Trailový bike s 27,5“ koly, sto čtyřicítkovým zdvihem a vynikající ovladatelností – takový je model Zerga FS6.7 značky Devron. Koncepce sází na konstrukční klasiku dané kategorie, ovšem s důrazem na precizní zpracování. Již v minulosti jsme v testech modelů této značky vyzdvihovali, jak pečlivě jsou u duralových rámů zabroušeny svary a jaký důraz na detail je zde kladen. Full na snímcích není výjimkou a z moderních konstrukčních prvků u něj nalezneme takřka vše, co nás napadne - od pevných os či přesmykače s přímou montáží až po přípravu pro vnitřní vedení ovládání teleskopické sedlovky. Současně nebylo nic podceněno z hlediska osazení, ať už pozornost zaměříme na pružící jednotky, komponenty kokpitu či obutí.
U jízdního projevu musíme v prvé řadě zmínit univerzalitu, která přes dovednosti v tvrdším terénu dovolí najet i vyšší kilometrovou nálož, aniž bychom museli počítat s tím, že nám pružení a celková hmotnost budou zbytečně ubírat sil. Přestože jde o trailový bike, svou koncepcí i použitou geometrií, tak je jeho pružení naladěno tak, že jezdce zbytečně neruší svým pohupováním a ani při pomalé jízdě v prudších výjezdech není jezdec nucen k přílišnému soustředění a neustálým korekcím směru. Prostě přátelsky naladěný full.
I přes zmíněnou univerzalitu s náznakem velmi lehkého přesahu do maratonské kategorie se testovaný model cítí jako ryba ve vodě, pakliže mu do cesty postavíme hodně kamenitou úvozovou cestu, následný sjezd schodů a k tomu nějakou tu klopenku. Zde využijeme jak zdvihový potenciál, tak i celkovou torzní tuhost rámu, která patří k tomu nejlepšímu, a při naklopení do zatáčky o sobě dá vědět ještě více nežli při pouhé silové jízdě. Podobně se nám líbil i průběh pružení, jenž v některých okamžicích působil o něco více „bezedněji“, než bychom u sto čtyřiceti milimetrů čekali. Zde je naopak znatelný mírný přesah do endura. Nežli ještě hlouběji zabředneme do jízdního projevu, ukažme si, na jakou techniku testovaný bike s cenovkou 42 990 korun vsadil.
Čtyřčepová klasika
Mohutný profil esovitě prohnuté spodní trubky se ve své spodní části blíží čtverci a plynule přechází v celou šíři středového pouzdra. To je vybaveno standardními závity pro šroubovací misky, což jednoznačně chválíme. O něco více položená hlava spolupracuje s kónickým sloupkem vidlice a přehlédnout nelze jak prohnutou sedlovou, tak především velmi robustně působící horní trubku s nezbytným „zalomením“. Přední trojúhelník disponuje vnitřním vedením řadicích bovdenů, hadice zadní brzdy je však vedena po povrchu - Devron si z moderních prvků přivlastnil pouze ty skutečně praktické, což platí rovněž o zmíněném závitovém středu.
Zadní stavba čtyřčepové koncepce spoléhá na asymetrické řešení spodních ramen, propracované patky a bytelně působící sedlové vzpěry. Hlavní čep je umístěn ve výši menšího z převodníků, tedy opět nic překvapujícího. Odlehčené, červeně anodizované jednodílné vahadlo přepákování tlumiče je doplněno stejně barevně řešenými šrouby všech čepů a chybět nesmí Post Mount úchyt zadní brzdy. Vertikálně umístěný tlumič je rovněž klasikou, pochvalu však zaslouží otevřená spodní partie uchycení, kde se díky tomu neusazují nečistoty, jak tomu bývá u některých jiných fullů.
Vzduchový tlumič Rock Shox Monarch R nedisponuje regulací komprese či lockoutem, což, jak jsme zjistili, vůbec ničemu nevadí. Seřízení odskoku nechybí. Vidlice Sektor TK27 Silver je osvědčenou volbou s dobrým průběhem pružení a více než dostatečnou tuhostí, logicky podpořenou zmíněnou pevnou osou. Líbil se nám dostatek prostoru v okolí plášťů Continental Mountain King, jež v reálu působily širším dojmem, než je uváděných 2,2“, takže bahno nebylo při testovacích jízdách problémem, byť většina kilometrů proběhla na sněhu. Na něm se toto obutí ukázalo doslova jako návykové a perfektní adheze znamenala svádění k dalšímu posouvání limitů.
Nyní ale opět naplno do terénu! „Sedmadvacítková“ kola jsou podle našeho názoru ideální volbou, neboť kombinace točivosti, adheze a schopnosti poprat se s terénními překážkami působila velmi vyváženě. Zerga FS6.7 je primárně bike stvořený na točité traily, tu a tam s nějakým tím odrazem a odskočením hrany. Dokáže velmi dobře využít svého zdvihu, kdy se výraznější progresivita projeví až k jeho konci – a tak to má být. Velmi krátký představec Truvativ Hussefelt a řídítka ze shodné řady jsou nejen výrazně nadstandardními komponenty, vzhledem k pořizovací ceně kola, ale hlavně jsou to prvky navyšující dojem z příkladné ovladatelnosti. A to přesto, že 700mm řídítka mohou být v dnešní době pro některé trailové jezdce trochu užší.
Takže, abychom to shrnuli. Máme před sebou bike, jenž se nezalekne tvrdšího terénu, ať už se bavíme o sjezdech, či jakýchkoli techničtějších úsecích. Jde celkem poslušně na zadní a celková hmotnost 14,75 kilogramu nijak nevybočuje z průměru dané kategorie. Co však považujeme za ještě důležitější, to je na začátku zmíněná univerzalita. Devron totiž při jízdě působí o něco lehčí, než kolik nám ukázal displej digitální váhy, což bylo znát při běžné jízdě. Objet na tomto fullu svůj oblíbený 40km okruh s užitím si pasáží s tvrdším terénem, na to je ideální. Nečekaně ochotně šplhá do výjezdů, v nichž se sice hmotnost nedá zamaskovat, ale vynikající přenos energie a adheze je zde primární. Nejvíce překvapující však byl fakt, že ani při preferenci co nejlepšího žehlení nerovností nemá zadní pružení tendenci se pod jezdcem zbytečně pohupovat. Přestože nebyly zadní čepy nějak výrazněji sníženy oproti ose kola (jako třeba kdysi u Giantu NRS), tak má pružení v případě silového záběru tendence se lehce zamykat, a neubírat tak jezdci drahocennou energii. Byť k určitému lehkému zanořování tlumiče pod šlapajícím jezdcem dochází, tak rozhodně ne natolik, aby jej výrazněji pociťoval. V tomto ohledu se nám naladění zamlouvalo a páčka lockoutu zde nechyběla, tedy nám určitě ne.
U osazení bylo vsazeno na jistotu a bezproblémovost, jíž perfektně vyhovuje sada Deore doplněná o kotoučovky Tektro Gemini II. Ty nabídly pocitově o něco tvrdší okamžik dosednutí destiček na kotouč a po velmi krátkém zajetí i velmi příjemnou odezvu, jak výkonově, tak možností citlivého dávkování. Dvojplacka 36/24 poskytne dostatečný převodový rozsah, přestože je vzadu použit dvanáctkový, nejmenší pastorek - uživatel cenově dostupného trailbiku nejspíš nebude mít potřebu v sjezdech na asfaltu trhat rychlostní rekordy. Kliky Truvativ Ruktion vypadají hodně bytelně, a dobře tak zapadají do tohoto celku. Tolik tedy k modelu Zerga FS6.7.
Rám: Alu 6061 T6, 140 mm
Tlumič: Rock Shox Monarch R
Vidlice: Rock Shox Sektor Silver, 140 mm
Kliky: Truvativ Ruktion 36/24
Brzdy: Tektro Gemini II, 180 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano Alivio 12-36 (9)
Náboje: Novatec
Ráfky: Cerurim BlackLine Disc
Pláště: Continental Mountain King 2,2“
Řídítka: Truvativ Hussefelt, 700 mm
Představec: Truvativ Hussefelt
Sedlovka: Truvativ Hussefelt
Sedlo: WTB Rocket V Comp
Pedály: VP Polycarb. (platformy)
Hmotnost: 14,75 kg (vel. L)
Cena: 42 990 Kč
Máme zde hodně povedený „pluskový“ hardtail domácí značky Leader Fox, navíc s lákavou cenovkou 22 800 korun. Samotné 27,5+ pláště ovšem…
Domácí značka Amulet si zakládá na příkladné ovladatelnosti svých modelů a námi testovaná devětadvacítka 29Big Jose! 10.300 to jen…