Módnost fatbiků se může v mnoha ohledech zdát nesmyslná, zvlášť pokud někdo tyto těžkooděnce používá v běžných podmínkách. Najdou se tací, kteří s těmito koly, původně koncipovanými pro pohyb na sněhu či v písku, objedou standardní maratonskou trať. Akcelerační hendikep je u fatbiků zcela neoddiskutovatelný, a jezdit s nimi po lesních či polních cestách jen proto, abychom se odlišili od davu, může být určitou formou masochismu. Jsou zde ovšem jízdní parametry, v nichž jsou superširoká kola s hrubými plášti bezkonkurenční, aniž bychom se zrovna pohybovali po sypkém či bořícím se podkladu. Je to dokonalá adheze, ať již při záběru či brzdění, nebo schopnost obutí utlumit nemalou část rázů. Pokud by měly být fatbiky primárně o zmíněných pozitivech, bylo by nutné eliminovat jejich vrozenou neohrabanost, a přesně to se stalo, když na fatbike namontovali konstruktéři amerického Feltu elektropohon Bosch. Model nazvaný LEBOWSKe svým jízdním projevem nadchne. Jednoduše řečeno, všechno vyjede, všechno sjede, budete na něm v kopcích bez problémů stíhat trénovaným jedincům, a především na sebe strhnete pozornost, kdekoli se s ním objevíte.
Vyzkoušeli jsme jeden z prototypů, sériový bike se ovšem odlišuje pouze v detailech. Nejviditelnější změnou je pevná přední vidlice namísto odpružené, což má svou logiku. Zaprvé se něco odlehčí, zadruhé se zvýší torzní tuhost při zatáčení (na níž je díky šíři konstrukce vidlice kladeno vysoké zatížení) a zatřetí velkou část nerovností poberou samotné pláště, takže je přítomnost odpružení skoro zbytečná. Cenovka těsně přesahující stotisícovou hladinu samozřejmě zužuje okruh potenciálních uživatelů, na druhou stranu, když už na takovýto elektro-bike máte, zamilujete si jej.
Jak tento felt charakterizovat? Představte si obrněný transporter, do nějž by někdo namontoval naftový motor s tisíci koňskými silami. Krouticí moment i výkon pohonné jednotky by z mnohatunové bestie udělaly raketu trhající asfalt. Podobné pocity zažívá majitel LEBOWSKe. Přestože se na první pohled může zdát, že jde jen o spojení dvojice trendů posledních několika let, tedy elektropohonu a fatbiku, snad za účelem oslovení bohaté nesportující klientely, netradiční felt dává v reálu daleko větší smysl, než by si někdo mohl myslet. V parametrech, v nichž fatbike ztrácí, tedy v akceleraci a schopnosti objet v rychlejším tempu delší okruh, přítomnost elektropohonu mnohé vykompenzuje.
My jsme měli LEBOWSKe půjčený na omezenou dobu, neudělali jsme tedy standardní test, jenž by odhalil přesnou výdrž akumulátoru na jedno nabití. Odhadujeme, že oproti klasickému horskému elektrokolu se systémem Bosch by zde mohl být přibližně o třetinu menší dojezd, takže najetí nějakých třiceti až čtyřiceti čistě terénních kilometrů by nemělo být problémem, samozřejmě v závislosti na využívání elektroasistence a na profilu trati. Otázkou je samozřejmě životnost baterie v případě nízkých teplot, budeme-li jej využívat tam, kam patří, tedy na sněhu. Ale je pravda, že Bosch je spolehlivý i v zimě, což řada jeho majitelů ověřila. Tento elektro-fatbike má každopádně velký terénní potenciál. Sice disponuje „pouze“ 26“ ráfky, ale tlusté pláště oproti běžné šestadvacítce značně navyšují průměr kol, jejichž průchodnost terénem je fantastická. Když se k ní přidá nezlomná adheze, tedy bezkonkurenční kontaktní plocha s podkladem, zvlášť při trochu podhuštěných čtyřpalcových pláštích Schwalbe Jumbo Jim, tak se můžeme spolehnout, že jej do smyku jen tak neutrhneme. Pro zablokování zadního kola je potřeba hodně hrubosti.
Schopnosti stroje jsou prakticky neomezené. Bez problémů sjede velmi prudké pasáže, v čemž pomůže také teleskopická sedlovka Rock Shox Reverb,
a rčení, že co se dá sjet, dá se i vyjet, vyplňuje beze zbytku. Kontaktní plocha plášťů je všelékem i na případnou neschopnost pilota. Robustnost a eliminace důsledků většiny jezdeckých chyb jsou výhodou v případě, že si tohoto felta pořídí jedinec horskou cyklistikou nepolíbený. Tam, kde budou ostatní laborovat s těžištěm a optimální stopou, se LEBOWSKe jen převalí, skála neskála. Vlastně se k tomuto netradičnímu „kolu“ můžete chovat macešsky jako k enduro motorce. Vidíte kamenitou pasáž, obrovské šutry? Pošlete to tam, nebojte se! LEBOWSKe to zvládne! Aniž byste museli mít strach, že zničíte třeba ráfek. Samozřejmě je možné rozříznout plášť, ale jakákoli ztráta adheze prakticky nehrozí, snad pouze mazlavé bláto je přirozeným nepřítelem. Pro optimální přilnavost výrobce doporučuje foukat pláště na jednu atmosféru, maximální dovolený tlak je pak dvojnásobný. Na elektro-fatbike není hmotnost 22,2 kilogramu vysoká, tedy za předpokladu, že se nesnažíme odlepit kola od země. Což je vlastně zbytečné, neboť kola přejedou skoro všechno. LEBOWSKe je zkrátka stavěno na to, aby se s ním natvrdo projelo vše, co mu přijde do cesty.
A geometrie? V případě úhlu hlavy či sedlové trubky nikdo nevymýšlel zbytečné atypičnosti. I nabízený posed se jeví celkem klasicky a ovladatelnost v pomalejších rychlostech není moc vzdálena běžnému biku. Pouze s narůstající rychlostí je potřeba fatbike k zatočení o něco víc přemlouvat, setrvačnost roztočených plášťů je zkrátka znát. Enormně široká zadní stavba si vynutila delší středovou osu, takže má jezdec nohy o něco více od sebe, což ovšem nepůsobí rušivě. Navíc jsme nepocítili jakýkoli problém s tuhostí, v tomto ohledu konstruktéři odvedli skvělou práci. Pevná osa vpředu i vzadu je logicky nezbytností.
Pohon Bosch fungoval bezchybně. Čtyři módy (nejsilnější Turbo, dále Sport, Tour a základní Eco) dovolí promyšlené využití asistence pro co nejdelší dojezd. Je pravda, že mód Eco je již pro tento bike hodně slabý a jezdec jej zvolí až v případě, kdy baterii dochází „šťáva“. Chceme-li si elektro-fatbike naplno užít, stačí nám k tomu módy Sport a Tour, mezi nimiž přepínáme v závislosti na jízdě po rovině či do kopce. V módu Turbo je akcelerace opojná, jako by popírala přítomnost těžkých kol a celkovou hmotnost, na druhou stranu náročnost na kapacitu baterie je logicky nejvyšší. Přístroj na řídítkách obsahuje všechny funkce, s nimiž se setkáme u sportovních computerů. Nechybí ani podsvícení displeje a pochvalu zasluhuje v ideálním dosahu umístěný ovládací panel. Systém Bosch je bezkonkurenční z hlediska kultivovanosti pohonu, dávkování výkonu je velmi plynulé a motor se spíná bezprostředně po záběru do pedálů. Čím víc zabíráme, tím více nám motor pomáhá.
LEBOWSKe bez problému zdolalo nejtvrdší pasáže, do nichž jsme během našich testů zavítali, stejně však zvládne svižnou jízdu v duchu sportovnějšího XC. Je zkrátka velmi univerzální. Pokud by měl jezdec v batohu náhradní nabitou baterii, tak se může vydat na celodenní terénní vyjížďku. Ne že bychom takovouto „cyklistiku“ schvalovali, ale jako ultimativní stroj pro movitější zákazníky se jedná o skutečně funkční elektro-bike, jehož existenci ve finále skousneme mnohem lépe, než když někdo vyrazí do přírody na enduro motorce. Elektroasistence se vypíná v rychlosti 25 km/h, ale při jízdě do kopce je svižnost fantastická, naopak po rovině se zdá odpojení občas příliš brzké, neboť je z kola cítit potenciál, že by dokázalo jet daleko rychleji. Klidně by mohlo po rovině jezdit třeba třicítkou a více, to by ovšem již nesplňovalo legislativní podmínky pro zařazení mezi elektrokola.
Komponenty jsou silnou stránkou, a nemluvíme pouze o luxusní řadě X01, ale také o precizně provedených nábojích, vzhledově blízkých kultovním Tune. Brzdy Sram X.0 (v sérii model Guide) jsou funkčně dostačující, byť se 180mm kotouče zdají být na takto těžký stroj mírně poddimenzované, zvlášť když je nemalá pravděpodobnost, že se majitelem stane těžký jezdec. Dvoustovkové kotouče by se nám líbily víc. Daleko vyšší obvodová hmotnost kol se nedá zamaskovat ani při potřebě zastavit či zpomalit.
A úplně na závěr si představte, že máte sto tisíc a jdete si koupit kolo, jímž chcete co nejvíce přitahovat pozornost okolí. Žádný karbon ani titan vám nezajistí tolik pozornosti jako Felt LEBOWSKe. Budete muset trochu šlapat, ale ne zas tolik...
(osazení sériového modelu)
Rám: Felt Fat Tire, 6061 Alu
Vidlice: Felt Fat Tire, pevná
Motor: Bosch Performance eDrive, 250W
Baterie: Bosch 400Wh
Kliky: Felt E-bike Bosch
Brzdy: Sram Guide RSC, 180 mm
Řazení: Sram X01 (11)
Přehazovačka: Sram X01
Kazeta: Sram CS-XG1180 10-42 (11)
Kola: Felt Fat tire
Pláště: Schwalbe Jumbo Jim Evo 4“
Řídítka: Felt MTB, 720 mm
Představec: Felt MTB
Sedlovka: Rock Shox Reverb Stealth
Sedlo: WTB Silverado
Hmotnost: 22,2 kg (vel. M)
Cena: 104 990 Kč
Dogma F8 je nejdůležitější novinkou italského Pinarella, přičemž tento topmodel posouvá měřítka mezi čistokrevnými závoďáky opět o kus dál.…
Naším testem prošel nejvýše postavený dámský sportovní hardtail Author - s označením Instinct ASL, modelového roku 2015. Vsadil na…