitu se tady nehraje, a pokud někdo chce příklad ryzího XC speciálu, tady ho má. Samozřejmě to není kritika, jen prosté zařazení do kategorie, z níž se bike nesnaží vybočovat někam jinam, nechce být univerzálem, ale jen a pouze specialistou s vytříbeným charakterem.
Jestliže značka staví na perfektních rámech, pak se osazení tohoto modelu na třetím postu nabídky odshora snaží být s touto myšlenkou v souladu. Karbonová řídítka i sedlovka, vidlice Reba, výplety DT Swiss nebo kompletní sada pohonu XT, která byla u našeho testovacího kousku narušena jen záměnou klik za model s jediným převodníkem. Tudíž nikoliv praktických 2x11, jako je tomu u sériového provedení, ale o jednu placku vpředu méně. Brzdy Deore s levnějšími kotouči jsou asi jedinou pihou na jinak bezpřipomínkovém osazení, ovšem pihou pouze na kráse a hmotnosti, nikoliv co se týče jejich funkčnosti. Vzhůru tedy do terénu, a to rovnou v ostrém tempu.
Hlavně závodně
Jestli jezdíte výletně, kocháte se krajinou a nechcete sedět za řídítky v natažené sportovní pozici, otočte raději list. Nine dvojka je totiž typický závodník, takže offsetová sedlovka, dlouhá horní trubka a jen dvě nízké podložky pod představcem, tedy nic pro nedělní vyjížďku. Dvacítkový rám je perfektní pro jezdce s výškou od 190 cm, na kterého nebude tak moc dlouhý a sedlovka v optimálním vysunutí nabídne vynikající pohlcování rázů od terénu. Závodník by možná obě podložky pod představcem ještě přesunul nad něj, ale to nám přišlo už příliš v „race módu“, takže zůstaly pod ním a takhle bychom si dokázali představit jak ostré XC, tak i maratonskou trať. Posed je prostě, i přes sportovní charakter, ještě celkem přívětivý a navíc jezdec netrpí dojmem, že by příliš ležel a byl tak omezený třeba ve sjezdech.
První kilometry nejsou o nějakém sžívání se s kolem nebo jeho krocení, tohle je nekompromisní závodní mašina, takže jen se usadit a dupat do toho hlava nehlava, protože nic jiného tohle kolo nevyžaduje. Za pořádný záběr se odmění vynikající akcelerací, kde nejen tuhý rám a obě pevné osy nijak neokrádají jezdce o energii. Vše běží v dokonalé souhře a kolo skvěle drží tempo, aby v první zatáčce předvedlo ochotu jít do náklonu a proplout jí s maximální jistotou, ovšem bez tendencí vyrazit z ní ven pod plynem v agresivním stylu na zadním. Geometrie drží obě kola hezky při zemi, takže bike perfektně jede a mění směr, ale vše je o stálé kontrole výkonu a minimální toleranci k nějakým hrátkám technického charakteru. Překážka? Bike ji dokonale přejede a jezdce přes ni přenese s neochvějnou jistotou. Pokud rádi skáčete, tak tady jen oběma koly naráz, nebo je potřeba opravdu razantně zabrat za řídítka, abyste odskočili na zadním s předkem ve vzduchu. Vše pro výkon a jistotu, bez nějakého okrádání těchto vlastností honem za zábavou.
Do výjezdů je to perfektní společník, jehož tuhost jezdce ještě provokuje zabrat a s aktivovaným lockoutem vidlice pak před vrcholkem ještě spurtovat. Ovšem díky ofsetu sedlovky je to v hodně strmých pasážích o nutnosti více pokrčit lokty a přesunout těžiště dopředu. Tady by ty dvě podložky přemístěné zpod představce možná udělaly nějakou službu, ale bike by pak ztrácel na svojí univerzálnosti v opačném směru, tedy ve sjezdech. Tam je samozřejmostí práce s těžištěm a přesun za sedlo s narůstajícím sklonem. Na druhou stranu jistota ve vysoké rychlosti, s jakou kolo i přes strmější hlavový úhel zvládá překonávat terénní nástrahy, různé koleje a usadí vás zpátky na podklad po výskoku, je neochvějná a méně zkušený jezdec bude nadšený. Až nečekaná je míra pohodlí při jízdě v sedle, kde štíhlá sedlovka a pohodlné sedlo odvádějí neskutečný výkon co se týče pohlcování rázů a rovněž zapření o řídítka krásně ukazuje, jak jsou ochotná se poddat nepříjemným vibracím a utlumit je. Tahle kombinace tuhého výkonného rámu a dvojice karbonových elementů navyšujících pohodlí je špičková. Nedivíme se, že podobné nářadí dokáže profesionály podržet na stále těžších světových tratích. Vidlice tady jen odvádí svoji čistou práci a rovněž volba plášťů je pro rychlý povrch optimální.
Drobné vystřízlivění pak přichází v technických pasážích, nebo spíš uzavřených zatáčkách, kde bike sice dokáže sjet a přejet všechno, ale délku neošálíte a i když je předek dostatečně točivý, geometrie volí spíše přímější cestu než hbité kličkování mezi stromy. To ovšem není kritika, a upozorňovali jsme na to výše, v ryzím XC prostě není na hraní místo a je třeba najít kompromis mezi výkonem a mrštností, což se zde podařilo velice slušně, ale misky vah se přece jen lehce přiklánějí k výkonu a stabilitě, tedy do závodního pojetí a přesně pro to byl tenhle bike stvořen.
(sériové osazení)
Rám: UHC Performance karbon
Vidlice: Rock Shox Reba RL, 100 mm
Kliky: Shimano Deore XT, 26/36
Brzdy: Shimano Deore
Řazení: Shimano deore XT, 2x11
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Kola: DT Swiss X 1900
Pláště: Schwalbe Racing Ralph, 2,1“
Kazeta: Shimano Deore XT, 11-42
Sedlo: WTB Silverado Race
Sedlovka: Felt karbon
Řídítka: Felt karbon
Představec: Felt
Hmotnost: 10,78 kg
Cena: 69 990 Kč
Značka Apache se v posledních letech vyprofilovala především ve velmi schopného producenta kvalitních elektrokol, což ale nic nemění na…
Skládačka dnes není jen o možnosti vozit si kolo pro příležitostný pojezd v kufru auta. V případě špičkového modelu Tern Verge X11 je to o…