Urbio R6.8 je nejvýše postaveným silničním modelem značky Devron a s cenovkou 32 990 korun má potenciál oslovit sportovněji zaměřené jezdce účastnící se třeba i domácích amatérských lig. Skvěle fungující sada Shimano 105, atraktivní kola s vyšším profilem ráfku, precizní zpracování duralového rámu nebo komponenty luxusní značky Zipp – to vše jsou důvody, proč zvolit testovaný silniční model. K těm dalším může patřit líbivý design, vysoká tuhost rámu a v neposlední řadě třeba i pro mnohé uživatele stále důležitější neokoukanost dané značky.
Pokud svou pozornost zaměříme na rám ze slitiny 6066, nelze přehlédnout závodně pojatou geometrii s jen minimálním náznakem slopingu a kratší zadní stavbou, stejně jako průhyb horní trubky či poměrně mohutné profily předního trojúhelníku. Zadní stavbě dominují řetězové vzpěry s výrazným horizontálním zploštěním středové partie, jež má společně s lehkým průhybem sedlových vzpěr zajistit alespoň určitou schopnost pohlcování otřesů. Oko estéta zaujme precizní vykytování a zabroušení svarů vyjma těch u středového pouzdra, takže na první pohled se rám tváří skoro jako karbonový. Sice ne každý si na podobné detaily potrpí, ale musíme přiznat, že efekt je zaručený, což se týká také kompletně vnitřního vedení lanek. Přitom však jakkoli neutrpěla praktičnost, neboť řadicí lanka ústí z útrob dolní trubky těsně před středovým pouzdrem, přes nějž jsou vedena skrz klasický plastový smyk. Natažení nových lanek či výměna řadicích bovdenů – to vše je stejně jednoduché jako u klasiky vedené po povrchu rámu, takže v tomto ohledu Devron rozhodně chválíme.
Přední vidlice vsadila rovněž na slitinu hliníku a tvarem nepříliš mohutných přímých ramen či korunky bezvadně koresponduje s rámem. Přiznáváme ale, že karbonová vidlice by se nám zde přece jen líbila více, neboť by zajistila vyšší schopnost tlumení otřesů.
Tuhost rámu, jak boční v oblasti středu, či celková torzní, je silnou stránkou testovaného modelu. A totéž platí v případě kol s ráfky Mach1 Versus a skoro až nesmrtelně působícími náboji Novatec s velmi lehkou konstrukcí a průmyslovými ložisky. Celek rámu, vidlice a zapletených kol je z hlediska přenosu energie zcela nekompromisní a vůbec bychom se na testovanou silničku nebáli posadit jezdce vážícího dost přes sto kilo. Pocit bezvadného přenosu síly umocnily kliky Shimano. Ty sice jako jediné nespadají do sady 105, neboť nesou označení RS500 a jejich konstrukce není dutá, ovšem z hlediska tuhosti celku klik a středové osy jsou příkladné. Rozumná je také volba převodů, kdy jsou převodníky systému Compact (50/34) zkombinovány s rozsahem jedenáctkové kazety 11 až 28 zubů. Tedy převody dostatečně rychlé na roviny a skvěle použitelné pro pokoření šumavských a dokonce i alpských výjezdů. Připomínky nelze mít k jakémukoli dílu s logem Shimano – páky Dual Control jsou z hlediska ergonomie bezchybné a tentýž přívlastek můžeme použít u čistoty změny převodů či u brzdného výkonu. Sto pětkové čelisti nabídnou precizní dávkování síly a je rozhodně dobře, že se v případě brzd nebo třeba klik výrobce nerozhodl šetřit, byť to právě u zmíněných dílů mají mnohé značky ve zvyku, a montáž „neshimanovského“ komponentu sice srazí nějaký ten dolar dolů, ale zpravidla na to doplatí funkce a potažmo uživatel. Tedy další pochvala.
Zmínili jsme Zipp a toto logo nalezneme na sedlovce, řídítkách i představci, byť se jedná o základnější díly značky. Především řídítka s nepříliš hlubokým spodním obloukem a zploštělou, anatomicky tvarovanou horní úchopovou částí si od prvních metrů získala naše velké sympatie. Navíc, spatřit komponenty Zipp na třicetitisícovém kole je velmi příjemnou záležitostí. Podobně spokojeni jsme byli se sedlem DDK Team C30, jež i přes závodní tvar disponuje příkladnou mírou polstrování a středový otvor zde není jen pro parádu, skutečně se podílí na optimálním rozložení tlaku.
Nyní už k jízdním vlastnostem, které jsou vyloženě sportovní, byť akcelerací patří Urbio R6.8 k průměru své kategorie - díky celkové váze 8,8 kilogramu i lehce vyšší obvodové hmotnosti kol. Samotná chuť zrychlovat zde však není natolik klíčová, mnohem důležitější je již zmíněný přenos energie a především ovladatelnost, jíž se testovaný model naopak řadí na špičku mezi svou „třicetitisícovou“ kategorií. Pozice jezdce je již v sériovém nastavení orientována na výkon a sestava podložek pod představcem umožňuje ještě další přiostření posedu. Poslušnost v zatáčkách je pak vyloženě ukázková, průjezd serpentin byl vyloženou radostí a také při jízdě ze sedla se Devron choval příjemně, neboť nevyžadoval jakékoli přemlouvání k držení přímého směru. Prostě bezvadně naladěná geometrie, jež ale přece jen o něco více preferuje točivost před neotřesitelnou jízdní stabilitou. Jediné, na čem je testovaný model o něco více závislý, je kvalita asfaltu. Rozmlácené okresky nejsou nic pro něj, zde vynikne trochu tvrdší předek. Jinak jsme si neměli na co stěžovat, a pohybujete-li se spíše po kvalitnějším asfaltu, budete jistě nadmíru spokojeni. V zatáčkách navíc o to více vynikne zmíněná tuhost, navyšující pocit z přesnosti vedení směru. Pochvalu zasluhují také pláště Continental Ultra Sport 2 v šířce 23 mm, jež nabídly ukázkovou adhezi díky skvěle namíchané směsi.
Jako celek nás Devron Urbio R6.8 svým projevem bavil, přestože prostor pro případné odlehčení by se zde naše,l a navýšila by se tak chuť akcelerovat. Pokud však hledáte primárně pocit celkové odolnosti a skvělý přenos energie, jste na správné adrese. Střední třída bývá sázkou na jistotu a sto pětka je z hlediska funkce jednotlivých komponentů prakticky identická s nejvyššími sadami Shimano. Jedenáct pastorků již dávno není vyhrazeno pouze závodníkům...!
Fotogalerie kola ZDE
Rám: Alloy 6066
Vidlice: Alloy
Kliky: Shimano FC-RS500, 50/34
Brzdy: Shimano 105
Řazení: Shimano 105
Přehazovačka: Shimano 105
Přesmykač: Shimano 105
Náboje: Novatec
Ráfky: Mach1 Versus
Kazeta: Shimano 105 11-28 (11)
Pláště: Continental Ultra Sport 2, 23 mm
Řídítka: Zipp HB, 420 mm
Představec: Zipp ST
Sedlovka: Zipp SP, 350 mm
Sedlo: DDK
Hmotnost: 8,8 kg (vel. L, bez pedálů )
Cena: 32 990 Kč
Cyklokrosová kola se těší stále větší popularitě a s nástupem kotoučových brzd či rozmachem „Gravel“ silniček se z nich stávají univerzály…
Přesně tento model letos sedlali jezdci francouzské Pro Tour stáje Marseille 13 a my jsme měli možnost jej otestovat v praxi. Ostře řezané…